Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V den, kdy ji pustili z léčebny, ubodala ženu v Tesku. Dva týdny předtím se pokusila uškrtit ženu v kavárně

Česko

  9:33aktualizováno  12:37
PRAHA - V obchodním centru v Praze na Andělu ve čtvrtek odpoledne zabíjela třiatřicetiletá žena, kterou v ten den ráno propustili z Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Tuto informaci potvrdil serveru Lidovky.cz ředitel nemocnice Martin Hollý. „Celý případ podrobně prošetřuji,“ uvedl. Policie v pátek ženu obviní z vraždy. Útočnice se navíc podle informací serveru iDnes před dvěma týdny pokusila uškrtit zákaznici v kavárně na pražském Újezdě.

V prodejně Tesco na pražském Andělu zabila podle policie jedna žena druhou. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Potvrzujeme, že se jedná o pacienta v minulosti léčeného v Psychiatrické nemocnici Bohnice propuštěného ve stabilizovaném stavu, nastavenou medikací a plném vnímání reálného světa. Vzhledem k vyšetřování případu Policií ČR, není možné k tomuto případu poskytovat bližší informace,“ uvedl pro server Lidovky.cz ředitel Psychiatrické nemocnice v Bohnicích Martin Hollý. Její léčbu nenařídil soud, o propuštění tedy rozhodovali lékaři. Žena se v Bohnicích léčila dobrovolně.

Kauzu převzalo oddělení vražd

Vražedný útok se odehrál ve druhém patře prodejny v sekci, kde se prodává ložní prádlo. Podle mluvčí pražské policie Ivety Martínkové činu předcházela potyčka. Co přesně se mezi dvěma ženami stalo, není jisté. Oběť si nicméně třiatřicetiletá žena podle policie vyhlédla náhodně, zbraň si opatřila v obchodě.

Policisté po incidentu část prodejny uzavřeli, údajnou útočnici později z místa odvezli. Mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal řekl, že záchranáři byli v prodejně čtyři minuty po ohlášení útoku. Napadené ženě už nemohli pomoci.

Kauzu ve čtvrtek převzalo pražské oddělení vražd. „Celý případ podrobně prošetřuji, jakmile bude šetření ukončeno, podáme informaci,“ uvedl v pátek ráno Hollý.

Nešlo navíc o první útok třiatřicetileté ženy. V úterý 5. července odpoledne do kavárny na pražském Újezdě. „Seděla přímo proti baru, pila pivo, kouřila a poslouchala hudbu z mobilu,“ popsala pro iDnes.cz její chování žena, která ten den v kavárně obsluhovala. Útočnici prý v kavárně znali, do té doby s ní údajně nebyly problémy.

V prodejně Tesco na pražském Andělu zabila podle policie jedna žena druhou.
V prodejně Tesco na pražském Andělu zabila podle policie jedna žena druhou.

V půl čtvrté odpoledne jedna z mladých zákaznic odešla na toaletu, kde ji útočnice napadla. „Připravovala jsem kafčo a najednou jsme ze záchoda uslyšeli hrozný řev,“ uvedla servírka. Spolu s kolegou vyběhli k záchodům, kde viděli jak třiatřicetiletá žena škrtí tričkem zákaznici. Zákaznici se podařilo ubránit tím, že stačila vsunut mezi krk a tričko ruku, utrpěla tak jenom šok.

Útočnice si pak údajně obékla tričko a vrátila se ke stolu v kavárně. „Kolega k ní přišel a zeptal se jí, zda ví, že právě někoho škrtila, a proč to udělala. Řekla mu, že to je přece normální,“ vypověděla pro IDnes.cz svědkyně.

Policie u incidentu podle informací serveru Lidovky.cz zasahovala. „Můžeme potvrdit, že jsme 5. července k oznámenému napadení v kavárně v Praze 1 vyjížděli a s ohledem na aktuální psychický stav útočnice zprostředkovali její převoz do psychiatrického zařízení v Bohnicích,“ uvedla mluvčí Iveta Martínková. S ohledem na právě probíhající úkony trestního řízení v souvislosti se včerejší událostí však další detaily nesdělila.

Postup policie v případu z 5. července nyní prošetřují kontrolní orgány krajského ředitelství policie. Když se snažil server Lidovky.cz telefonicky spojit s ředitelem Bohnic, byl zrovna na cestě z ministerstva. K novým skutečnostem se tak dosud nevyjádřil.

O případ už se zajímá i Němečkův resort. „Ministerstvo zdravotnictví bude požadovat výsledky šetření,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí resortu Ladislav Šichta s tím, že jej vedení psychiatrické léčebny již rámcově o případu informovalo.

Psychiatrická nemocnice Bohnice po tragické události vyjádřila lítost nad incidentem. „Nicméně v případě dříve léčených nebo zdravých lidí, nelze nikdy garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity k ostatním lidem ve společnosti,“ dodal ředitel.

Ženu obviní policie z vraždy, uvedla v pátek dopoledne Martínková. „V současné době se nachází v policejní cele. Motivem, duševním stavem obviněné a okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení se kriminalisté nadále zabývají,“ uvedla Martínková.Za vraždu hrozí třiatřicetileté ženě podle nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení.

Pokud pachatel někoho úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, muže být potrestán v rozmezí od 12 do 20 let vězení. V případě surových či trýznivých vražd hrozí pachatelům i výjimečný trest nad touto hranicí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat