Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Psí maso v restauracích? Hygiena zahájila kontroly

Česko

PRAHA Psí jatka. Tak podle očitých svědků vypadal polorozbořený statek v Chlumečné u Chebu. Právě tam policisté a hygienici nedávno objevili zbytky a kosti psů a jiných zvířat. Psí maso si obstarávala skupina Vietnamců, kteří měli statek pronajatý.

Na případ přišla před několika dny vedoucí chebského útulku pro psy. Zdála se jí totiž podezřelá žena, která si přišla vyzvednout psa.

Doprovod jí dělal vietnamský muž. Nakonec se ukázalo, že žena Vietnamci psa prodala za 400 korun.

Chebská policie nyní zjišťuje, zda na statku docházelo k týrání zvířat: v takovém případě by pachateli hrozil až rok vězení. To ale není vše: karlovarská hygienická stanice spolu s krajskou veterinární správou chystají kontroly restaurací v Chebu. Chtějí zjistit, zda podávané maso není psí. „Budeme kontrolovat, zda mají restaurace správné doklady k masu v chladírnách. Veterinární správa může nechat udělat laboratorní rozbor masa, kterým se dá zjistit, z jakého zvířete pochází,“ řekla Jitka Laudová z karlovarské hygienické stanice.

Vzhledem k tomu, že pes není na seznamu potravinářských zvířat, nelze jeho maso dál nabízet a prodávat. Samotná konzumace psího masa ale trestná není. „Pokud někdo doma zabije psa a pak ho sní, je to jeho věc. My můžeme jen zjišťovat, zda ho předtím netýral nebo zda ho netýral způsobem usmrcení,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Nabízet psí maso v restauracích se ale nesmí. Konzumace psů je v Česku nepovolená hlavně z etických důvodů. Pravděpodobnost, že by byl přidán na seznam potravinářských zvířat, je nulová.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Pokud by na seznamu potravinářských zvířat mělo nějaké další přibýt, musela by návrh schválit nejprve Poslanecká sněmovna. „Nikdo v Česku si asi nedokáže představit, že by někdo přidání psů na seznam navrhl, nebo dokonce schválil. Česká republika, stejně jako celá Evropa, chová psy jako domácí zvířata a mazlíčky,“ prohlásil mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Do tohoto seznamu nepřibylo nové zvíře již několik desítek let. „Někteří pamětníci tvrdí, že byl pes na tomto seznamu zhruba do padesátých let. A není to nemožné. Když se člověk podívá do různých starých léčitelských metod, často se v nich vyskytuje například psí sádlo,“ dodal Duben.

Objevit jatka? Často náhoda Přesto se ukazuje, že psí jatka v Česku být mohou. Důvodem je hlavně fakt, že se u nás rozrůstá komunita Vietnamců a Číňanů, kteří považují psí maso téměř za delikatesu. Navíc zabíjení těchto zvířat kvůli konzumaci je v těchto zemích povoleno. Není proto vyloučené, že případů vykupování a pořizování psů k přípravě pokrmů bude přibývat.

Objevit psí jatka však není nijak jednoduché. Pokud nějaká existují, bývají dobře ukrytá, mimo oči veřejnosti. To byl ostatně případ i statku v Chlumečné u Chebu. Na improvizovaná jatka, na kterých psi přicházeli o život, se přišlo také jen náhodou. „Konkrétně vietnamská komunita je velmi uzavřená. Nikoho mezi sebe příliš nepustí. Navíc zjistit, zda jsou jídla připravována například z psů, také není jednoduché,“ dodal Duben.

Proti psím jatkám, vaření a podávání psího masa jsou i ochránci zvířat. Ti však upozorňují hlavně na to, že stále u nás dochází k týrání zvířat při jejich chovu. „Pohled na zvířata není u nás vyvážený. Také o hospodářská by mělo být dobře postaráno a neměla by při porážení trpět,“ řekl Tomáš Popp ze sdružení Svoboda zvířat. Někteří odborníci navíc upozorňují, že tresty za týrání zvířat nejsou buď dostatečně vysoké, nebo příliš málo uplatňované. Většina trýznitelů odchází od soudů jen s podmínečným trestem.

***

Konzumace psů je v Česku nepovolená hlavně z etických důvodů

Brutální zabití zvířete: 2 roky vězení

V Česku, stejně jako v Evropě, nejsou psi na seznamu potravinářských zvířat. Na seznamu jsou například koně, ovce, kozy, krávy, býci, prasata, jehňata, telata, selata, drůbež, králíci nebo třeba ryby. Za utýrání zvířat (kterým může být i způsob zabití zvířete) hrozí pachateli až rok vězení. V loňském roce řešila policie 39 případů týrání zvířat, stíháno bylo 27 osob. Za neobvykle brutální způsob zabití zvířete hrozí až 2 roky vězení.

Autor: