Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půl století frontmana R. E. M.

Česko

NAROZENINY

„Jeviště je magické místo.

Ze zbabělců dělá hrdiny,“ říká zpěvák americké skupiny R. E. M. Michael Stipe, který dnes slaví padesáté narozeniny.

DECATUR Je lídrem jedné z nejslavnějších rockových skupin posledních let, v soukromí však vypadá spíše nenápadně a plaše. Zpěvák skupiny R. E. M. Michael Stipe s vyholenou hlavou a propadlými tvářemi není zrovna typem pro titulní stránky módních časopisů, na pódiu se však mění v extravagantního suveréna. On sám k tomu říká: „Jeviště je magické místo, na němž záře reflektorů dělá i ze zbabělců hrdiny.“ John Michael Stipe se dnes dožívá padesáti let.

Narodil se v roce 1960 v městě Decatur ve americkém státě Georgia. Jeho otec byl v armádě, a tak se celá rodina často stěhovala. Jeho velkým hudebním idolem v době dospívání byla zpěvačka Patti Smith. Studoval malbu a fotografii na univerzitě v Georgii, kde také v roce 1980 potkal s Peterem Buckem, Billem Berrym a Mikem Millsem a společně založili kapelu, jejíž název R. E. M. („rychlé pohyby očí“) označuje fázi spánku, v níž se člověku zdají sny.

Kapela měla premiéru ve zrušeném kostele ve městě Athens. Svůj těžko zaměnitelný zvuk předvedla již na debutové nahrávce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone za album roku. Větší komerční úspěch ale přišel až s pátým albem Document (1987).

Celosvětovou popularitu jim roku 1991 přineslo album Out of Time s asi největším dosavadním hitem skupiny Losing My Religion. Nastolenou cestu vzhůru potvrdila i následující nahrávka Automatic for the People (1992), které se prodalo přes osm milionů kusů. Kromě množství prodaných desek si kapela na své konto připsala i prestižní ocenění Grammy.

Sám Stipe se stal hlavní tváří skupiny a jeho hlas a poměrně komplikované až surrealistické texty jsou nezaměnitelnou poznávací značkou R. E. M. Své výtvarné nadání a vzdělání zúročil i jako autor obalů desek a videoklipů.

Přestože Stipe mimo pódium působí nenápadně, i on se stal soustem pro bulvární média, která dlouho spekulovala o jeho sexuální orientaci. V roce 2001 se pak zpěvák poprvé otevřeně přihlásil ke své homosexualitě: „Ke své rodině, přátelům, skupině i partnerům jsem byl vždy upřímný, ale veřejně jsem nedokázal říct – ano, tohle je můj přítel.“

Vegetarián Stipe patří mezi umělce, kteří se často a adresně vyjadřují k politickým problémům – v minulosti se R. E. M. zapojili do kampaně proti znovuzvolení George Bushe americkým prezidentem a poté podporovali demokratického kandidáta a současného prezidenta Baracka Obamu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...