„Vedením tříčlenného kontrolního týmu byl pověřen náměstek ministra pro ekonomiku a přímo řízené organizace Petr Landa, dalšími členy skupiny jsou ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl a ředitelka Odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Martina Novotná,“ uvedl resort v den, kdy ji policie obvinila z vraždy a podala návrh na její vzetí do vazby. (více čtěte ZDE)
„Úkolem týmu je na místě shromáždit informace o postupu Psychiatrické nemocnice Bohnice,“ doplnil resort v tiskovém prohlášení. Kontrolní tým už na místě zajistil potřebnou dokumentaci, kterou bude následně analyzovat. Další informace ale nechce ministerstvo, i s ohledem na probíhající policejní vyšetřování, až do vyhodnocení výsledků šetření kontrolního týmu podávat. To může podle mluvčího resortu Jan Štolla trvat i několik týdnů.
Vražedný útok se odehrál ve čtvrtek odpoledne ve druhém patře prodejny v sekci, kde se prodává ložní prádlo. Podle mluvčí pražské policie Ivety Martínkové činu předcházela potyčka. Co přesně se mezi dvěma ženami stalo, není jisté. Oběť si nicméně třiatřicetiletá žena podle policie vyhlédla náhodně, zbraň si opatřila v obchodě.
Policisté po incidentu část prodejny uzavřeli, údajnou útočnici později z místa odvezli. Mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal řekl, že záchranáři byli v prodejně čtyři minuty po ohlášení útoku. Napadené ženě už nemohli pomoci.
Kauzu ve čtvrtek převzalo pražské oddělení vražd. „Celý případ podrobně prošetřuji, jakmile bude šetření ukončeno, podáme informaci,“ uvedl v pátek ráno Hollý.
Potvrdil ale informaci, že se žena v minulosti v Bohnicích léčila. „Potvrzujeme, že se jedná o pacienta v minulosti léčeného v Psychiatrické nemocnici Bohnice propuštěného ve stabilizovaném stavu, nastavenou medikací a plném vnímání reálného světa. Vzhledem k vyšetřování případu Policií ČR, není možné k tomuto případu poskytovat bližší informace,“ uvedl. Její léčbu podle serveru iDnes.cz nenařídil soud, o propuštění tedy rozhodovali lékaři. Žena se v Bohnicích léčila dobrovolně.
Vedení nemocnice si nicméně uvědomovalo, že jde o konfliktní osobu. „Byla to pacientka nám známá. V posledních letech byla u nás v nemocnici několikrát hospitalizovaná. Byli jsme si vědomi toho, že je konfliktní. S tímto typem poruchy je agresivita spojená. Nicméně s čím konkrétně se u nás žena léčila, nemohu, byť je to nyní trochu nešťastné, sdělit kvůli lékařskému tajemství,“ řekl Právu ředitel Hollý.
Škrcení v kavárně
Nešlo navíc o první útok třiatřicetileté ženy. V úterý 5. července odpoledne do kavárny na pražském Újezdě. „Seděla přímo proti baru, pila pivo, kouřila a poslouchala hudbu z mobilu,“ popsala pro iDnes.cz její chování žena, která ten den v kavárně obsluhovala. Útočnici prý v kavárně znali, do té doby s ní údajně nebyly problémy.
V půl čtvrté odpoledne jedna z mladých zákaznic odešla na toaletu, kde ji útočnice napadla. „Připravovala jsem kafčo a najednou jsme ze záchoda uslyšeli hrozný řev,“ uvedla servírka. Spolu s kolegou vyběhli k záchodům, kde viděli jak třiatřicetiletá žena škrtí tričkem zákaznici. Zákaznici se podařilo ubránit tím, že stačila vsunut mezi krk a tričko ruku, utrpěla tak jenom šok.
Útočnice si pak údajně oblékla tričko a vrátila se ke stolu v kavárně. „Kolega k ní přišel a zeptal se jí, zda ví, že právě někoho škrtila, a proč to udělala. Řekla mu, že to je přece normální,“ vypověděla pro iDnes.cz svědkyně.
Policie u incidentu podle informací serveru Lidovky.cz zasahovala. „Můžeme potvrdit, že jsme 5. července k oznámenému napadení v kavárně v Praze 1 vyjížděli a s ohledem na aktuální psychický stav útočnice zprostředkovali její převoz do psychiatrického zařízení v Bohnicích,“ uvedla mluvčí Iveta Martínková. S ohledem na právě probíhající úkony trestního řízení v souvislosti se včerejší událostí však další detaily nesdělila.
Postup policie v případu z 5. července nyní prošetřují kontrolní orgány krajského ředitelství policie. Když se snažil server Lidovky.cz telefonicky spojit s ředitelem Bohnic, byl zrovna na cestě z ministerstva. K novým skutečnostem se tak dosud nevyjádřil.
Případy vraždících schizofreniků
Schizofrenií trpící Barbora Orlová, pobodala loni v říjnu několik lidí a zavraždila šestnáctiletého studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Trestní stíhání však zastavil státní zástupce a soud rozhodl o jejím umístění do detenčního ústavu. Ochranná detence je třeba tehdy, když ústavní psychiatrická léčba nemůže splnit svůj účel, a člověk je i tak na svobodě nebezpečný. Zabezpečovací detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, jež jsou nebezpečné společnosti. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou. Orlová samovolně vysadila léky. Školu ve Žďáru si náhodně vybrala na internetu.
V listopadu 2015 ubodal devětadvacetiletý muž na zlínském sídlišti Jižní Svahy o 11 let staršího muže. Trestní řízení bylo taktéž pro nepříčetnost pachatele zastaveno. Muž taktéž trpěl schizofrenií, v době spáchání činu byl shledán nepříčetným. Pokud by byl souzen za vraždu, hrozilo by mu až 20 let vězení. Soud i v tomto případě nařídil detenční vazbu.
Případ vraždy knihovnice v Horní Bříze na Plzeňsku vyvrcholil návrhem umístění do zabezpečovací detence. Osmadvacetiletý muž trpící netypickou formou paranoidní schizofrenie tvrdil, že knihovnici zabila Lucie, hlas usídlený v jeho hlavě. Pachatel byl dosud zavřený v dobřanské léčebně. |