Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymula: Při obcházení karantény přijde úplný zákaz vycházení, na dva týdny by bylo Česko ‚úplně umrtveno’

Náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu během koronavirové krize... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu během koronavirové krize... | foto: Reprofoto/ČTK

Praha Pokud budou lidé karanténu obcházet, přijde na řadu úplný zákaz vycházení. Právu to řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Země by v takovém případě byla na dva týdny „úplně umrtvena“.

Zřejmě by se naprosto omezil pohyb s výjimkou fungování kritické infrastruktury, elektrárny by musely fungovat dál. Doufá ale, že k tomu ČR nebude muset přikročit. Je také podle něj logické, že nynější lhůty řady omezení se budou prodlužovat, prodloužení nouzového stavu musí schválit Parlament.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku navíc v pátek dopoledne stoupl na 833, od půlnoci přibylo zatím dalších devět nakažených. Vyléčeni zůstávají už od pondělí tři pacienti. Laboratoře dosud provedly 11 619 testů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve čtvrtek přibylo 205 nakažených, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Proti středečnímu nárůstu je to téměř dvojnásobek. Podle čtvrtečních informací ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je 63 nakažených v nemocnicích, z toho pět ve vážném stavu. Ministerstvo by v pátek mělo zveřejnit i aktuální počty lidí v karanténě.

Podle údajů krajských hygienických stanic, které nezohledňují všechny pozitivní nálezy včetně laboratoří, bylo lidí s prokázanou nákazou COVID-19 celkem 557. Nejvíce infikovaných má Praha (121), na ni se dotahuje Středočeský kraj s 91 případy, nejméně nákaz eviduje Liberecký kraj (7). Mezi nakaženými převažují muži nad ženami v poměru 301 ku 256.

Co se týče věkových skupin, nejvíce potvrzených případů (110) je mezi 35 až 44 lety, kde dominují muži s 71 případy. U seniorů nad 65 let, kteří jsou považování za nejvíce ohroženou skupinu, je prokázáno 73 případů nákazy. I tady převažují muži.

Policisté hlídají vjezd do uzavřené oblasti.
Policisté kontrolovali vozidla projíždějící přes kontrolní bod u sjezdu na 253....

V zahraničí se nakazilo 40 procent pacientů, zbytek v Česku. Lidé se infikovali zejména v Itálii a Rakousku. Místy nákazy jsou ale také Německo, USA, Španělsko, Británie, Belgie, Irsko, Egypt, Maďarsko, Francie, Izrael, Švýcarsko, Slovensko, Thajsko, Řecko, Švédsko, Albánie, Indonésie, Portugalsko, Spojené arabské emiráty a Nizozemsko.

V pátek by měl opět jednat Ústřední krizový štáb. O koronaviru bude s prezidentem Milošem Zemanem večer v Lánech mluvit premiér Andrej Babiš (ANO). Není ani vyloučeno další jednání vlády.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!