29. března 2012 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma, která 'zrychluje' úředníky, má podezřele blízko k Janouškovi

Žluté lázně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žluté lázně | foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

PRAHA Firma Public Private Engineering, která nabízí "zrychlení" úředníků za 8 tisíc, má podezřele blízko k firmě Taiko, kde dříve působila manželka kmotra Janouška Simona. Podle ředitelky společnosti je to však náhoda.

Oficiálně sídlí společnost Public Private Engineering v golfcentru na pražském Smíchově. Cedulka visí na stejných dveřích jako štítek firmy Taiko. Má to však háček. "Je za nimi kuchyňka,“ ukazuje nájemník vedlejší kanceláře temnou místnost o velikosti dvakrát dva metry.

ČTĚTE TAKÉ:


Skutečné kanceláře je nutné hledat jinde – v unimo buňkách proslulého areálu Žluté lázně. Proslulého především tím, že se tam schází pražská smetánka, narozeniny tam slaví exprimátor Pavel Bém i jeho poradce na telefonu kmotr Janoušek. Rekreační areál má přitom v dlouhodobém pronájmu firma Taiko, která v Praze provozuje například i vánoční a velikonoční trhy. V dozorčí radě společnosti seděla od založení až do roku 2009 Janouškova manželka Simona. Ostatně, i Žrout zájemcům o služby dává e-mailovou adresu do společnosti Taiko. "Tu s koncovkou Byrokracie.eu moc nepoužívám,“ říká.

Když Lidovky.cz položily firmě Public Private Engineering oficiální dotazy, rázem bylo vše jinak. Povolení už o moc rychleji zařídit neumí, styčné body s Taikem jsou shodou náhod, "S firmou Taiko nemáme společného nic. Akorát sedíme v areálu Žlutých lázní a máme stejného předsedu představenstva,“ brání se ředitelka Yvona Matějková.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Janouška vůbec neznám. Nevím, jestli má něco s Taikem,“ dodává. Ještě ostřeji odmítá, že by svůj byznys postavili na konexích, protekci či klientelismu. "Využíváme znalostí, umíme žádosti napsat správně, s úředníky umíme jednat. Nikam nechodíme a netlačíme na někoho, aby to udělal rychle,“ hájí se Matějková a dodává: "Nevím, co by na tom nemělo být košer. Úřady dnes fungují daleko lépe než dřív.“

Jak si však server Lidovky.cz vyzkoušel, běžný zájemce o zábor veřejného prostranství v centru Prahy má problém už jen v tom, aby dostal k telefonu odpovědného úředníka. Za tři dny se to vůbec nepovedlo – měl neustále schůzky či byl mimo kancelář.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!