Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psycholožka: Odmítá? Není to chyba

Česko

PRAHA Sportovní psycholog? Ve chvíli, kdy atleti dosáhli v Barceloně slabšího medailového výsledku, začali mnozí skloňovat právě tuto profesi. Zvláště když některá z medailových želízek zmíní jako příčinu selhání hlavu.

„Tam se hledají rezervy. Tak velké závody přinášejí tlak, se kterým je třeba se vyrovnat,“ soudí sportovní psycholožka Eva Šauerová, která spolupracuje mimo jiné s olympijským vítězem ve střelbě Davidem Kosteleckým nebo s mladým fotbalovým brankářem italského Udine Zdeňkem Zlámalem.

Během atletického ME zaujala běžkyně na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová i tím, když po čtvrté příčce hovořila o „medailovém“ tlaku okolí, chybu v hlavě zmiňoval také oštěpař Petr Frydrych.

„Sportovci, od nichž se čeká medaile, pociťují tlak největší. Nicméně jakmile získají zkušenosti, tak se s tím vyrovnají. Zkrátka potřebují dozrát, aby si i na tak velké soutěži připadali jako doma. Ale je pravda, že o medailích by se mělo hovořit, až když visí na krku,“ má jasno Šauerová.

Skutečnost, že šéftrenér atletické reprezentace Tomáš Dvořák před odletem zmiňoval čtyři, nebo dokonce šest medailí, však psycholožka za chybu nepovažuje.

„Každý trenér chce povzbudit závodníky, že na to mají, musí dát najevo, že jim věří. Přece Tomáš Dvořák novinářům neřekne, že atleti mohou přivézt jednu medaili. To, že výsledek se pak rozchází s tabulkovým pořadím v letošní Evropě, je jiná věc. Že třeba Frydrych hodil mnohem míň než v úvodu sezony, může být i otázka toho, že kvůli zádům měsíc a půl nezávodil. Jeho čas teprve přijde,“ přemítá.

Do skupiny zmíněných atletů patří také překážkář Petr Svoboda -zvládl rozběh i semifinále, tam ale podlehl zlaté vidině a chyboval na sedmé překážce.

„Spolupráce s psychologem by mu prospět mohla, musel by ale sám chtít. Jestliže jde jinou cestou, chce vyhrávat a věří si, pak jeho odmítání psychologa chybou není. Také tohle je zkušenost, jednou se mu vrátí,“ věří Šauerová.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!