130 let

Laborantka testují vzorky na Covid-19 za přísných bezpečnostních opatření. | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

Prymula k české vakcíně: Většina světových týmů jde jinou cestou. Český postup podle něj není vhodný

Česko
  •   19:14
PRAHA - Většina světových týmů jde podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly při vývoji vakcíny proti covidu-19 jinou cestou než Česko. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády.

V pondělí ministerstvo oznámilo, že Státní zdravotní ústav (SZÚ) spolu s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) začaly na vakcíně pracovat. Někteří odborníci to kritizovali, projekt podle nich nebudí důvěru.

‚Šleháme mrtvého koně‘. Vývoj české vakcíny proti covid-19 provází kritika lékařů a vědců

Podle Prima CNN Prymula uvedl, že „projekt není životaschopný“, to ale náměstek na čtvrteční tiskové konferenci odmítl. Podle něj jsou ale odborné důvody, proč není vhodné volit vakcínu inaktivovanou, tedy připravenou z usmrceného viru.

„V současné době ve světě je asi 94 kandidátních vakcín, z nichž osm se dostalo do fáze, kdy začaly klinické testy. Z tohoto počtu je naprosté minimum inaktivovaných,“ uvedl s tím, že jedna měla úspěch na makakovi.

Univerzální vakcína

Zásadním problémem při vývoji vakcíny je podle něj to, že se zatím u tohoto koronaviru přesně neví, jakým způsobem vyvolává imunitu a jak je dlouhodobá. „Virus v této usmrcené podobě - a těch zkušeností je celá řada - nemůže vyvolat takovou imunitní odpověď jako virus živý,“ doplnil.

Poslední současný trend je podle Prymuly, který byl také předsedou České vakcionologické společnosti, vyvíjená vakcína, která by byla univerzální proti všem koronavirům. „Neměla by to být vakcína, která cílí na části viru, které jsou specifické právě pro tento typ, ale části obecné i pro SARS nebo MERS,“ řekl. Taková by podle něj znamenala větší stabilitu a dlouhodobější působení.

Řada pochybností

První fáze preklinického výzkumu českého projektu, má být podle vedoucí týmu, přednostky Oddělení preventivní kardiologie IKEM a poslankyně za ANO Věry Adámkové, uzavřena asi do dvou měsíců. Ty ukážou, jestli má cenu přistoupit k dalšímu klinickému testování. V IKEM by se pak vakcína měla zkoušet na myších a potkanech.

Sedm členů Učené společnosti ČR v čele s předsedkyní mikrobioložkou Blankou Říhovou vyjádřilo v prohlášení pochybnosti o takovém výzkumu. Projekt tak, jak byl prezentován, podle nich vzbuzuje pochybnosti, zda jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů.

Odborníky zaskočila zpráva o vývoji české vakcíny. Podle nich nelze navrhovat řešení za ‚směšně malé‘ peníze

Pozastavili se i nad plánovanými náklady v řádu desítek milionů korun, o nichž v pondělí mluvila Adámková. Podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o náklady na první fáze, pokud by došlo na výrobu, byly by vyšší. Odborníci ze zapojených státních institucí podle Adámkové pracovali na vývoji dosud zdarma. Kritiku ona i ministr odmítli, vědci by jim spíš měli nabídnout pomoc.

Testování na nový typ koronaviru.(ilustrační foto)
Testování vzorků na koronavirus. (ilustrační foto)

O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vývoj vakcíny a léků 7,5 miliardy eur (205 miliard korun). Japonsko a Kanada přislíbili přes tři čtvrtě miliardy, Německo a Francie půl miliardy. Česko se bude podílet asi 750 000 eur (asi 20 milionů korun). Podle ministra je v případě vakcíny důležitá soběstačnost ČR.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás