Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pussy Riot? Jejich akce připomíná Stalinovo řádění, míní Duka

Vladimír Putin

  7:00
PRAHA - Protest punkerek Pussy Riot v moskevském chrámu sv. Spasitele přirovnal kardinál Dominik Duka ke zničení této katedrály za éry diktátora Josifa Stalina. Ženy se podle něj chovaly hulvátsky.

Podle kardinála Duky se Pussy Riot chovaly v chrámu sv. Spasitele nevhodně. foto: ČTK

Na případ Pussy Riot se podle Duky dívají mnozí zjednodušeným pohledem, k čemuž podle něj přispívají média a jejich zpravodajství. "Ta jako by viděla jen jednu stranu celé události," uvedl Duka ve své pravidelné glose na Radiožurnálu.

"Potupa chrámu sv. Spasitele připomíná sovětské blasfemické zničení tohoto chrámu Josefem Vissarionovičem Stalinem," řekl Duka. "Pomsta za rozsudek, jíž bylo zboření kříže postaveného na místě zavražděných obětí NKVD v Kyjevě, mě přece jen děsí. A ptám se, koho se více obávat." 

Podle kardinála mohou příznivci punkerek tvrdit, že se ženy chtěly jen modlit. Ovšem tito lidé podle něj zapomínají, do jakého prostoru ženy v chrámu vstoupily. Jednalo se o místo, kam žena fakticky nesmí vkročit – kromě vlastní svatby. "I kdyby se tam tedy šly opravdu jen modlit, byly by jistě napomenuty a vykázány," uvedl Duka.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce Pussy Riot podle něj očividně modlitbou za odstranění ruského prezidenta Vladimíra Putina nebyla. "Jejich 'modlitba' však vykazovala všechny znaky posměchu: šlo o nápodoby křižování, vulgární slovník a podobně," prohlásil Duka. Nelze se tak podle něj divit, že tím pobouřili věřící. "Svoboda jedněch opravdu v tomto případě končí tam, kde začíná svoboda druhých."

Pussy Riot letos v únoru zpívaly v moskevském chrámu.

Nehledě na to, že punkerky řádily s kuklami na hlavách. "Jen hulvát vstoupí do křesťanského chrámu s čepicí na hlavě, obutý do mešity nebo bez pokrývky hlavy do synagogy," podotkl Duka. "Ano, je to většinou kulturní a náboženská tradice. Není tedy trestné tento pohled nerespektovat. Ale jeho respektování je slušné," dodal kardinál. 

Za 'modlitbu' vězení

Pussy Riot letos v únoru, tedy krátce před prezidentskými volbami, zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina, kterou podle svých slov protestovaly proti výzvám patriarchy pravoslavné církve Kirilla hlasovat pro favorita voleb.

K TÉMATU:

Soud je kvůli tomu v srpnu odsoudil za "výtržnost motivovanou náboženskou záští" ke dvěma letům odnětí svobody. Obhájci Pussy Riot se proti rozsudku odvolali.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...