Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půjdu do krajnosti, říká hladovkářka

Česko

  17:00
MODRAVA/PRAHA - Šumavská rodačka Regina Pelíšková od středy drží hladovku. Zubní lékařka, která se přestěhovala do jihočeských Vodňan, se tak rozhodla protestovat proti aktivistům, kteří se snaží bránit kácení stromů. Desítky aktivistů se dál snaží dřevařům v práci bránit. Na místě je i policie.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí. foto: ČTK

Ve sporné lokalitě je nyní devadesát lesních dělníků, kteří mají za úkol napadené stromy pokácet a zbavit kůry. Práci se jim snaží bránit na 70 aktivistů. Několik jich vylezlo do korun stromů a vytvořili lanovou síť, jíž jsou prý schopni ochránit před kácením i stovky stromů.

ČTĚTE VÍCE O KONFLIKTU NA ŠUMAVĚ

lékařka Regina Pelíšková

LN Proč jste se rozhodla sáhnout k tak radikálnímu kroku a zahájit hladovku?
Šumava, potažmo Modrava je moje srdeční záležitost, narodila jsem se tam a 25 let tam žila. Ty hory znám velmi dobře ještě z dob, kdy tam byly hluboké hvozdy. To, co tam je teď, mě velmi trápí. Dění kolem aktivistů sleduji a mám pocit, že snad ani nevědí, co dělají. Když zabráním pokácení napadeného stromu, je logické, že příští rok se geometrickou řadou zvýší počet dalších, které bude třeba pokácet. Jestli chtějí mít Šumavu zelenou, měli by dovolit, aby se zlikvidovaly napadené stromy, které jsou v zóně, kde se smí kácet. Vím, že můj postoj je extrémní, ale co jiného můžu udělat, aby se něco dělo? Stavím dva extrémy proti sobě, snad někdo třetí zasáhne a zastaví aktivisty.

O ŠUMAVĚ JEDNALI V SENÁTU

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by měla do první bezzásahové zóny Šumavy spadat až čtvrtina území parku. Na 25. srpna svolal Chalupa jednání se zástupci krajů a vědců o tomto dokumentu. Vědci, kteří protestují proti současnému kácení na Šumavě, by si přáli až 30 procent parku bez zásahů. Návrh zákona z Plzeňského kraje, který leží od minulého týdne ve sněmovně, hovoří o 18 procentech. Strany sporu vyzval ministr ke smíru.

Spor o to, zda kácet v biologicky nejcennějších lokalitách kůrovcem napadené stromy, či nechat napadená místa napospas přírodním procesům, vyvolal na půdě Senátu ostrou diskusi. Zástupci šumavských obcí přinesli petici Zachraňme Šumavu a nechali se slyšet, že nechtějí být pokusnou laboratoří, dívat se s radostí na suchý les a přihlížet degradaci rozvoje šumavských obcí. Chalupa jim slíbil diskusi nad návrhem nového zákona. "Co Šumava potřebuje ze všeho nejvíc, je jasný zákon," uvedl.

LN Nepřijde vám, že aktivisté na Šumavě pouze vyjadřují svůj názor?
Přijde mi, že to, co tam předvádí, je pouze herecký výstup před kamerou. Svíjí se tam a křičí kdovíjak nejsou mučeni. Jakmile se odkloní kamera, jsou zase v klidu. Pro ně jsou to dobře strávené prázdniny.

LN Jak hladovka probíhá? Chodíte do práce, nebo máte dovolenou?
Kdybych si mohla vzít dovolenou, jedu protestovat na Modravu. Já ale musím pracovat, nejím teprve od včerejška (středy), takže zatím to není problém. Samozřejmě piju a jím vitamínové tablety. Jediné, co mně vadí, je mediální pozornost, rozhodně není mým cílem se zviditelňovat.

LN Jak dlouho si myslíte, že vaše hladovka bude trvat?
Dokud budou bránit kácení postižených stromů. Nechci, aby to bylo jen plácnutí do vody, hodlám jít do krajnosti. Dokonce mám i následovatele, kteří jsou ochotni jít po mně.

LN Co na vaše rozhodnutí říkají nejbližší?
Manžel s tím nesouhlasí, děti mě podporují.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,