Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin pohrozil Obamovi zbraněmi

Česko

Jednání o nové odzbrojovací smlouvě váznou - USA podle Rusů tajnůstkaří s protiraketovým štítem

Ruský premiér tvrdí, že americké plány na protiraketový štít narušují rovnováhu sil. Vyrovná ji zbrojení?

MOSKVA/PRAHA Americké plány na vybudování protiraketového štítu stojí v cestě uzavření nové strategické dohody o snížení počtu jaderných zbraní, prohlásil na tiskové konferenci ve Vladivostoku ruský premiér Vladimir Putin.

Novinářům řekl, že se tak narušuje rovnováha sil ve světě, a pohrozil tím, že Rusko se ji bude snažit vyrovnat dalším zbrojením, řečeno jeho slovy: „vývojem útočných zbraní“.

„V čem je problém?“ položil si Putin řečnickou otázku v souvislosti s faktem, že platnost dosavadní strategické dohody o snížení jaderného potenciálu vypršela 5. prosince. „Problém je v tom, že naši američtí partneři budují protiraketový štít, zatímco my ne. Dík tomu, že nad sebou vybudují deštník, se mohou cítit plně v bezpečí a mohou si dělat, co chtějí, což narušuje rovnováhu sil,“ citovaly ruského premiéra agentury.

Aby Rusové udrželi rovnováhu, aniž bych při tom museli rozvíjet vlastní systém protiraketové obrany, jako to dělají USA, musí podle Putina vyvíjet a budovat „útočné, úderné systémy.“ Co přesně takovými systémy myslí, ruský premiér ve Vladivostoku nerozvedl.

Rusko v současnosti zdokonaluje raketu Bulava, na které pracuje od 90. let a která má být klíčovou zbraní nové generace ruských jaderných ponorek. Před časem navíc oznámilo, že má v plánu doplnit strategické síly o novou pozemní raketu, která by v budoucnu nahradila mezikontinentální střelu Vojevoda RS-20, a také o nový strategický bombardér.

„Ať nám američtí partneři předají veškerou informaci o svém protiraketovém systému a my jim předáme jakoukoliv informaci o našich útočných zbraních,“ vzkázal Putin do Spojených států. Novináři ve Vladivostoku zjevně nebyli na tak zásadní zahraničně politické výroky premiéra připraveni. Proto jim Putin podrobně vysvětlil, co ho k rozhodnutí vyvíjet především útočné systémy vedlo. Protože prý Rusko nemá plány vytvářet protiraketový deštník a protože efektivita tohoto systému není zdaleka dokázána, je třeba se soustředit na něco jiného. Takovou alternativou jsou právě útočné systémy.

„Ruská odpověď americkým plánům“, jak nazývají řeč ruského premiéra domácí sdělovací prostředky, je aktuální i poté, co Washington ustoupil od záměru vybudovat radar v ČR a raketovou základnu v Polsku. Místo toho mají vzniknout mobilní protiraketové komplexy, které vyvolávají v Moskvě stejné znepokojení jako radar a rakety. Výpad proti Američanům i proti Gruzii Moskva a Washington stále ještě nepodepsaly novou dohodu o jaderných útočných zbraních, která by nahradila smlouvu START 1 z roku 1991. Podle ruské strany zdržují dokončení textu smlouvy Američané. Ovšem ve skutečnosti je zřejmě na vině fakt, že Rusové odmítají pokračování amerických pozorovatelských misí na svých vojenských objektech. Putin včera konstatoval, že rozhovory o dohodě se vyvíjejí „pozitivně“, nenaznačil však jediným slůvkem, jak dlouho se ještě potáhnou.

Ruští komentátoři hodnotí včerejší vystoupení ruského premiéra jako zásadní a poněkud nečekané. Agresivních výroků se nedopustil jen na adresu Američanů. Zvláštní pozornost věnoval i Gruzíncům, které hodlá potrestat za likvidaci památníku padlým ve 2. světové válce v gruzínském Kutaisi. Slíbil jim „další ránu do nosu“, kterou má být obnovení zničeného památníku z Kutaisi v ruské metropoli Moskvě.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN