Půlmaratonci lámali rekordy

PRAHA Keňský šampionát připomínal sobotní 11. ročník Pražského půlmaratonu. Běžci z této vytrvalecké velmoci obsadili prvních pět míst, přičemž vítěz Koech Nicholas Kiprutto ovládl trasu se startem a cílem u Rudolfina v čase 1:00:07 hodiny, kterým téměř o minutu vylepšil traťový rekord svého krajana Patricka Ivutiho z roku 2007.

„Nebyly ideální podmínky, doma běháme v teplejším počasí, ale za traťový rekord jsem velmi rád,“ pravil Kiprutto, byť teploměr ukazoval 17 stupňů a závodníky hřálo slunce.

Běžec, který získal pro Keňu desáté vítězství v řadě, obdržel za první místo 2000 eur, za traťový rekord další tři tisíce a ke všemu ještě prémii 10 000 eur za to, že dosáhl času pod 1:00:30 hodiny. „Za dosažený čas musím poděkovat krajanům,“ naznačil, že ne všechna eura zůstanou v jeho kapse.

Od prolomení šedesátiminutové hranice a tím i zisku prémie 15 000 eur dělilo Kiprutta pouhých sedm vteřin. „Pokud mne pořadatelé pozvou, zkusím to příště. Ale musí být tepleji,“ pravil.

O traťový rekord se postarala také vítězka závodu žen Rosa Kosgeiová z Keni, čas 1:09:03 jí vynesl rovněž 2000 eur za vítězství a 3000 za rekordní zápis.

„Nebyl to pro mě lehký závod, z Nairobi jsem přiletěla až posledním možným spojem, v pátek odpoledne,“ řekla běžkyně, jejíž pozdní přílet zavinily komplikace s vízem.

Snaha o udělení zlaté známky se podepsala pod kvalitu startovního pole, pod hodnotu dosavadních traťových rekordů se vtlačily ještě tři další ženy a čtyři muži.

Běhání – šance pro nevidomé Na jedenadvacáté příčce doběhl nevidomý Keňan Francis Thuo Karanja, časem 1:12:02 zůstal dvě minuty za svým osobním maximem. „Myslíme si, že běhání představuje velkou šanci, aby se spojili nevidomí na celém světě,“ řekl jeho bratr a vodič James.

Z českých běžců byli nejlepší Petra Kamínková na desátém místě a mezi muži Jan Kreisinger, který doběhl patnáctý. Se svým časem 1:07:08 ale spokojený nebyl.

„Na pátém kilometru jsem to zkusil rozběhnout, ale na patnáctém jsem skapal a závěr si dost protrpěl,“ uvedl atlet, za nímž jen o jednu příčku doběhl domácí rival Róbert Štefko. „Ke konci jsem se ohlížel, aby se na mě nedotáhl. Vždyť je mu jedenačtyřicet!“ usmál se Kreisinger.

Pořadatelé byli spokojeni i s rekordním počtem 6400 účastníků. A zlatá známka IAAF, o níž Pražský půlmaraton usiluje?

„Všechny podmínky jsme splnili, odešleme vyplněné formuláře a budeme čekat na podzim,“ pravila manažerka Jana Moberly.

Půlmaraton v číslech

Muži: 1. Kiprutto 1:00:07, 2. Kamakya 1:00:09, 3. M. Kipchirchir 1:00:15, 4. Kibiwott 1:00:19, 5. Wanjoni (vš. Keňa) 1:01:32, 6. Chopa (Tanz.) 1:01:33, ...15. KREISINGER 1:07:08, 16. ŠTEFKO 1:07:37, 18. BRÝDL 1:10:15. Ženy: 1. Kosgeiová 1:09:03, 2. I. Kwambaiová 1:09:27, 3. Chepkorirová (všechny Keňa) 1:09:56, ... 10. KAMÍNKOVÁ 1:15:57, 15. BRYCHCÍNOVÁ 1:20:44, 16. BĚLOHLÁVKOVÁ 1:21:23.