Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymula je připraven rezignovat, jakmile bude jeho nástupce. Funkci mu pak předá

Ministr zdravotnictví Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Roman Prymula | foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. Funkci mu pak předá. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM). V pátek Prymula rezignovat odmítl. Uvedl, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) bude jednat o další spolupráci. Babiš v neděli schůzku s Prymulou pro ČTK potvrdil.

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Babiš v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. 

Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě.
Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě

„Já jsem skutečně v tuto chvíli okamžitě připraven rezignovat, ale musí tady být nástupce, komu to předám,“ uvedl však v neděli Prymula v České televizi. Dodal, že jakmile bude kandidát na ministra zdravotnictví, funkci předá. „Nemůžeme nechat ministerstvo bez hlavy v době, která je velmi krizová,“ dodal. 

Babiš v pátek řekl, že prezidentovi Miloši Zemanovi předal životopis nového kandidáta, hlava státu by ho měla přijmout v úterý v Lánech a ve čtvrtek by mohlo následovat jmenování a uvedení do úřadu.  Podle informací serveru Lidovky.cz šlo o životopis náměstka brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného. Premiér Andrej Babiš odmítl jména komentovat s tím, že chce, aby se nejdřív adept potkal s Milošem Zemanem. 

Premiér v neděli ČTK sdělil, že je zbytečná debata o tom, zda skutečně prezident do čtvrtka Prymulu odvolá. „Máme nějakou ústavu, nějaké kompetence,“ poznamenal. Podle článku 74 ústavy člena vlády odvolává prezident, jestliže to navrhne předseda kabinetu, dodal.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v sobotu Radiu Z a České televizi řekl, že předpokládá, že ve čtvrtek bude jmenování. „V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti než výměna ministra zdravotnictví,“ řekl Ovčáček. Uvedl, že prezident by byl rád, kdyby Prymula jako odborník na epidemiologii pokračoval v práci. Babiš mu nabídl působení v expertní skupině epidemiologů. „Dnes s ním o tom budu mluvit odpoledne. Je to epidemiolog, takže jako expert určitě může působit v expertní skupině. Ale uvidíme, jak se k tomu postaví,“ sdělil ČTK premiér. 

Prymula v neděli řekl, že s prezidentem nemluvil, bavil se s jeho kancléřem Vratislavem Mynářem. „Já bych chtěl pomoci, na druhou stranu nevím, jestli jsem schopen jít do nějaké vládní funkce,“ uvedl ministr zdravotnictví. Dodal, že by spíš chtěl působit jako nezávislý expert a je v úzkém kontaktu s mezinárodní skupinou odborníků.

O tom, že Prymula svou rezignaci nevylučuje, informoval v neděli dopoledne už server iDNES.cz. V rozhovoru řekl, že není vyloučeno, že by v pondělí sám odchod oznámil. Myslí si ale, že žádné nařízení neporušil.

,

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...