Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. ledna 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Raketová‘ epidemie. Česko zasáhla chřipka, nejhorší stav je na Moravě

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Celé Česko zasáhla plošná chřipková epidemie. V pátek to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Podle něj nemocných chřipkou „raketově“ přibylo a v současnosti už připadá 1528 nemocných na 100 000 obyvatel. Od okolních zemí se situace v Česku podle Prymuly ale neliší.

„Jsme v situaci, kdy chřipka udeřila,“ uvedl předseda vakcinologické společnosti. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se nemocnost chřipkou v zemi zvýšila proti minulému týdnu o téměř 49 procent. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvíce jich je ale v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. „Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2,“ uvedla v tiskové zprávě Gottvaldová.

V rámci opatření k zamezení šíření chřipky doporučila větrání, důkladné mytí rukou a dodržování správné životosprávy. Pokud lidé ale mohou, měli by se podle hygieničky vyhýbat větším společnostem.

Nemoc - ilustrační foto
Teploměr - ilustrační foto.

V některých krajích hygienici kvůli zamezení šíření nemoci také doporučili nemocnicím a lůžkovým sociálním zařízení, aby omezily návštěvy. Některé ústavy na to už reagovaly. Například na severu Moravy tento týden evidují pět závažných případů chřipky, z toho jedno úmrtí.

Zhoršení v Libereckém i Hradeckém kraji

Nemocných s chřipkou a akutními respiračními chorobami v Libereckém kraji po skončení vánočních prázdnin výrazně přibylo, nárůst je skoro o 41 procent. Na 100 000 obyvatel připadá v kraji 1551 případů, před týdnem bylo 1062 nemocných. Tato situace naznačuje počátek chřipkové epidemie, řekl zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jaroslav Harman.

V Libereckém kraji je nad epidemickým prahem jen Jablonecko s 2056 případy na 100 000 obyvatel. „Podobná situace je i v ostatních částech republiky. Dá se usuzovat o lokálních epidemiích, které se v nejbližší době můžou plošně rozšířit,“ uvedl hygienik.

V Libereckém kraji je nad epidemickým prahem jen Jablonecko s 2056 případy na 100 000 obyvatel. V odůvodněných případech proto hygienici doporučují omezení návštěv v nemocnicích a zařízeních sociální péče.

Růst nemocných opět i ve středních Čechách

Počet nemocných chřipkou ve středních Čechách v uplynulém týdnu vzrostl, přibylo i lidí s infekcí dýchacích cest. Nemocnost činí 1532 onemocnění na 100 000 obyvatel, uvedla dnes vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Hranici epidemie, která se pohybuje kolem 1700 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost nepřekročila.

Nejvíce nemocných přibylo ve středních Čechách na Příbramsku, a to zhruba o 270 procent. Počet pacientů také výrazně vzrostl na Kolínsku a Kutnohorsku. Naopak na Kladensku jich mírně ubylo.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.