Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psi se do lišky zase zakousnou

Česko

  13:11
PRAHA - Že se sněmovna hemží myslivci, je známá věc. Ti budou moci nyní i s dalšími nimrody cvičit své psy opět v kontaktu s lovenou zvěří. Dosud je liška v noře od psa oddělena mřížkou, poslanci ale v rámci schvalování novely zákona na ochranu zvířat proti týrání podpořili ustanovení, které tuto mřížku v podstatě odstraňuje.

liška - ilustrační foto

Přemysl Rabas ze Strany zelených připouští, že dílčí vylepšení norma přináší, celkově ale podle něj míří opačným směrem. "Protože jde proti smyslu ochrany zvířat proti týrání," uvedl poslanec zelených. Zatím poslední novela, kterou parlament schválil již dříve, podle něj umožnila lov na živou rybku. "A tato novela zase umožní kontaktní norování. To je ... prostě ten zákon se může zrušit," poznamenal Rabas.


 Dolní komora při hlasování odmítla mimo jiné návrhy poslance Strany zelených Přemysla Rabase, který chtěl, aby při rybolovu nebylo možné používat jako návnadu živou rybku a navrhl rovněž omezit chov kožešinových zvířat na farmách.

Poslanec ČSSD a bývalý ministr zemědělství Petr Zgarba kontaktní norování hájí. Míní, že ochrana predátorů, jako je třeba liška, je dostatečná. "Dneska predátoři v přírodě jsou někdy chráněni více než zvěř a zvířata pernatá a drobná zvěř, která by měla být hájena," prohlásil. Zgarba přitom podle elektronického záznamu patřil k těm, kteří se závěrečného hlasování zdrželi.

Vládní předloha ve své původní podobě počítala především se zjednodušením postupu při odebírání týraných zvířat majitelům. Obce s rozšířenou působností by mohly takové zvíře neodpovědnému vlastníkovi nejen vzít, ale měly se stát i novým majitelem. Mohly by ho tedy později darovat či prodat jinému chovateli. Tato úprava ale z novely vypadla. "...protože v současné chvíli prostě na této věci není dostatečná shoda," řekl již dříve ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Zgarba je i tak novela krokem ve prospěch zvířat. "V každém případě schválený zákon je posunem v ochraně zvířat. Zabudovává řadu vylepšení. Například se ukládá exekutorům a policii, když uzavírá byt, že musí zkontrolovat, zdali tam není nějaké zvíře a zda je nakládáno se zvířaty tak, jak má být," řekl Zgarba.

Obce podle něj předloha nezbavuje povinnosti jednat v zájmu ochrany zvířat. Každému, kdo se ujal handicapovaného zvířete, novela ukládá, aby pro něj zajistil péči - předal živočicha záchranné stanici, případně aspoň takové stanici oznámil, kde ho našel.

Poslanci v minulých letech diskutovali o zákonu na ochranu zvířat proti týrání několikrát. Například v roce 2005 hlasovali o tom, zda zachovat absolutní zákaz pokusů na zvířatech při testech kosmetických přípravků. Nakonec podpořili zachování takového zákazu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat