Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psychika seniorů v domovech kvůli zákazu návštěv strádá. Někde už zvažují i variantu s blízkými ve ‚skafandru‘

Česko

  5:00
Praha - Návštěvy v domovech pro seniory by měly být podle Ministerstva práce a sociálních věcí povoleny po vyhodnocení první fáze plošného testování v sociálních službách, které započalo k 11. listopadu. Jak ministerstvo, tak domovy si uvědomují, že odříznutí od rodin nedělá seniorům dobře, a to především po psychické stránce, která v jejich věku hraje významnou roli.

Domov pro seniory Iris. foto: Archiv Domova Iris

„Povolení návštěv je obsaženo v rozvolňovacím schématu PES. My jsme v minulém týdnu navrhli Ministerstvu zdravotnictví ČR a Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) rozšíření výjimek u návštěv o osoby, které projdou při vstupu do zařízení antigenním testem s negativním výsledkem, stejně tak jako to funguje například v Německu,“ vyjádřil se pro server Lidovky.cz prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Jiří Hořejší. 

V Liberci na Františkově dezinfikovali 28. března 2020 domov pro seniory, kde...
Domov pro seniory v Břevnici na Vysočině reaguje na koronavirovou pandemii.

Dlouhodobá absence kontaktu s rodinou totiž nesvědčí především psychické pohodě seniorů, která však v jejich věku může být často klíčovou pro celkový zdravotní stav. Pro obnovení návštěv jsou tedy i samotné domovy.

„Máme připravené oddělené prostory na to, aby bylo návštěvy možné uskutečňovat. Návštěvy by se konat mohly a měly, a to nejen v terminálním stadiu kvůli Vánocům,“ uvedla pro Lidovky.cz ředitelka Domova seniorů Kobylisy Zuzana Steinbauerová s tím, že příbuzným by mělo být povoleno za klienty docházet, a to při dodržování určitých opatření, stejně jako tomu bylo i na jaře.

Osamělí senioři ani tentokrát nezůstanou na svátky sami. Ježíškova vnoučata se s nimi spojí on-line

Domov zatím nemusel řešit problém závažného zhrošení psychického stavu klientů, které se snaží zabavit a případně jim zprostředkovat hovor či videohovor s příbuznými. Steinbauerová však tento scénář nehodlá riskovat.

„Pokud bychom u někoho zaznamenali psychické zhoršení už nyní, tak mu samozřejmě za přísných opatření, včetně overalu, masky a dalších variant ochrany návštěvu zprostředkujeme,“ dodala Steinbauerová s tím, že klienti v domově v pražských Kobylisích jsou ve věkovém průměru 86 let a zhoršení jejich psychického stavu může vést k dalším komplikacím. 

„V tomto věku mají už spoustu nemocí, spoustu diagnóz a já nehodlám riskovat zhoršení jejich stavu. Každý by si měl vždy položit otázku, jak by mu bylo, kdyby měl v domově maminku nebo babičku on sám,“ zakončila pro Lidovky.cz ředitelka zařízení.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Hořejšího požaduje i asociace další rozvolnění návštěv k 25. listopadu a větší uvolnění předpokládá v první polovině prosince.

Rozvolnění opatření ohledně návštěv je nakloněno i MPSV, které si prý plně uvědomuje, že sociální izolace a dlouhodobá absence osobního kontaktu s blízkými mohou mít dopad na zdraví a psychiku klientů sociálních služeb. 

Hejtmanem Vysočiny se stal ředitel domova pro seniory Vítězslav Schrek z ODS

„Vývoj dopadu zákazu návštěv a vycházení na klienty dotčených služeb průběžně sledujeme a vyhodnocujeme i ve spolupráci s ostatními poskytovateli sociálních služeb, kraji a zástupci obcí na pravidelných týdenních poradách,“ uvedla pro Lidovky.cz tisková mluvčí MPSV Michaela Buchtová. 

Nejnovějším usnesením je pak podle MPSV to, že změna režimu návštěv v domovech pro seniory by měla nastat po vyhodnocení první fáze plošného testování v sociálních službách.

„Návštěvy by měly být umožněny, a to za podmínek podstoupení antigenního testu při vstupu do zařízení. Konkrétní podmínky a termíny rozvolnění jsou však zatím v jednání a musí být schváleny Ministerstvem zdravotnictví ČR a projednány na Radě vlády pro zdravotní rizika,“ uvedla pro server Lidovky.cz tisková mluvčí MPSV Jaroslava Sladká.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat