Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ptáci draví II

Česko

Sokoli symbolizují odvahu, dostali se na šlechtické erby či městské znaky. Své jméno propůjčili tělovýchovné jednotě.

Mezi sokolovité dravce patří všichni čtyři dnes představovaní ptáci.

Od ostatních „vzdušných lovců“ se odlišují dlouhými zašpičatělými křídly. Také si nebudují hnízda. Raději využívají již postavené příbytky jiných ptáků, nebo třeba skalní římsy či převisy.

Samotný sokol budí obdiv především kvůli svému loveckému stylu. Na kořist útočí z velké výšky střemhlavým letem a jeho rychlost se v tu chvíli přibližuje až 300 kilometrů v hodině.

Raroh velký (Falco cherrug)

Vzhledem i loveckými zvyky se podobá svému příbuznému sokolovi. Je o něco větší, délka těla kolísá mezi 45 a 55 centimetry, rozpětí křídel činí 100 až 130 cm. Má méně kontrastní zabarvení, vrch těla je hnědý, spodek světlý, skvrnitý. Hlavu má oproti sokolovi světlejší, „půlměsíce“ nejsou tak výrazné. V letu se raroh odlišuje širšími, méně

špičatými křídly a delším ocasem. Obývá lesy sousedící s otevřenou krajinou. Loví ptáky až do velikosti kachny, častěji než sokol zařazuje na jídelníček savce. V Česku se vyskytuje velmi vzácně, setkáme se s ním především na jižní Moravě.

Poštolka obecná (Falco tinnunculus)

Nízký let, třepotání na místě nebo vyhlížení kořisti z vrcholku stromu. Tak vypadají lovecké strategie poštolky. Dravec připomínající velikostí hrdličku, s délkou těla 30 až 40 centimetrů a s rozpětím křídel 58 až 78 centimetrů, patří v Česku ve své kategorii k nejhojnějším. Samice je větší než samec. Ten má světlešedou hlavu i ocas a červenohnědý hřbet s černými skvrnami. Samice je celá rezavohnědá s příčnými skvrnami na hřbetě. Nejčastěji si pochutnává na drobných hlodavcích, nepohrdne ani hmyzem nebo menšími ptáky, loví třeba také přemnožené holuby. Vyhovuje jí spíše otevřená krajina, dostatek skal, případně řídký les.

Ostříž lesní (Falco subbuteo)

Když na sklonku léta houfují vlaštovky, zažívá ostříž „zlaté časy“. Právě vlaštovky a jiřičky patří mezi jeho oblíbené pochoutky. Drobné ptáky stejně jako hmyz loví většinou za letu. Ostříž měří 30 až 35 centimetrů, rozpětí křídel kolísá mezi 70 a 85 centimetry. Vrchní část těla je tmavě zbarvená, spodek světlý skvrnitý, hlava černobílá ozdobená výrazným černým „půlměsícem“.

Peří na nohách a spodní straně ocasu je rezavě červené. Na zimu odlétá ostříž bez výjimky do Afriky.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

Hledám hnízdo. Značka: postavené. Takový inzerát

by si mohl dát sokol stěhovavý, který zpravidla obsazuje opuštěná hnízda vran, káňat, jestřábů nebo volavek. Často se usidluje na skalách, někdy v opuštěných

hradních zříceninách. Sokol měří 38 až 50 centimetrů, rozpětí křídel se pohybuje mezi 90 a 115 centimetry. Zbarvení může být proměnlivé, typická je černá hlava a dvojice tmavých „půlměsíců“ na světlém podkladě pod okem.

Sokol patří k ohroženým druhům.

Loví

VÍTE, ŽE... s Programem 2000 se setkáte i při rekreaci?

Podpoře rekreačních funkcí lesů je věnována celá 6. kapitola Programu 2000, který LČR přijaly pro zajištění cílů veřejného zájmu v jimi spravovaných lesích. V rámci této kapitoly provádějí úpravy porostního prostředí a sítě lesních cest, budují naučné stezky, ale i stezky pro cyklisty a pro jízdu na koni, pečují o kulturní památky v lesích, staví drobné odpočinkové a účelové stavby a zařízení, udržují a rozšiřují terénní informační a vzdělávací systém a vykonávají celou řadu dalších činností, které mají za cíl zpříjemnit a zkvalitnit pobyt rekreantů a turistů v lesích. Utěšeně se například rozrůstá síť naučných stezek, kterých LČR vybudovaly a spravují už více než čtyři desítky. Na každé ze stezek jsou instalovány panely s informacemi o hospodaření v lesích, o lesních dřevinách, rostlinách a živočiších, o kulturních pamětihodnostech v okolí i o historických vazbách a souvislostech. Bývají zde i odpočívadla a přístřešky pro případ nepohody.

Do podpory rekreačních funkcí lesů plyne značná část ze 60 milionů korun, které letos LČR vyčlenily na Program 2000.