Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prymulu překvapila zpráva od WHO o slabé účinnosti remdesiviru. Virus podle něj zřejmě unikl z laboratoře

Česko

  13:20aktualizováno  16:25
PRAHA - Ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula reagoval na závěry WHO o neúčinnosti amerického léku remdesiviru tak, že je to pro něj překvapivá informace. Na Twitteru se během soboty vyjádřil také ke konspiracím ohledně onemocnění covid-19, k účinnosti roušek a ujasnil, proč chřipka není takový problém jako koronavirus.

Šestiměsíční klinické testy Světové zdravotnické organizace (WHO) na zhruba jedenácti tisících pacientů přinesly výsledky, které poukazují na to, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19.

Česká vláda přitom objednala v předešlých dnech  deset tisíc dávek uvedeného léku za více než 200 milionů korun. „Informace je poměrně překvapivá. Vysoká účinnost preparátu nebyla potrvrzena a dokonce se dá říci, že byla poměrně malá,“ vyjádřil se v sobotu na Twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula. Epidemiolog dále dodal, že remdesivir má podle českých informačních zdrojů význam pouze u lehčích případů a brání přechodu k závažnějším.

Americká společnost Gilead, výrobce remdesiviru, studii ve světových médiích nekomentovala a pouze uvedla, že výsledky nejsou v souladu s údaji z předchozích výzkumů, které naopak potvrdily přínos léku.

Prymula se na svém twitterovém účtu dále vyjádřil také k tématu mýtů, které o koronaviru kolují. Za jeden z nejzásadnějších považuje tvrzení, že virus vůbec neexistuje, či byl vytvořen uměle, aby zdecimoval lidstvo. 

„Konspiračních teorií je celá řada, ale myslím si, že virus se skutečně vyskytl přirozeně a pouze se s ním v laboratoři pracovalo,“ řekl ministr zdravotnictví s tím, že SARS-CoV-2 s vysokou mírou pravděpodobnosti unikl sice z laboratoře, ale ne protože by tam byl nějakým způsobem modifikován.

Prymula ve videopříspěvku zareagoval také na fakt, že čtvrtina Čechů považuje podle průzkumu roušky za zbytečné. „To určitě není pravda. Rouška logicky ovlivňuje proud vydechovaného vzduchu. Mají význam, pokud je nosíme všichni,“ zdůraznil s tím, že roušky chrání až z osmdesáti procent. Ministr nicméně připustil, že textilní roušky nejsou účinné, když se lidé nacházejí v prostředí plném koronaviru. „To by nás určitě neochránily,“ konstatoval. 

Bývalý vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví okomentoval i možné dění v blízké budoucnosti. Příští týden bude podle něj relativně klidný, ale následující dva považuje za kritické. „V uplynulých dnech se nám nicméně podařilo výrazně zvýšit kapacitu lůžek v běžném režimu z pěti tisíc na deset tisíc a ventilovaných lůžek z tisíce téměr na patnáct set. Také kupujeme další ventilátory,“ uklidnil Prymula s přesvědčením, že Česko složitou situaci zvládne. 

Došlo také k porovnání onemocnění covid-19 s chřipkou. „Počet zemřelých na chřipku je 1900 za rok, ať děláme opatření, nebo neděláme. Pokud bychom epidemii koronaviru nechali proběhnout bez opatření, dostaneme se na hodnoty, které by se blížily třiceti tisícům,“ vysvětlil Prymula hlavní důvod, proč kvůli chřipce nebylo třeba dělat stejná opatření, která jsou přijímána nyní vzhledem k onemocnění covid-19.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat