Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zrádná psychofarmaka. Odvykání je těžší než u heroinu, říká bývalý protidrogový koordinátor


psychofarmaka | foto: Flickr.com

Premium Rozhovor
Závislost na návykových lécích na spaní či uklidnění bývá často skrytá, plíživá a především nebezpečná. Služeb pomoci je však zatím jako šafránu. „Zdá se, že naše zdravotnictví terapeutickou pomoc neumí,“ říká Jindřich Vobořil, šéf společnosti Podané ruce, jenž dříve působil i jako národní protidrogový koordinátor.

Lidovky.cz: Pociťujete i ze své praxe, že mezi Čechy roste závislost na benzodiazepinech? O jak velkou skupinu lidí jde?
Ono to často chodí ve vlnách. Už v sedmdesátých letech minulého století měly v množině na něčem závislých lidí největší zastoupení právě návykové léky. Početnou skupinu tehdy tvořili zdravotníci a učitelé a v největší míře ženy okolo 45 let a starší. Často to bývá napojené na menopauzu, což je obecně hodně rizikové období. Dát na stůl přesná čísla však nelze, jde o skrytou část populace. Říká se, že rizikově to užívá okolo osmi procent Čechů. To je strašně moc. Byť ne všichni jsou přímo závislí, přesto jde o nebezpečné množství. Zdravotníci mají k tomuto druhu léků rychlejší a snadnější přístup, užívání bylo v jejich případě vždy časté. Taktéž mezi studenty zdravotnických škol a medicíny je výrazně častější výskyt případů užívání různých uklidňujících a posilujících látek než u studentů jiných typů škol.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.