130 let

Ptačí chřipka (ilustrační snímek) | foto: Lidovky.cz

Ptačí chřipka se rozšířila na Vysočinu, jde již o šesté ohnisko. Chov s 300 opeřenci veterináři utratí

Česko
  •   14:36aktualizováno  18:14
Praha - Ptačí chřipka se rozšířila do šestého kraje, nové ohnisko je v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. Letos poprvé nejde o malochov, bylo v něm 300 kusů drůbeže. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn zhruba 60 slepic a hus za jeden den.ČTK to dnes za farmu řekl David Kratochvíl. Podle starosty města Milana Kunsta bude chov v sobotu zlikvidovaný. Farma zatím škodu nevyčíslila.

Zbývající kusy slepic, krůt, hus a kachen veterináři v ohnisku utratí, jejich těla pak neškodně zlikvidují. Veterináři také vytyčí tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde budou zpřísněné podmínky. „V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ uvedl Vorlíček.

Ptačí chřipka se dostala i do Plzeňského kraje. U Přeštic uhynulo 21 kusů drůbeže

Jde o šesté ohnisko, předchozí byla v jižních a středních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. U volně žijících ptáků byla zjištěná v Libereckém kraji a v jižních Čechách. Choroba je nebezpečná pro ptáky, na člověka se nepřenáší.

Agrární komora upozornila, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezil prodej a přemísťování drůbeže. Veterináři od 15. února opatření zmírnili. Umožnili za přísných podmínek přesun drůbeže z evidovaných do neevidovaných chovů. Nově napadený chov nespadal přes větší počet ptáků mezi evidované, zvířata tak mohla být chovaná venku.

Bulharsko utratí přes 160 000 kachen kvůli ptačí chřipce. Obě zasažené farmy mají stejného majitele

Veterináři upozorňují, že u chovů, kde nelze ptáky umístit do zavřeného objektu, je třeba zmenšit riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Do chovu se nákaza podle Kratochvíla dostala zřejmě trusem z divokých ptáků. „Máme to ohrazené, takže je to leda z trusu ze vzduchu, protože nic jiného se k tomu nemohlo dostat,“ řekl Kratochvíl. Podobnou nákazu podle něho v chovu řeší poprvé. Původně měl podezření, že drůbež trpí infekční bronchitidou. „Ale bylo to tak masivní, že to bylo opravdu divné. Byl to šok, ale hned jsme to hlásili,“ řekl Kratochvíl.

„Teď čekáme na vyhlášku od státní veterinární správy, na základě vyhlášky pak bude nějaký součet chovaných kusů drůbeže v okruhu tří kilometrů,“ řekl Kunst. Nemá informace o tom, že by ve městě byli další větší chovatelé drůbeže.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás