Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Puk spatřili až ve vlaku

Česko

Seriál 100 let

českého hokeje 1908-1928

PRAHA Je půl osmé večer, pátek 11. prosince 1908. V pražské restauraci Platýz se usazuje třicítka hostů z různých sportovních klubů a společně ustanovuje Český svaz hockeyový. Přítomné pány pak šokuje činovník Slavie Emil Procházka, který oznamuje, že právě vzniklý svaz se už o tři týdny dříve stal zakládajícím členem LIHG - Mezinárodní ligy hokeje na ledě.

Procházkovi se povedl počin vskutku husarský. V době přihlášky do LIHG existoval český svaz jen v hlavách pětičlenného přípravného výboru, navíc Češi neměli samostatný stát, spadali pod RakouskoUhersko.

A jako detail lze už brát fakt, že v té době v místních končinách lední hokej skoro nikdo neznal, provozoval se bandy hokej. Ten měl s ledním hokejem společnou jen ledovou plochu. Hrál se sice s holí, ale ta připomínala nejvíce vycházkovou, kterou sportovci „honili“ míček.

Přelomový turnaj v Chamonix Procházkův malý trik se však vyplatil. LIHG pozvala české hokejisty v lednu 1909 na turnaj do Chamonix. Do francouzského města vyrazilo sedm „statečných,“ převážně z SK Slavia. Dresy český svaz žádné neměl, takže sebou slávisté vezli bílé svetry s rudou hvězdou.

Aprotože nikdy „Kanadu“ nehráli a ani nevěděli, s čím se hraje, jeli bez hokejek. Ty poprvé spatřili až ve vlaku, když cestou na turnaj přistoupil jeden z belgických hráčů. Sedmička Čechů ho hned obklopila a zvědavě se vyptávala na vybavení, které s sebou vezl. Nejvíce byli zvědaví na onu gumovou kostku.

„Mon dieu, jakoupak kostku?“ podivil se Belgičan a zkoprnělým hokejistům ukázal puk. „Zaplať pánbůh za ty dary, aspoň se to podobá vzdáleně míči,“ citoval historik Miloslav Jenšík jednoho z Čechů ve své knize Než přišel Dominátor.

Po příjezdu do Chamonix si česká skupinka ihned nakoupila hokejky a 23. ledna pak už s patřičným vybavením sehrála první zápas, ve kterém podlehla Francii 1:8.

Turnaj byl důležitý nejen pro rozvoj nového stylu hry, ale probíhala zde i zákulisní jednání. V nich českou stranu zastupoval brankář Josef Gruss. „V přihlášce do Chamonix jsme se představili jako akademický tým Čech, ale plakátovali nás jako Hockey club de Prague. Na obálce turnajového programu zas bylo L’Equippe de Hongrie čili mužstvo Maďarska. Hájit v takhle informovaném prostředí český hokej nebyla legrace,“ vzpomínal pozdější profesor Univerzity Karlovy.

Češi v Chamonix sice ani jednou nevyhráli, přesto za sebou nechali dobrý dojem. „České mužstvo překvapilo rychlostí svých útočníků a dobrou kombinací. Jakmile bude ovládat kanadskou hůl, bude mezi nejlepšími,“ napsal sportovní časopis Zimní sporty.

Jak pravdivá předpověď to byla, se ukázalo už odva roky později, kdy český výběr vyhrál mistrovství Evropy v Berlíně.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.