Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půjde k soudu? Policie chce obžalovat kulturistu Grznára, hrozil Romům vyvražděním

Kulturista Filip Grznár po prohraném utkání v MMA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulturista Filip Grznár po prohraném utkání v MMA. | foto: czechfighters.cz

CHOMUTOV/PRAHA Chomutovská policie navrhuje obžalovat kulturistu Filipa Grznára ze dvou trestných činů. Sportovec loni v červnu šířil na sociálních sítích video, v němž schvaloval vraždu muže na chomutovském sídlišti a hrozil Romům vyvražděním. Grznár kauzu považuje za výsměch. Podle svých slov sám aktivně vytváří bulvár a taková slova proto představují součást jeho práce.

Grznár počátkem loňského června natočil minutové video, v němž schvaloval vraždu člověka, vulgárně se vyjadřoval na adresu české justice a hrozil Romům vyvražděním.

Šlo o reakci na událost, která se stala pár dní předtím na chomutovském sídlišti. Nyní již ke 12,5 letům odsouzený Petr Benda tam tehdy třinácti ranami z pistole usmrtil muže romského původu sedícího za volantem pomalu jedoucí dodávky. Ta totiž podle svědectví jeho matky narážela do jiných aut a do lidí.

„Dobrou věc (střelec) udělal. Problém je v tom, že zk***ená česká justice ho bude posílat za katr, hrozný. A cikáni chtějí dělat nepokoje a vyhrožují jeho rodině. Jestli to udělají, tak pro ty cikány jedu do Chomutova a vyvraždím to,“ vzkazoval loni kulturista a příležitostný zápasník ve videu, které již není na internetu dostupné.

Grznár: Je to má práce, tvořím bulvár

Grznár, jenž se svými prostořekými projevy na sociálních sítích proslavil, se v minulosti nevybíravě vyjádřil třeba i na adresu stávajícího premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Kulturista Filip Grznár.
Kulturista Filip Grznár.

Až dosud však nebyl za svá slova trestně stíhaný. Chomutovská policie, která Grznárův případ měsíce šetřila, nyní požaduje jeho obžalování. 

„Spis bude 24. dubna ukončen a zaslán na Státní zastupitelství Chomutov s návrhem na podání obžaloby pro trestné činy schvalování trestného činu a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci,“ informovala server Lidovky.cz chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Kulturista od počátku vyšetřování jakoukoliv vinu a odmítal. A na tom, že neudělal nic špatného, trvá stále. „Bylo to jen konstatování, nikoliv schvalování. Je to má práce, já tvořím bulvár,“ reagoval pro Lidovky.cz na ukončení šetření se slovy, že jeho kauza je výsměch a plýtvání se stáními penězi. Už dříve přitom označil celou záležitost za „ubohé slovíčkaření“. Lidé, kteří neoplývají přílišnou inteligencí, prý mohou mít s jeho výkladem problém.

„Platím vysoké daně, zaměstnávám invalidy, pro stát dělám mnohé a nedopustím, aby se takto plýtvalo i mými penězi. Jsem ale rád, že je názorně vidět, jak obrovskou mám mediální moc a sledovanost,“ dodal vzápětí.

Půlroční podmínka za komentář na Facebooku

Že přísné tresty za vyhrožování nejsou ojedinělé, může potvrdit i někdejší poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka, který za facebookový komentář podněcují k nenávisti vůči Romům dostal před čtyřmi lety od soudu půlroční podmínku.

„Pokud je vyhrůžka pronesená v kontextu, ve kterém je způsobilá vyvolat obavu o zdraví, tak může naplňovat znaky trestného činu, a to i na internetu,“ uvedl už dříve pro Lidovky.cz specialista na trestní právo Tomáš Gřivna s tím, že přísný trest může provinilý obdržet i v momentě, kdy neměl v úmyslu vyhrůžku realizovat. Ročně podle něj policie přistoupí k trestnímu stíhání zhruba ve stovce případů.

13 výstřelů v Chomutově

Incident, který Filip Grznár komentoval, se odehrál loni 27. května kolem třetí hodiny ranní na chomutovském sídlišti v Jirkovské ulici. Vše odstartovala hádka Radka Š. po návratu z diskotéky, před domem se dostal do ostrého konfliktu s několika příbuznými v čele se strýcem. Ze sporu chtěl uniknout tím, že nasedne do své dodávky a pojede pryč. Příbuzní mu v tom bránili, nicméně po chvíli dokázal místo opustit.

Výrazný hluk provázející hádku přerušil spánek několika obyvatelům ulice. Mezi nimi byla i matka Petra Bendy. Poté, co mu žena ze svého pohledu incident popsala, Benda vyrazil z bytu s nabitou Berettou. Vedlo ho přesvědčení, že Radek Š. najíždí na lidi. Třináctkrát na něj proto vystřelil, zasáhl ho mimo jiné do hrudníku a zad. Radek Š. následkem těžkých zranění zemřel. Střelec pak počkal na policii. Zatímco Benda byl střízlivý, oběť byla pod vlivem alkoholu a marihuany.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Kněz Marek Orko Vácha, jeden z hostů podcastu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Kněz Marek Orko Vácha, jeden z hostů podcastu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Kněz Marek Orko Vácha, jeden z hostů podcastu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...