Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Veterináři našli šesté ohnisko ptačí chřipky. Na Táborsku utratili drůbež

Geneticky upravené slepice z Akademie věd jsou odolné vůči viru nevyléčitelné aviární leukózy. foto: Shutterstock

CHOTČINY - V Česku bylo potvrzeno šesté ohnisko ptačí chřipky, a to v drobném chovu drůbeže v Chotčinách na Táborsku. Pět desítek kusů drůbeže z chovu bylo utraceno. Zatím není jisté, zda se opatření dotknou i chovatelů v okolí ohniska. Zároveň veterináři nemoc potvrdili u volně žijící labutě v Olomouci.
  17:24

Ptačí chřipka se v Česku objevila po téměř deseti letech asi před týdnem. V okolí dosavadních pěti ohnisek, hlavně na jihu Moravy, byly utraceny tisíce kusů drůbeže.

V malém hospodářství v Chotčinách, které jsou součástí obce Dolní Hořice, měl chovatel slepice, husy, kachny i holuby. Kolem ohniska vyhlásila Státní veterinární správa tříkilometrové ochranné pásmo a dozorové pásmo do vzdálenosti deseti kilometrů. Zda bude muset být utracena drůbež dalších chovatelů, rozhodnou podle ředitele jihočeské veterinární správy Františka Kouby kontroly, které nyní veterináři v regionu dělají.

Podle starosty Dolních Hořic Pavla Rothbauera přenesly nákazu na domácí drůbež zřejmě divoké kachny. Doporučuje proto chovatelům, aby domácí ptactvo zavírali nyní do chlívků a voliér a nenechávali volně venku. Příznaky choroby jsou zvýšené dýchání, snížený příjem potravy nebo nadýchanější peří.

Chřipka je podceňovaný zabiják, kterého se Češi příliš neobávají

Veterináři dnes nemoc potvrdili také u volně žijící labutě v Olomouci. Při prokázání chřipky u volně žijících ptáků se ohnisko včetně ochranné tříkilometrové zóny nevytváří, místní chovatelé by ale měli dodržovat preventivní opatření. V okolí nálezu uhynulé labutě teď budou veterináři provádět ve zhruba kilometrovém pásmu zvýšený dozor.

V Česku se před výskytem na Táborsku objevilo pět ohnisek ptačí chřipky. Na jižní Moravě se nemoc vyskytla v Moravském Krumlově, v Brodě nad Dyjí a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili plošnou likvidaci drůbeže, se kterou začali minulý pátek. Utraceno bylo přes 10.000 zvířat. Nákaza se objevila také v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ, kde byla utracena více než tisícovka ptáků. Za utracená zvířata mohou chovatelé dostat finanční náhradu od státu.

Ve čtvrtek byla vyhlášena ochranná a dozorová zóna také na Náchodsku kvůli výskytu chřipky v polské obci Kudowa Zdrój poblíž české hranice. Nákaza je i v mnoha dalších evropských zemích, na Slovensku bylo od konce loňského roku potvrzeno sedm ohnisek. Ptačí chřipka zabíjí hlavně ptáky, zřídka se přenáší i na lidi.

Autor: