Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymula příští týden skončí, očekává Vojtěch. Ministerstvo se bojí mé popularity, tvrdí epidemiolog

Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula na tiskové konferenci Nemocnice Na Františku k převzetí seniorů s... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula zřejmě na konci května skončí ve funkci. Současně jedná s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o svém dalším angažmá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý novinářům řekl, že o avizovaném odchodu svého náměstka se dozvěděl z médií, což považuje za zvláštní. S Prymulou o tom ještě osobně nemluvil. Prymula chtěl z ministerstva odejít už v březnu, k setrvání ho v době koronavirové epidemie podle jeho vyjádření přemluvil premiér.

„Předpokládám, že na ministerstvu skončí na konci května tak, jak avizuje. Ale zatím mě sám neinformoval. Myslím, že věci by se primárně měly řešit u stolu, ne přes média,“ řekl ministr. Byl by rád, kdyby epidemiolog Prymula s resortem dál externě spolupracoval jako odborník. Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie v Česku řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, přípravu nemocnic, otázku léků, laboratoří či zabezpečení lůžek pro nakažené.

Prymula v úterý večer v televizi Nova potvrdil, že na odchodu z funkce ke konci května se domluvil s premiérem, s Vojtěchem o tomto termínu zatím nemluvil. Vztahy s ministrem zdravotnictví označil za „celkem vlažné“. Dosavadní rozhovory s Babišem o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, nechtěl tedy říct, kam míří. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. „Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto,“ dodal Prymula.

Ministr v dubnu 2019 nařídil všem náměstkům, aby získali bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Prymula ji měl získat do konce března, Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji zatím nevydal. „Všichni náměstci už ji od NBÚ mají, on ji nemá. Já nedokážu vyhodnotit proč,“ uvedl ministr.

Podle serveru SeznamZprávy náměstek řekl, že se na ministerstvu bojí jeho popularity. „Jsou to vyjádření, která se mi velmi těžko komentují. Prověrka pro všechny náměstky byla nařízena v dubnu 2019, tedy před více než rokem, kdy - při vší úctě k němu - ještě popularitě nečelil a neřešil tuto epidemii na denní bázi,“ řekl Vojtěch. Prověrky podle něj musí mít většina náměstků na ministerstvech, naopak resort zdravotnictví byl výjimkou s tím, že ji mít nemuseli.

Prymula: Bojí se mě

Termín pro získání prověrky měli náměstci do poloviny letošního března. V Prymulově případě ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) dosud nerozhodl, takže mu ministerstvo lhůtu prodloužilo do konce června. Prymula minulý týden prohlásil, že chce z vedení ministerstva ke konci května odejít, pokud nenastanou dvě skutečnosti, které ale neupřesnil. 

Ministerstvo nařídilo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky na nejnižší stupeň „důvěrné“ loni v březnu. Zdůvodnilo to tehdy blížícím se předsednictvím Česka v Evropské unii a s tím souvisejícím zpracováváním citlivých dokumentů. „Vnímal jsem to jako účelovou věc, protože se mě tady bojí. To je jednoduché vysvětlení,“ řekl k zavedení prověrek nyní Prymula Seznam Zprávám. Doplnil, že se ho na ministerstvu bojí kvůli jeho popularitě.

Zmíněné požadavky, kterými Prymula podmiňuje své setrvání na ministerstvu, se podle jeho dřívějších vyjádření netýkají chybějící prověrky. Náměstek serveru řekl, že o prodloužení termínu pro její získání s ministrem zdravotnictví Vojtěchem nejednal.

„Neřešili jsme to, mě to nezajímá, protože já tady asi delší dobu stejně nebudu. Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě tady chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená,“ uvedl. Prymula také tvrdí, že někdo vyřízení jeho prověrky na NBÚ zdržuje, ale neuvedl, kdo by to mohl být.

Nejasnosti kolem firmy Prymulovy dcery

Prymula odmítl, že by problémy s vyřízením prověrky souvisely s jeho dřívějšími obchodními vztahy. Prymula byl v minulosti ředitelem královéhradecké fakultní nemocnice. Z této pozice ho ale v červnu 2016 odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle informací tisku kvůli napojení na firmu Biovomed, která provádí klinický výzkum pro společnosti z celého světa.

Firmu vlastnila Prymulova dcera a Prymula v ní podle Seznamu také působil. „Samozřejmě že to (na NBÚ) prošetřovali, ale dle mých informací nic nezjistili, protože jsem do spisu nahlédl a tohle nebylo to, co by bylo problematické,“ řekl v úterý Prymula serveru.

Prymulova dcera později Biovomed prodala. Prymula v úterý uvedl, že neví, za jakou cenu byla firma prodána, a že ani předem nevěděl, komu bude prodána. S podnikatelem Luďkem Podolou, který Biovomed získal, se Prymula loni setkal na mezinárodním ekonomickém fóru v Rusku. Podle Prymuly to ale bylo náhodné setkání a víckrát se s Podolou nesešel.

V Biovomedu po prodeji Podolovi také nyní působí dlouholetý Prymulův známý Igor Kohl. Prymula popřel, že by mu k funkci ve firmě pomohl. „Toho si do této funkce posléze najal podnikatel Luděk Podola,“ řekl serveru.

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (56)

Datum a místo narození: 4. února 1964, Pardubice

Vzdělání: absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové (1988), později studoval ve výzkumném a doškolovacím ústavu tehdejší královéhradecké Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně (JEP); získal mezinárodní atest v řízení nemocnic na Birminghamské univerzitě; od roku 2007 je profesorem v oboru hygieny, epidemiologie a preventivního lékařství.

Kariéra: učil na katedře epidemiologie Vojenské lékařské akademie JEP, byl prorektorem a mezi roky 2002 a 2004 rektorem akademie, po změnách v systému českých vojenských vysokých škol působil v letech 2004 až 2009 v Hradci Králové jako děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany; v armádě dosáhl hodnosti plukovníka; mezi roky 2009 a 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové, poté působil jako poradce ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), který jej v březnu 2017 jmenoval náměstkem pro zdravotní péči; působí také jako předseda České vakcinologické společnosti.

Rodina: ženatý, má dceru a syna

Ostatní:

  • Širší veřejnost jej poznala po vypuknutí současné epidemie nového typu koronaviru, kdy koordinoval na ministerstvu zdravotnictví kroky proti šíření nemoci. Po aktivací Ústředního krizového štábu 16. března stanul v jeho čele. V předchozích případech přitom byl šéfem štábu ministr vnitra, kterým je nyní předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Ten Prymulu v čele štábu vystřídal 30. března, kdy byl náměstek ministra zdravotnictví jmenován do čela Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, přípravu nemocnic, otázku léků, laboratoří či zabezpečení lůžek.
  • Jako lékař se věnoval imunizaci, podílel se na vývoji či studiu vakcín proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Je také autorem publikací zaměřených například na očkování, publikoval také v prestižním lékařském časopise Lancet.
  • Některá Prymulova vyjádření, která pronesl jako šéf krizového štábu, vyvolala velkou pozornost. Například, když 22. března hovořil o možnosti dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Dovolená tak letos bude nejspíš v ČR, řekl tehdy Prymula. Jeho slova kritizovala nejen opozice, ale i Babiš. "Prosil jsem ho, aby tyhle teoretické spekulace neřešil a lidi neděsil," uvedl premiér v ČT.
  • Prymula bývá hodnocen jako osobnost, která nejvíc přispívá ke zvládnutí epidemie nového koronaviru. Prezident Miloš Zeman počátkem dubna uvedl v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk, že Prymulovi udělí 28. října za jeho činnost při potírání epidemie koronaviru nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva.
  • Koncem loňského roku média informovala o tom, že Prymula stále nemá bezpečnostní prověrku, která je přitom podmínkou pro setrvání ve funkci náměstka ministra. Podle Zdravotnického deníku byl termín pro její získání 14. březen letošního roku, server přitom uvedl, že její získání z Prymulově případě komplikuje jeho někdejší působení ve firmě jeho dcery Biovomed. Zdravotnický deník také napsal, že Prymula se kvůli chybějící prověrce sám chystá k odchodu z ministerstva.
  • Ministerstvo Prymulovi lhůtu prodloužilo, a to do doby, dokud Národní bezpečnostní úřad o prověrce nerozhodne. "Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám," řekl Prymula 12. března ČTK s tím, že se chtěl více věnovat výzkumu.
  • Prymula v pátek 15. května řekl serveru Seznam Zprávy, že chce ke konci května odejít z vedení ministerstva, pokud nenastanou dvě skutečnosti, které ale neupřesnil. Doplnil, že chtěl původně odejít z ministerstva už v lednu. Kvůli následné pandemii koronaviru ale zůstal. Dnes ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, že předpokládá, že Prymula skončí ve funkci na konci května, jak sám avizoval. Všechny informace o náměstkově odchodu se ministr dozvěděl z médií, což považuje za zvláštní. S Prymulou o tom ještě osobně nemluvil.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...