Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymulova plošná opatření by mohla narazit u soudu stejně jako na jaře, varuje právník Dostál

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Proticovidová opatření nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mohou podle právníka Ondřeje Dostála narazit u soudů stejně jako ta, jež na jaře vydal jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO). Městský soud v Praze v dubnu na základě Dostálovy žaloby zrušil Vojtěchova opatření plošně omezující volný pohyb a maloobchodní prodej zboží a služeb, neboť resort zdravotnictví neměl k jejich přijetí zákonnou oporu.

„Opatření takového rozsahu může plošně vydávat pouze vláda, a to jen za nouzového stavu a pod dohledem sněmovny,“ připomíná Dostál v dopise Prymulovi dubnové závěry Městského soudu v Praze. Než se obrátí na soud i nyní, ponechává Dostál ministrovi čas na nápravu. Prymula přitom v pátek avizoval, že kvůli šíření koronaviru příští týden omezí některé další aktivity, tentokrát ty volnočasové.

Lidovky.cz mají k dispozici dopis, který Dostál Prymulovi ve středu odeslal. „Jakkoliv rozumím potřebě chránit veřejné zdraví při vzrůstajícím počtu pozitivně testovaných osob na onemocnění covid-19, nezbývá mi než konstatovat, že opatření, jimiž jste zakázal či omezil konání sportovních, kulturních a dalších akcí a omezil provoz restaurací, ubytovacích zařízení, sportovišť a mnoha dalších provozoven, jsou v rozporu se zákonem,“ píše v něm Dostál.

Prymula od čtvrtka zkrátil otevírací dobu barů a restaurací do 22:00 a zpřísnil regulaci lidí na venkovních i vnitřních akcích.

Ministerstvo zdravotnictví na Dostálův dopis zatím nijak nereagovalo. Prymula neodpověděl ani na žádost o reakci od redaktora serveru Lidovky.cz.

Podle Dostála Městský soud v Praze v dubnu vyložil kompetenční vztah mezi ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví a vládou a sněmovnou podle ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona.

„Úprava umožňující omezit základní práva a svobody podle krizového zákona vychází přímo z ústavního zákona o bezpečnosti, tedy z normy vyšší právní síly, než jakou je zákon o ochraně veřejného zdraví. Proto přijetí těchto opatření ministerstvem podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a nikoli vládou podle krizového zákona, soud považoval za narušení ústavních garancí dělby moci,“ argumentuje Dostál.

Prymula podle Dostála nemůže plošně omezovat základní práva lidí a firem, protože jeho pravomoci podle dubnového rozsudku Městského soudu v Praze tak daleko nesahají. Dostál v dopise uznává, že současná Prymulova opatření jsou sice o něco mírnější než ta, jimiž Vojtěch na jaře omezil volný pohyb a maloobchodní prodej zboží a služeb, nicméně jsou stále plošná. Prymula však na páteční tiskové konferenci ohlásil, že v protipandemických opatřeních půjde dál a v příštím týdnu omezení některé volnočasové aktivity.

Důvody pro respektování dubnových závěrů Městského soudu v Praze nejsou podle Dostála jen formální. „Nejde jen o otázky zdravotnické, k jejichž řešení je váš resort příslušný, ale současně též o dopady ekonomické a společenské zasahující všechny ostatní ministerstva – školství a kultury kvůli konaným vědeckým, sportovním či kulturním akcím, průmyslu a obchodu kvůli dopadům na jednotlivé sektory ekonomiky, vnitra kvůli organizaci voleb, financí kvůli dopadu na rozpočet. Cílem je totiž zaručit posouzení protiepidemických opatření ve všech jejich aspektech. Proto by o plošných a razantních opatřeních měla rozhodovat vláda ve sboru,“ píše Dostál Prymulovi.

Bez srovnatelného zásahu přitom Prymula podle Dostála ponechal provozy prokazatelně rizikové, třeba doly nebo masokombináty. „Kulturní, sportovní či náboženská setkání, a to i ta venkovní, jsou regulována přísněji než výkon práce ve velkých kancelářích a trávení času v nákupních centrech. Zdá se, že ten, kdo tato opatření formuloval, nepřistoupil k zákazům proporčně podle míry epidemiologické rizikovosti aktivit, nýbrž některé z nich (kulturu, sport, víru a volný čas) arbitrálně vyhodnotil jako rizikové,“ namítá Dostál.

Prymulovým opatřením vytýká i legislativně technické nedostatky: „V šedé zóně se patrně nalézají bohoslužby. Je otázkou, zda jde vůbec o hromadné akce (patrně ano), zda musí být věřícím na mši jako účastníkům akce určeno místo k sezení (patrně ano, byť je to dosti nezvyklé) a zda se během akce musí na takovém místě převážně zdržovat (sporné), přestože při mši vstávají a chodí k přijímání. U kostelů není zřejmé, zda se na ně vztahuje regulace divadel, kin, koncertních síní, cirkusů a podobných provozů, či zda o provozovny nejde, a zda se musejí dezinfikovat.“.

Tyto nejasnosti lze podle Dostála napravit kvalitnější legislativní prací. Nebude-li v tomto ohledu text Prymulových opatření upraven, zruší je podle Dostála pro jejich nesrozumitelnost soud.

„Vyzývám vás proto, abyste tyto nedostatky napravil, potřebnost zásahů přehodnotil a pokud byste setrval na tom, že mají zůstat plošné a razantní, abyste je zrušil a navrhl jejich vydání vládě v režimu nouzového stavu. V opačném případě bych musel již podruhé v tomto roce předložit opatření ministerstva zdravotnictví správnímu soudu,“ píše Dostál v závěru svého dopisu, jenž předal redakci webu Lidovky.cz.

Hned v ten den večer, kdy Městský soud v Praze zrušil Vojtěchova jarní mimořádná opatření vyhlášená podle zákona o ochraně veřejného zdraví (23. dubna), je vláda přijala jako svá vlastní opatření podle krizového zákona. V účinnosti je ale mohla udržet jen po dobu nouzového stavu. O jeho prodloužení proto musela dvakrát žádat sněmovnu. Nouzový stav nakonec kvůli pandemii koronaviru trval v Česku 66 dní od 12. března do 17. května. Jakmile skončil, pozbyla účinnosti i všechna plošná vládní krizová opatření.

Proti dubnovému rozsudku také ministerstvo zdravotnictví podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Podle informací serveru Lidovky.cz lze rozhodnutí NSS očekávat během několika týdnů.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!