Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Psychologové o odmítačích roušek: Někteří se magicky domnívají, že bez nich problém zmizí z reality

Demonstrace v Praze proti nošení roušek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Česká vláda se snaží pandemii koronaviru držet pod kontrolou skrze nošení roušek. Někteří lidé proti nim však dávají najevo svůj odpor, naposledy dokonce organizovaně na víkendové demonstraci na pražském Palackého náměstí. Co o ostentativních odmítačích zakrývání obličeje míní psychologové? Server Lidovky.cz několik z nich oslovil.
  5:00

Povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech byla zavedena 10. září. Opatření se nevztahuje na děti do dvou let, jedince s určitými zdravotními poruchami, děti a pedagogy v mateřské škole nebo osoby předvádějící autorské dílo.

Někteří lidé však nosit roušky odmítají. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) pro Mf Dnes v červenci schvalovalo povinné nošení roušek na veřejnosti 81 procent lidí, zatímco na začátku září, před zavedením přísnějších pravidel, nosil roušku na veřejnosti jeden z deseti Čechů. Zhruba 71 procent dotazujících souhlasilo, že bude nosit roušku tam, kde je to povinné. 

Lidé rouškám nevěří

Důvodů, proč lidé výrazně odmítají roušky, existuje hned několik. Jedním z nich je nedůvěra v efektivitu konkrétního opatření. „Někteří nevěří na účinnost roušek. Mají větší obavy ze zdravotních rizik plynoucích z používání ústenek než samotného covidu-19,“ uvedla pro server Lidovky.cz psycholožka Pavla Koucká. Další mají tendenci vážnost nemoci zlehčovat či vytěsňovat, aby se jí nebáli. „Jde o klasické freudovské popření. Tím, že vnitřně věc odmítnu, se magicky domnívám, že zmizí z vnější reality,“ míní psycholog Dalibor Špok.

Odmítání roušek může souviset s neochotou přizpůsobit se

S odmítáním roušek může souviset i problém s přijímáním autorit. „Většina z nás se rouškám přizpůsobí. Jde o nařízení, které chápeme jako povinnost, ať už si o tom myslíme cokoliv. Ostentativně nenosit roušku je vzepření proudu. Pokud jde o vědomé chování, může to vyžadovat odvahu, nedostatek ochoty přizpůsobit se nebo asociálnost,“ řekl serveru Lidovky.cz psycholog Marek Preiss. 

Podobný názor sdílí i psycholog Špok: „U mnohých odmítačů roušek nevidím problém v empatii, ale spíše v rozumových schopnostech, vzdělání, pýše nebo neschopnosti omezit sebe a své ego.“

Roušky nechtějí nosit více muži než ženy

Výzkumník Valerio Capraro a matematička Hélène Barcelová provedli analýzu mužského jednání u dvou a půl tisíce lidí v USA. Výsledkem bylo, že muži odmítají roušky mnohem častěji. Některým připadá nošení ústenek ostudné a je známkou slabosti. „Toto zjištění je ironické, protože oficiální statistiky ukazují, že koronavirus postihuje muže vážněji než ženy,“ uvedl Capraro pro server BBC.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat