24. ledna 2010 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Psát SMS při řízení je horší než alkohol, tvrdí policisté

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Němeček, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Za hodinu jsem doma, už se na vás těším. Pokud řidič píše rodině z mobilního telefonu podobnou zprávu, riskuje, že už svou rodinu nikdy neuvidí. Podle některých nejnovějších zahraničních studií, jejichž výsledky potvrzují i čeští policisté, je totiž riziko dopravní nehody u esemeskujících řidičů až třikrát větší než u řidičů s alkoholem v krvi.

I čeští policisté ale potvrzují, že dokázat řidičům posílání SMS za jízdy je na rozdíl od alkoholu velmi složité.

Některé softwarové formy proto začaly vyvíjet systém, který by esemeskování za volantem když ne úplně znemožnil, tak alespoň maximálně znesnadnil.

Doslova revoluční novinku v tomto směru představila na nedávném veletrhu elektroniky v Las Vegas americká federace bezpečnosti provozu DSA. Systém umožňuje zjistit, jakou rychlostí se pohybuje člověk s mobilem, a pokud je rychlost vyšší než u běhu, služba posílání SMS se automaticky zablokuje. "My žádné podobné systémy nevyvíjíme, ani nevím o tom, že by se o to někdo v Česku pokoušel. V případě volání či esemeskování za volantem klademe důraz spíše na zesílené kontroly a prevenci," řekla LN mluvčí dopravního odboru Policejního prezidia Veronika Benedyktová.

V České republice i v jiných civilizovaných zemích už ale používání mobilu za jízdy představuje tak vážný problém, že se horečně hledají způsoby, jak tento návyk omezit.

Systém představený DSA může být v budoucnu jedním z nich. Když řidič chce poslat SMS, na displeji se mu při určité rychlosti, určené dálkovým sledováním pohybu telefonu, objeví dotaz, zda řídí, či se veze jako spolujezdec. Pro řidiče se služba automaticky zablokuje, u lidí, kteří se označí jako spolujezdci, se na telefonu v rychlém sledu za sebou objeví během několika sekund čtyři až pět písmen jako heslo. To je pak nutné vyplnit k tomu, aby člověk mohl poslat zprávu. Zjištění hesla údajně není možné provést, pokud člověk zároveň řídí.

I když systém se dá určitě mnoha způsoby obejít a vyvolává řadu nezodpovězených otázek, jeho tvůrci doufají, že by mohl jednak řidiče upozornit na nebezpečí esemeskování, jednak by esemeskujícím řidičům "otrávil" život tak, aby si raději psaní zpráv nechali na jindy.

"V našich studiích se potvrdilo, že posílání SMS za jízdy zvyšuje pravděpodobnost nehody až třiadvacetkrát, zatímco alkohol osmkrát," řekl prezident DSA Jerry Schaffer. Každé opatření proti esemeskujícím řidičům, byť nedokonalé, se proto podle něj společnosti vyplatí.

Čeští policisté se zatím na řidiče s telefonem zaměřují důslednějšími kontrolami. Jen za třetí čtvrtletí loňského roku rozdali za telefonování a esemeskování za volantem 10 400 pokut, což je oproti stejnému období v roce 2008 více než dvojnásobek.

Přesto policie sama potvrzuje, že přistihne jen minimum řidičů, další riskují beztrestně.

"Když najdeme po nehodě v autě mobil, nemůžeme z toho ještě vyvozovat, že řidič před nehodou esemeskoval. I když dopravních nehod způsobených nepozorností řidiče kvůli používání mobilu je určitě hodně," řekla Benedyktová. Policie proto podle ní především apeluje na řidiče, aby důsledně věnovali pozornost jízdě, a nikoliv mobilu. "To ale platí třeba i pro přelaďování autorádia," řekla Benedyktová.

I když ale esemeskování či telefonování za volantem má možná na svědomí více životů a zraněných než alkohol, tresty za oba prohřešky jsou nesrovnatelné. Řidič ťukající za jízdy zprávu do mobilu, může přijít o tři body a zaplatit pokutu až 2500 korun, řidiči s alkoholem však hrozí odebrání řidičského průkazu, padesátitisícová pokuta a v krajním případě dokonce vězení.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.