Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Česko

  15:37
Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od spolupracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA

Na případ v úterý upozornil server iRozhlas.cz, který získal oficiální ministerské dokumenty. Ty poukazují na zásadní omezování lidských práv v psychiatrických nemocnicích. Zprávy podle iRozhlas.cz vznikly před čtyřmi lety. Ministerstvo je však nezveřejnilo a při opakovaných žádostech o jejich vydání popíralo jejich existenci.

„Byli jsme rovněž svědky šokujícího používání omezení formou kurtování pacientky, která je v ústavní péči již od dětství,“ stojí ve zprávě dvoudenní návštěvy ministerského týmu složeného z výzkumníka, psychiatra, sociálního pracovníka, uživatele psychiatrických služeb a právníka.

Ředitel opavské psychiatrické nemocnice Zdeněk Jiříček řekl, že návštěva byla impulzem k eliminaci dlouhodobých kurtací. Delegace ministerstva zdravotnictví navštívila před čtyřmi lety 18 psychiatrických zařízení v celé republice. Cílem bylo vyhodnotit kvalitu poskytované péče podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO).

Kurtování k lůžku 12 let bez přerušení

Při kontrole však kontrolní tým narazil na případ mladé ženy, která podle informací personálu byla kurtována k lůžku již dvanáct let v podstatě bez přerušení.

„Kurtování je přerušeno jen jednou za 3 až 4 dny z důvodu provádění osobní hygieny. Pacientka je přebalována i krmena v kurtech, nemá kontakt s ostatními pacientkami. Personál dle vlastních slov nikdy nevyzkoušel alternativní techniky zvládání ataků agresivity pacientky,“ uvedli kontroloři v oficiálních zprávách, které web iROZHLAS získal, přestože resort jejich existenci opakovaně popíral.

Omezení pacientky bylo vedeno jako nedobrovolné a byl k němu pravidelně získáván souhlas soudu. Podle zprávy ale soud za účelem svého rozhodnutí pacientku nikdy nevyslechl.

Kontroloři označili takovou praxi za šokující, i když si pacientka omezení přála z důvodu vlastní ochrany. „Domníváme se, že takovouto formu zacházení je nutné kvalifikovat jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení,“ uvedli v dokumentu členové kontrolního týmu.

Ministerstvo schválilo plán reformy

Případ z Opavy prošetřuje policie, a to na základě trestního oznámení od pracovníka NÚDZ Jindřicha Janšíka. „Z mého pohledu se tam jednalo o týrání svěřené osoby a tím ten případ podléhá oznamovací povinnosti,“ řekl Českému rozhlasu.

Podle ředitele nemocnice Jiříčka došlo v nemocnici k nápravě a po několika měsících od kontroly se podařilo „zcela změnit zavedený postup díky spolupráci externího psychologa, lékaře a sociálních pracovníků“.

Nápravu situace v zařízení potvrzuje i mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Podle dostupných informací je v tomto případě pacientka již několik let bez dlouhodobého omezení pohybu kurtováním,“ sdělil mluvčí resortu Ondřej Jakob serveru iROZHLAS.cz.

V roce 2013 schválilo ministerstvo zdravotnictví plán reformy psychiatrické péče v Česku. Podle ní by měla být většímu podílu pacientů poskytovaná ambulantní nebo terénní péče a zároveň by měly být psychiatrické nemocnice stavebně upravované tak, aby měly pokoje méně lůžek a samostatná sociální zařízení.

V minulosti čelila česká psychiatrie i mezinárodní kritice za používání klecových a síťových lůžek nebo kurtování pacientů, ministerstvo vypracovalo metodiku a doporučení pro nezbytně nutné omezování pacientů.

NUDZ se v případu prý neangažuje

Na informace v úterý reagoval i Národníh ústav duševního zdraví (NUDZ). Ten v tiskové zprávě uvedl, že se v tomto případu nijak neangažuje, ani o něm nemá bližší informace.

„Podání trestního oznámení na postup nemocnice je čistě soukromou aktivitou pana Jindřicha Jašíka, který s NUDZ spolupracuje na částečný úvazek jako regionální specialista destigmatizace v iniciativě Na rovinu. O této soukromé aktivitě pana Jašíka však nebyl NUDZ vůbec informován, nijak se na ní nepodílí, ani nemá přímou souvislost s prací vykonávanou panem Jašíkem pro NUDZ,“ uvedl ve zprávě ředitel ústavu Petr Winkler.

NUDZ současně upozornil, že o konkrétním případu pacientky opavské psychiatrické nemocnice, nemá bližší informace. V obecné rovině uvedl, že se jedná o jeden ze způsobů eliminace nepříznivých projevů duševní poruchy ve chvíli, kdy je postižený svým jednáním ohrožující vůči sobě samému nebo vůči svému okolí.

„Omezovací prostředky jsou využívány v mnoha lékařských oborech, v psychiatrii ale nejčastěji. Jejich použití zasahuje do autonomie nemocných, měla by proto být dodržována zásada, že budou použity výhradně v případech, kdy jsou vyčerpány všechny další nerestriktivní možnosti a v souladu s platnou legislativou a doporučenými postupy,“ doplnil primář Kliniky NUDZ Pavel Mohr s tím, že přínos použití omezovacích prostředků musí vždy převažovat nad riziky.

„Zjištění reportovaná ve zmíněné kauze NUDZ nijak nebagatelizuje, pouze se distancuje od přímého spojování ústavu s iniciativou pana Jindřicha Jašíka,“ dodal ve zprávě NUDZ.

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat