29. června 2018 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Puma ze Zvole je stále na útěku, lákají ji na zvuk hárající samice. Může přijít k domům, varuje obec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Po pumě pátrá policie i chovatelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po pumě pátrá policie i chovatelé. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zvole (u Prahy) Pumu, kterou ve čtvrtek utekla ze zooparku ve Zvoli, se dosud nepodařilo chytit. Obec na svých stránkách nedoporučuje navštěvovat přilehlý les, psy je lepší mít na vodítku. Přestože zde varuje, že se bude pravděpodobně přibližovat k lidským obydlím, podle starosty Miroslava Stoklasy není důvod k panice a k omezení běžného života. Další postup odlovu je na majiteli zvířete Tomáši Machačovi.

Podle starosty je těžké určit, kde se puma v současné době může pohybovat. „Zvíře je opravdu plaché, podle majitele by se nemělo přibližovat k lidem,“ uvedl pro server Lidovky.cz Stoklasa a dodal, že nedoporučuje lidem pohybovat se v blízkém lese. Život v obci by podle něj měl probíhat normálně.

„Další postup je plně v kompetenci majitele. Čekají na telefonní kontakt, doufají, že zvíře někdo uvidí,“ popsal další postup Stoklasa. „Zároveň se snaží zvíře nalákat na jídlo nebo na pamlsek. Nechávají otevřené dveře do výběhu a pouštějí zvuky hárající pumy,“ uvedl starosta.

Spolumajitel zooparku Filip Valášek pro iRozhlas.cz uvedl, že pátrání komplikuje chybějící vybavení. „Sháníme lidi, jestli by nám někdo nepřišel pomoci třeba s psovodem nebo někdo kdo má k dispozici dron, ideálně s termovizí. Oslovili jsme třeba už státní policii, ale ta tyhle prostředky k dispozici nemá,“ sdělil Valášek. Valášek dále uvedl, že puma utekla kvůli chybě chovatele při krmení.

Obec se bude podle Stoklasy dále zabývat i samotnou existencí zooparku, který není povolen. „Situaci řešíme už dva roky, ale jako samospráva nemáme žádné možnosti. Je to v rukách státní správy,“ shrnul Stoklasa dosavadní postup. Majitel zooparku Tomáš Machač navíc od úřadů dostal za úkol doložit, že výběhy jsou dostatečně zabezpečené, aby se nemohl opakovat útěk pumy z loňského července.

Zvěrolékaři se zajímají o to, zda místní zvířata nejsou týraná.
Podle policejní mluvčí Michaely Novákové uprchlý dvouletý samec pumy není...

„Nic nedoložili. Stavební úřad uložil provozovatelům zooparku pokutu, následovalo odvolání ke krajskému úřadu. Ten konstatoval, že stavební úřad pochybil, neměl udělovat pokutu a že od loňského srpna bylo vykonavatelné rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění klecí a výběhů,“ popsal Stoklasa další vývoj situace.

Facebookový profil Kontaktního zooparku Zvole zahltily vzkazy od lidí, kteří bydlí v okolí a vyjadřují pohoršení nad aktuální situací. Provozovatelé zooparku na jejich vzkazy zatím nezareagovali.

Pes by mohl být při setkání s pumou problém

Kurátorka chovu savců z brněnské zoologické zahrady Dorota Gremlicová uvedla, že u ochočené pumy je těžké odhadnout, jak zvíře zareaguje. „Pokud byla puma od mala zvyklá na kontakt s lidmi, nemusí se lidí hned bát,“ popsala serveru Lidovky.cz Gremlicová.

Lidem, kteří pumu uvidí, Gremlicová radí, aby zachovali klid a mluvili klidně, couvali směrem od pumy a pozorovali její reakce. „Pokud jsou lidé venku se psem, záleží na jeho reakci, kterou je těžké předem odhadnout. Důležité je obejít šelmu z co největší vzdálenosti,“ shrnula Gremlicová a zdůraznila, že se lidé v žádném případě nemají pokoušet zvíře chytit a vše mají nahlásit.

Dvouletý samec Mourek, který váží 55 kilogramů, utekl ze zooparku ve čtvrtek okolo jedné hodiny odpoledne. Podle majitelů je plachý, neměl by vyhledávat kontakt s lidmi. Zároveň je ale zvyklý na lidská obydlí, navíc si neumí ve volné přírodě obstarat potravu.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz