Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psaná forma brzdí evoluci jazyka

Česko

Jazyky mají tendenci se v průběhu věků spíše zjednodušovat, pokud jde o gramatiku. Všechna dochovaná raná stadia indoevropských jazyků jsou gramaticky neobyčejně květnatá, přitom však s absencí zcela pevných pravidel a spoustou výjimek.

Postupně pak docházelo k zjednodušování. Pestrost jazyka a schopnost vytvářet nuance také mizí, dříve se řeč tak trochu generovala ad hoc k té které příležitosti, jako když panožky améby obrůstají kořist. Celý tento proces redukce čímsi připomíná přechod od divoké organické bujivosti k mechaničnosti, byť charakter jakéhosi „organismu“ si jazyky uchovávají vždy.

Proces evoluce se kupodivu přibrzďuje či téměř zastavuje užíváním jazyka v písemné formě, rovněž jazyky s velkým počtem mluvčích a píšících se vyvíjejí pomaleji než ty malé (fenomén je zcela obdobný tvorbě nových druhů z malých a izolovaných populací spíše nežli v rámci velkých v biologické evoluci).

U neliterárních jazyků malých skupin může být rychlost změn slovní zásoby neobyčejně velká -A. V. Frič navštívil v oblasti Gran Chaca některé skupiny indiánů vícekrát v dvacetiletém i větším časovém odstupu a ke svému údivu zjistil, že tatáž skupina, v níž ho starší členové dosud poznávali a bouřlivě vítali, mluví zcela jiným jazykem, v němž je padesát i více procent slov změněno.

Darwin zase popisuje setkání tří příslušníků patagonského kmene Ona, kteří s ním cestovali na lodi Beagle (strávili dva roky v Anglii) a naučili se lámaně anglicky, s jejich rodinnými příslušníky - ihned je poznali, ale svůj původní jazyk za tu dobu zcela zapomněli. Zde se ukazuje význam písemné kultury nejen pro uchování děl minulosti, ale i pro stabilizaci jazyka přítomnosti. Ne nadarmo je učení se vlastní spisovné mateřštině klopotná práce, ač by to mělo jít v zásadě „samo“ - jazyk se svou literární formou vlastně podruhé vytváří a systémem vnitřních vazeb „zpevňuje“.

„Zmražené“ jazyky u polárního kruhu Svým způsobem se také zdá, že jazyky etnik ztrativších svou samostatnost, mají tendenci si uchovávat archaické rysy (ze slovanských jazyků třeba bulharština či lužická srbština). Jaksi „konzervačně“ působí rovněž arktické a subarktické podmínky. Z germánských jazyků je podnes nejarchaičtější islandština, „zamražená“ v blízkosti polárního kruhu, i eskymácká nářečí jsou v čase velmi konstantní.

Na rozdíl od živých bytostí mají jazyky ovšem „neomezenou schopnost křížení“ a mohou se v případě kontaktů mísit nejen co do slovní zásoby, ale i „prokopírováním“ gramatiky a syntaxe z jednoho jazyka do druhého. I zcela nepříbuzné jazyky téhož regionu tvoří jakousi jednotku, v níž se takto navzájem kontaminují (jazyky Balkánu, Kavkazu atd.). Zcela svébytným jevem jsou tzv. hláskové posuny, k nimž v průběhu času v rámci jazyka dochází, často na velkých plochách víceméně současně.

Knihu českého biologa Stanislava Komárka nazvanou Příroda a kultura vydalo nakladatelství Academia. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Řadový dům 4+1 + hobby místo, garaž, zahrada
Řadový dům 4+1 + hobby místo, garaž, zahrada

Čermná nad Orlicí - Malá Čermná, okres Rychnov nad Kněžnou
2 472 000 Kč

Mohlo by vás zajímat