Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pusťte Ratha z vazby! Za politika se zaručili režisér Kačer i Fischerová

David Rath se po téměř roce ve vazební věznici objevil u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath se po téměř roce ve vazební věznici objevil u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Poslanec David Rath, toho času ve vazbě, získal nové zastánce. Na jeho stranu se nově postavil režisér a herec Jan Kačer a neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová. Oba si myslí, že není důvod nadále Ratha držet ve vazbě, a soudu se za něj písemně zaručili jako takzvané důvěryhodné osoby.

Rathovi však noví zastánci nepomohli, soud ho ani po jejich záruce tento týden z vazby nepustil kvůli obavě z útěku. Exhejtman zůstává za mřížemi bezmála rok a podle Kačera je dění kolem jeho kauzy na hranici spravedlnosti. „Důvody, proč ho nesoudí a stále protahují jeho vazbu, jsou mi podezřelé. Kdyby jeho obvinění bylo tak jasné a prokazatelné, už by ho soudili,“ řekl Kačer serveru Lidovky.cz a dodal: „Nelíbí se mi, že je pokládán za viníka, když ještě není odsouzen. Hromadné přesvědčení i jistota o jeho vině a převaha proti bezbrannému chlapovi, který tam sedí a nemůže nic dělat, mi přijde taková nemužná,“ říká Kačer.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslance stíhaného za korupci ve Středočeském kraji chtěl dokonce navštívit ve vězení. „Jsem zvyklý pracovat s lidmi a dívat se jim do očí. Jako režisér si troufám říct, že bych poznal, jaký doopravdy je,“ zdůvodňuje svůj nápad. Že by Rath utekl, Kačer nevěří. „Pokud je slušný člověk a já se za něj zaručím, pocítí za mě odpovědnost a neuteče,“ vysvětlil.

Interpol by Ratha našel

Také Fischerová je přesvědčena, že Rath už ve vazbě nemá zůstávat. „Má obstavený majetek, je to vyšetřeno, nemůže ovlivňovat svědky a politicky pracovat taky nemůže. Domnívala jsem se, že by na soud měl čekat na svobodě,“ popsala důvody podpory serveru Lidovky.cz.

Rath podle ní jen tak utéct nedokáže. „Interpol ho hned najde a v zahraničí nemůže žít dlouhodobě bez peněz. Zákon se má dodržovat a vazební důvody se mi zdají zástupné,“ je přesvědčena Fischerová, čerstvá šéfka Českého helsinského výboru – organizace, která dohlíží na dodržování lidských práv.

Herec Národního divadla Jan Kačer.
Jan Kačer - český herec, filmový a divadelní režisér. V letech 1990 až 1992 byl...
Táňa Fischerová v prezidentské debatě

Jan Kačer a Táňa Fischerová

Ratha stejně jako minulý rok podpořili i Jiří Šlégr (Lev 21) nebo senátor Jan Žaloudík zvolený za ČSSD. Důvody se podle Šlégra od loňska nezměnily. „Nemyslím si, že by někam chtěl utíkat, a nemyslím si, že by pokračoval v trestné činnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz. „Spousta podezřelých lidí navíc běhá na svobodě,“ upozorňuje poslanec.

25 lidí za Rathem

Celkem se za Ratha u středočeského krajského soudu zaručilo 25 lidí, mezi nimi třeba i předseda Jazzové sekce nebo šéf Svazu pacientů České republiky. Kromě toho soudu Rath nabídl za své propuštění na svobodu i blíže nespecifikovanou kauci.

Soudce nicméně neobměkčil, naopak uznal obavy státního zástupce Petra Jiráta, že by poslanec mohl utéct do ciziny. Ve vazbě ze stejného důvodu nechal i exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, exposlance Petra Kotta. U nich uznal i další důvod: prý by mohli pokračovat v trestné činnosti. Verdikty přezkoumá pražský vrchní soud, všichni tři proti nim podali na místě stížnost.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

Obžaloba Davida Ratha

Kromě nich je v korupční kauze kolem opravy zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici a středočeských zdravotnických zakázek stíháno dalších osm lidí, ti však na soudní jednání čekají na svobodě. To by mělo začít zhruba během léta, státní zástupce Jirát poslal středočeskému krajskému soudu obžalobu začátkem dubna, nyní 88stránkový dokument a spis o 103 svazcích studuje soudce Robert Pacovský.

Jak informoval server Lidovky.cz, státní zástupce Ratha, Kotta a Pancovou označil za: jádro korupce v případu. Rath podle obžaloby na úplatcích požadoval 22 milionů, z nichž převzal 16; Kott a Pancová chtěli přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38. Rath vinu vehementně popírá, zbylí dva hlavní aktéři kauzy se k obvinění dosud nevyjádřili. Všem hrozí až dvanáctileté vězení.

Nahrazení vazby zárukou důvěryhodné osoby

Záruku může poskytnout kterákoliv osoba, která splní základní požadavek, a to že bude důvěryhodná a nabídne převzetí záruky za další chování obviněného a za to, že se obviněný na vyzvání dostaví k soudu, státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu a že vždy předem oznámí vzdálení se z místa pobytu, a orgán rozhodující o vazbě považuje záruku vzhledem k osobě obviněného a k povaze projednávaného případu za dostatečnou a přijme ji.

Zdroj: § 73 Trestního řádu, nahrazení vazby zárukou, dohledem nebo slibem

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Tragédii přihlíželo velké množství svědků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!