Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Raketová‘ epidemie. Česko zasáhla chřipka, nejhorší stav je na Moravě

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Celé Česko zasáhla plošná chřipková epidemie. V pátek to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Podle něj nemocných chřipkou „raketově“ přibylo a v současnosti už připadá 1528 nemocných na 100 000 obyvatel. Od okolních zemí se situace v Česku podle Prymuly ale neliší.

„Jsme v situaci, kdy chřipka udeřila,“ uvedl předseda vakcinologické společnosti. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se nemocnost chřipkou v zemi zvýšila proti minulému týdnu o téměř 49 procent. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvíce jich je ale v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. „Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2,“ uvedla v tiskové zprávě Gottvaldová.

V rámci opatření k zamezení šíření chřipky doporučila větrání, důkladné mytí rukou a dodržování správné životosprávy. Pokud lidé ale mohou, měli by se podle hygieničky vyhýbat větším společnostem.

Nemoc - ilustrační foto
Teploměr - ilustrační foto.

V některých krajích hygienici kvůli zamezení šíření nemoci také doporučili nemocnicím a lůžkovým sociálním zařízení, aby omezily návštěvy. Některé ústavy na to už reagovaly. Například na severu Moravy tento týden evidují pět závažných případů chřipky, z toho jedno úmrtí.

Zhoršení v Libereckém i Hradeckém kraji

Nemocných s chřipkou a akutními respiračními chorobami v Libereckém kraji po skončení vánočních prázdnin výrazně přibylo, nárůst je skoro o 41 procent. Na 100 000 obyvatel připadá v kraji 1551 případů, před týdnem bylo 1062 nemocných. Tato situace naznačuje počátek chřipkové epidemie, řekl zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jaroslav Harman.

V Libereckém kraji je nad epidemickým prahem jen Jablonecko s 2056 případy na 100 000 obyvatel. „Podobná situace je i v ostatních částech republiky. Dá se usuzovat o lokálních epidemiích, které se v nejbližší době můžou plošně rozšířit,“ uvedl hygienik.

V Libereckém kraji je nad epidemickým prahem jen Jablonecko s 2056 případy na 100 000 obyvatel. V odůvodněných případech proto hygienici doporučují omezení návštěv v nemocnicích a zařízeních sociální péče.

Růst nemocných opět i ve středních Čechách

Počet nemocných chřipkou ve středních Čechách v uplynulém týdnu vzrostl, přibylo i lidí s infekcí dýchacích cest. Nemocnost činí 1532 onemocnění na 100 000 obyvatel, uvedla dnes vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Hranici epidemie, která se pohybuje kolem 1700 nemocných na 100 000 obyvatel, nemocnost nepřekročila.

Nejvíce nemocných přibylo ve středních Čechách na Příbramsku, a to zhruba o 270 procent. Počet pacientů také výrazně vzrostl na Kolínsku a Kutnohorsku. Naopak na Kladensku jich mírně ubylo.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...