Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Večerní zmatek na kongresu ODS. Pospíšil skončil ve vedení strany

Česko

  15:57aktualizováno  19. ledna 0:32
OLOMOUC - Kdo doplní nového šéfa ODS Petra Fialu ve vedení? Tato otázka nakonec zavařila dění na kongresu ODS. Prvním a statutárním místopředsedou ODS byl zvolen europoslanec Jan Zahradil, dalšími místopředsedy se stali starosta středočeské obce Líbeznice Martin Kupka, europoslanec Evžen Tošenovský a senátor Miloš Vystrčil. O poslední místo se strhla nečekaná tahanice.

Vítěz volby o první místopředsedu strany Jan Zahradil si potřásá rukou s poraženým Jiřím Pospíšilem. foto: MAFRA - Petr Topič

Čtvrtý post řadového místopředsedy tak zůstal dlouho neobsazený. Ve třetím kole neuspěli ani Jiří Pospíšil, ani politolog Petr Sokol, nezískali nadpoloviční počet hlasů. Musela být tedy nová volba, kandidáty mohlo navrhovat plénum, v sále nastal zmatek, situace byla nepřehledná. Sešlo se i grémium strany.

Výsledek? Bylo navrženo deset kandidátů. Jenže někteří se obratem kandidatury vzdali, mezi nimi i Jiří Pospíšil, což znamená, že se do čela strany nedostal nikdo z bývalého vedení. Do dalšího kola se probojovalo pět kandidátů, nikdo z nich ale opět neuspěl a volba pokračovala.

Posledním místopředsedou ODS se v půl jedné ráno stal primátor Olomouce Martin Novotný. Zvolen byl až ve 3. kole 2. volby. Porazil starostku Obrnice Miklošovou.

VÍCE O KONGRESU ODS NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Zahradil, který získal 294 hlasů a porazil exministra spravedlnosti a poslance Jiřího Pospíšila (193 hlasů), poděkoval za podporu a řekl, že je rád, že s Pospíšilem nevedli kampaň proti sobě. Podle Zahradila se už před volbou shodli na tom, že výsledek nebude mít vliv na jejich vztah.

Prvním krokem Zahradila bude předložení koncepce volební kampaně pro volby do Evropského parlamentu, do kterého chce Zahradil znovu kandidovat. "Pokud by grémium nebo předseda nebo výkonná rada usoudila, že v případě neúspěchu je třeba, abych funkci dal k dispozici, tak to udělám," řekl ČTK a Českému rozhlasu Zahradil.

Pospíšil se v nominačním projevu nepřímo opřel do Zahradila, když řekl, že post prvního místopředsedy má být funkcí na plný úvazek. Zahradil jako europoslanec tráví část své práce v zahraničí. Podle Zahradila je to ale otázka dobré organizace práce.

Europoslanec Jan Zahradil by zvolen prvním místopředsedou ODS.
Vítěz volby o první místopředsedu strany Jan Zahradil si potřásá rukou s poraženým Jiřím Pospíšilem.

Podle Pospíšila by statutární místopředseda měl krýt záda novému šéfovi strany Petru Fialovi a pomáhat mu s chodem strany, hlavní kanceláře a manažerské sítě. "Jsem připraven se této práci plně věnovat, nekandiduji do Evropského parlamentu," řekl delegátům Pospíšil. Zahradil na rozdíl od Pospíšila považuje funkci prvního místopředsedy za politickou. Podle něj by ODS měla zlepšit komunikaci s médii.

Vizitka nově zvoleného prvního a statutárního místopředsedy ODS Jana Zahradila:

  • Jan Zahradil (50)
  • poslanec Evropského parlamentu (EP, od roku 2004), první místopředseda poslanecké frakce Evropských konzervativců a reformistů, člen výboru pro mezinárodní obchod.
  • Pražský rodák, vystudoval obor technologie vody a životního prostředí na VŠCHT. Před vstupem do politiky pracoval v letech 1987 až 1992 v Ústavu technologie vody a prostředí.
  • V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění, po rozpadu Československa působil mimo jiné jako vedoucí zahraničního oddělení ODS (1993-1996), poradce premiéra Václava Klause pro zahraniční politiku (1995-1997) nebo vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR (1997).
  • V červnu 1998 byl zvolen do Poslanecké sněmovny (neúspěšně kandidoval už v roce 1996), kde byl například místopředsedou zahraničního výboru nebo výboru pro evropskou integraci. Od května 2004 je poslancem Evropského parlamentu, mandát obhájil v červnu 2009.
  • Členem ODS je od roku 1991. V letech 1991 až 1998 působil ve vedení oblastního sdružení v Praze 6, v listopadu 2001 byl zvolen místopředsedou strany a od prosince 2002 pak byl dva roky prvním místopředsedou (nejprve se neúspěšně ucházel o post předsedy ODS). Opakovaně byl stínovým ministrem zahraničí.
Autoři: ,