Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prymulova plošná opatření by mohla narazit u soudu stejně jako na jaře, varuje právník Dostál

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Proticovidová opatření nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mohou podle právníka Ondřeje Dostála narazit u soudů stejně jako ta, jež na jaře vydal jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO). Městský soud v Praze v dubnu na základě Dostálovy žaloby zrušil Vojtěchova opatření plošně omezující volný pohyb a maloobchodní prodej zboží a služeb, neboť resort zdravotnictví neměl k jejich přijetí zákonnou oporu.

„Opatření takového rozsahu může plošně vydávat pouze vláda, a to jen za nouzového stavu a pod dohledem sněmovny,“ připomíná Dostál v dopise Prymulovi dubnové závěry Městského soudu v Praze. Než se obrátí na soud i nyní, ponechává Dostál ministrovi čas na nápravu. Prymula přitom v pátek avizoval, že kvůli šíření koronaviru příští týden omezí některé další aktivity, tentokrát ty volnočasové.

Lidovky.cz mají k dispozici dopis, který Dostál Prymulovi ve středu odeslal. „Jakkoliv rozumím potřebě chránit veřejné zdraví při vzrůstajícím počtu pozitivně testovaných osob na onemocnění covid-19, nezbývá mi než konstatovat, že opatření, jimiž jste zakázal či omezil konání sportovních, kulturních a dalších akcí a omezil provoz restaurací, ubytovacích zařízení, sportovišť a mnoha dalších provozoven, jsou v rozporu se zákonem,“ píše v něm Dostál.

Prymula od čtvrtka zkrátil otevírací dobu barů a restaurací do 22:00 a zpřísnil regulaci lidí na venkovních i vnitřních akcích.

Ministerstvo zdravotnictví na Dostálův dopis zatím nijak nereagovalo. Prymula neodpověděl ani na žádost o reakci od redaktora serveru Lidovky.cz.

Podle Dostála Městský soud v Praze v dubnu vyložil kompetenční vztah mezi ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví a vládou a sněmovnou podle ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona.

„Úprava umožňující omezit základní práva a svobody podle krizového zákona vychází přímo z ústavního zákona o bezpečnosti, tedy z normy vyšší právní síly, než jakou je zákon o ochraně veřejného zdraví. Proto přijetí těchto opatření ministerstvem podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a nikoli vládou podle krizového zákona, soud považoval za narušení ústavních garancí dělby moci,“ argumentuje Dostál.

Prymula podle Dostála nemůže plošně omezovat základní práva lidí a firem, protože jeho pravomoci podle dubnového rozsudku Městského soudu v Praze tak daleko nesahají. Dostál v dopise uznává, že současná Prymulova opatření jsou sice o něco mírnější než ta, jimiž Vojtěch na jaře omezil volný pohyb a maloobchodní prodej zboží a služeb, nicméně jsou stále plošná. Prymula však na páteční tiskové konferenci ohlásil, že v protipandemických opatřeních půjde dál a v příštím týdnu omezení některé volnočasové aktivity.

Důvody pro respektování dubnových závěrů Městského soudu v Praze nejsou podle Dostála jen formální. „Nejde jen o otázky zdravotnické, k jejichž řešení je váš resort příslušný, ale současně též o dopady ekonomické a společenské zasahující všechny ostatní ministerstva – školství a kultury kvůli konaným vědeckým, sportovním či kulturním akcím, průmyslu a obchodu kvůli dopadům na jednotlivé sektory ekonomiky, vnitra kvůli organizaci voleb, financí kvůli dopadu na rozpočet. Cílem je totiž zaručit posouzení protiepidemických opatření ve všech jejich aspektech. Proto by o plošných a razantních opatřeních měla rozhodovat vláda ve sboru,“ píše Dostál Prymulovi.

Bez srovnatelného zásahu přitom Prymula podle Dostála ponechal provozy prokazatelně rizikové, třeba doly nebo masokombináty. „Kulturní, sportovní či náboženská setkání, a to i ta venkovní, jsou regulována přísněji než výkon práce ve velkých kancelářích a trávení času v nákupních centrech. Zdá se, že ten, kdo tato opatření formuloval, nepřistoupil k zákazům proporčně podle míry epidemiologické rizikovosti aktivit, nýbrž některé z nich (kulturu, sport, víru a volný čas) arbitrálně vyhodnotil jako rizikové,“ namítá Dostál.

Prymulovým opatřením vytýká i legislativně technické nedostatky: „V šedé zóně se patrně nalézají bohoslužby. Je otázkou, zda jde vůbec o hromadné akce (patrně ano), zda musí být věřícím na mši jako účastníkům akce určeno místo k sezení (patrně ano, byť je to dosti nezvyklé) a zda se během akce musí na takovém místě převážně zdržovat (sporné), přestože při mši vstávají a chodí k přijímání. U kostelů není zřejmé, zda se na ně vztahuje regulace divadel, kin, koncertních síní, cirkusů a podobných provozů, či zda o provozovny nejde, a zda se musejí dezinfikovat.“.

Tyto nejasnosti lze podle Dostála napravit kvalitnější legislativní prací. Nebude-li v tomto ohledu text Prymulových opatření upraven, zruší je podle Dostála pro jejich nesrozumitelnost soud.

„Vyzývám vás proto, abyste tyto nedostatky napravil, potřebnost zásahů přehodnotil a pokud byste setrval na tom, že mají zůstat plošné a razantní, abyste je zrušil a navrhl jejich vydání vládě v režimu nouzového stavu. V opačném případě bych musel již podruhé v tomto roce předložit opatření ministerstva zdravotnictví správnímu soudu,“ píše Dostál v závěru svého dopisu, jenž předal redakci webu Lidovky.cz.

Hned v ten den večer, kdy Městský soud v Praze zrušil Vojtěchova jarní mimořádná opatření vyhlášená podle zákona o ochraně veřejného zdraví (23. dubna), je vláda přijala jako svá vlastní opatření podle krizového zákona. V účinnosti je ale mohla udržet jen po dobu nouzového stavu. O jeho prodloužení proto musela dvakrát žádat sněmovnu. Nouzový stav nakonec kvůli pandemii koronaviru trval v Česku 66 dní od 12. března do 17. května. Jakmile skončil, pozbyla účinnosti i všechna plošná vládní krizová opatření.

Proti dubnovému rozsudku také ministerstvo zdravotnictví podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Podle informací serveru Lidovky.cz lze rozhodnutí NSS očekávat během několika týdnů.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...