Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelé psů začínají odmítat očkování. Zbytečně zatěžuje organismus, argumentují

Pes u veterináře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes u veterináře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha V Česku jsou zhruba dva miliony psů. Jejich majitelé v poslední době stále častěji odmítají své čtyřnohé přátele očkovat, neboť se domnívají, že jim to může škodit.

„Bohužel číslo skutečně roste. Chovatelé tvrdí, že do psa nechtějí cpát chemii a že vakcinace je zbytečnou zátěží pro organismus,“ řekla LN veterinářka Martina Načeradská s tím, že za šíření dezinformací o očkování může často internet. Podobně jako ona mluví i další veterináři.

Psi v Česku musí být povinně očkováni proti vzteklině. Vedle toho existuje ještě základní, ač nepovinné očkování proti infekčním nemocem, jež ohrožují zvířata na životě. Právě u této vakcinace se nyní veterináři setkávají častěji s odporem chovatelů.

Pokuta dvacet tisíc

Mezi onemocnění, kterým má zmíněné očkování zamezit, patří hepatitida, psinka, parvoviróza či leptospiróza napadající hlavně ledviny. Ta je přenosná i na člověka a pokud se neléčí, může vést až k úmrtí.

„Určitě bych do psů nervala další zbytečné látky! Je to nesmysl a jsem zásadně proti,“ řekla LN Dominika Jurčeková Rejdová, majitelka dvou malých kříženců, které očkuje jen proti vzteklině.

U té se veterinářům povětšinou daří majitele psů přesvědčit o důležitosti vakcinace. „Když zákazníci odmítají očkování proti tomuto virovému onemocnění centrálního nervového systému, pohrozím jim pokutou a většinou to zabere,“ uvedla Načeradská.

Pes u veterináře (ilustrační foto)

Pokuta může být až dvacet tisíc korun, veterináři se ovšem shodují, že když člověk se psem do ordinace nepřijde, těžko zjistí, zda chovatel neobchází zákon.

„Páníčkové mohou odmítat očkování z různých důvodů. Třeba kvůli financím nebo proto, že nechtějí tělo psa zatěžovat chemickými látkami,“ řekl LN na základě vlastních zkušeností veterinář Jiří Žák. Vakcinace proti vzteklině stojí tři sta až šest set korun a její aplikace je nutná každé tři roky. Za základní očkování proti infekčním chorobám chovatelé zaplatí zhruba 350 korun a opakovat se musí každoročně.

Vzteklina usmrtí 59 tisíc lidí ročně

Objevují se i majitelé psů, kteří se domnívají, že zbytečné je také povinné očkování proti vzteklině. „Načtou si, že Česká republika je země zbavená vztekliny, tudíž jim vakcinace přijde nepotřebná,“ popisuje havlíčkobrodský veterinář Jiří Žák. Chovatelé si podle něj neuvědomují, že Česko je smrtelného onemocnění zbavené právě proto, že proočkovanost je u nás vysoká.

„V poslední době lidé očkování podceňují. To, že jsme země prostá vztekliny na papíře, neznamená, že nemoc k nám nemůže přijít přes hranice,“ upozorňuje veterinář.

LN znají případ chovatele, který prodával neočkovaná štěňata kříženců labradora. „Kdybyste věděli, jaké je v těch vakcínách svinstvo,“ řekl zájemcům o mláďata. Podle chovatele se při očkování dostávají do těla psů látky, které jim ubližují. Očkovaná – a to ani proti vzteklině – u něj nebyla ani matka prodávaných mláďat.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace zemře na vzteklinu ročně zhruba 59 tisíc lidí. V drtivé většině po poranění od psa.

V případě, kdy zvíře v Česku pokouše či poraní člověka, platí ze zákona povinnost předvést ho v první a v pátý den od incidentu ke klinickému vyšetření zvěrolékařem. „Tam se poměrně často stává, že pes má propadlé očkování. Obvykle jde o problémové chovatele, kteří se o psy nestarají, a tím pádem je nenechávají řádně očkovat,“ řekl Žák.

Situace bývá horší v menších městech a na vesnicích. Například v Chotěboři na Vysočině, kde žije zhruba devět tisíc obyvatel, až v polovině případů, kdy pes pokouše člověka, zvíře podle jednoho z veterinářů očkování proti vzteklině vůbec nemá.

Pes (ilustrační foto)

Nicméně u všech 2916 loňských vyšetření na vzteklinu, jež proběhly po pokousání či poranění člověka, byly podle Státní veterinární správy nálezy negativní a nemoc u zvířete nebyla prokázána.

Riziko vztekliny je podle veterinářů opravdu nízké, zároveň ale upozorňují na to, že vyšetření se nesmí podcenit. „Mortalita u onemocnění je velmi vysoká. Záleží na stádiu nemoci,“ varuje Žák. Pokud se nakaženému člověku nedostane léčby okamžitě, zemře.

„V loňském roce mě pokousal pes, který vypadal dost zanedbaně a pobíhal bez přítomnosti majitele po vesnici,“ řekl LN Patrik Komůrka. I v tomto případě byl chovatel povinen zvíře dovést na vyšetření k veterináři. „Za týden po incidentu mi přišlo domů potvrzení, že pes byl řádně naočkován,“ popsal Komůrka.

„Když má pes očkování prošlé třeba o dva měsíce, majitel dostane pokutu nízkou, kolem tří tisíc korun. Pokud je arogantní a problematický, může počítat až s desítkami tisíc,“ přiblížil veterinář Žák.

Policie však nevede statistiky, kolik případů, kdy pes neočkovaný proti vzteklině pokouše člověka, ročně řeší.

Neočkovaných zjištěno víc

Státní veterinární správa provádí u majitelů psů namátkové kontroly očkování. „V loňském roce jsme v rámci kontrol zjistili chybějící či neplatnou vakcinaci proti vzteklině v 380 případech,“ sdělil LN Petr Majer z veterinární správy s tím, že v roce 2017 bylo případů o zhruba 110 méně.

Psi z množíren trpí nemocemi, zároveň však strádá jejich psychická stránka.

Psi z množíren trpí nemocemi, zároveň však strádá jejich psychická stránka.

„Loňský meziroční nárůst přičítáme i nárůstu počtu kontrol v chovech psů, zejména těch problematických. Jinými slovy – více kontrol s sebou také přináší více zjištění závad,“ doplnil.

Povinné čipování

Vedle majitelů psů bývají hříšníky v nedodržování očkování také majitelé tzv. množíren. „Ti se obecně pohybují za zákonem, proto nemají důvod očkování dodržovat a žádná pokuta je netrápí,“ říká Žák. I kvůli množírnám platí od příštího roku povinné označování psů pomocí čipů.

Stát zavádí opatření zejména proto, aby úředníci mohli lépe monitorovat chov, kontrolovat dodržování stanovených pravidel a předcházet tak množírnám, kde dochází k týrání zvířat.

Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120 až 450 korunami. Majiteli, který nenechá zvíře očipovat, hrozí pokuta až dvacet tisíc korun, neboť na psa bude pohlíženo, jako kdyby neměl očkování proti vzteklině, i přestože by naočkován byl.

Proces čipování v českých veterinárních ordinacích již začal. „I mikročipy někteří chovatelé odmítají. Vysvětlují mi, že zvířata netýrají a že čipy jsou pro ně zbytečné,“ řekl LN Žák, který ve své ambulanci aplikuje denně průměrně dva čipy. Zároveň přiznal, že on sám příznivcem povinného čipování není. „Myslím si, že tak třicet procent páníčků nařízení splní,“ dodal.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...