Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinovi noční vlci si zřídili na Slovensku základnu. S tanky a obrněnými vozy

Česko

  6:00
PRAHA - Kontroverzní ruský motorkářský klub se usadil na sousedním Slovensku. Noční vlci, kteří mají blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a aktivně podporují jeho politiku, si zřídili základnu v obci Dolná Krupá nedaleko Trnavy. Vybavili si ji mimo jiné tanky či obrněnými transportéry. Podle policie, která areál monitoruje, jde o historické exponáty.

Ruský motorkářský klub Noční vlci si na západním Slovensku zřídil základnu. foto: skhamba.tumblr.com

Noční vlci dorazili za protestů do Prahy. Chtěl jsem mu dát jazyk, popsal Foldyna strkanici s aktivistou

Připomíná menší vojenský tábor. Budovy vyvedené v maskovaných barvách, několik kusů armádní techniky a rozlehlý tankodrom. Po celém obvodu pak vysoká zeď s ostnatým drátem. Do objektu bývalé inseminační stanice, nynějšího slovenského sídla Nočních vlků, oko kolemjdoucího nedohlédne. Poodhalují jej ovšem fotografie z dronu, které na sociální síti Tumblr zveřejnil anonymní přispěvatel.

Tanky a obrněná vozidla v objektu slovenské základny Nočních vlků.
Areál slovenské základny Nočních vlků.

Případem se okamžitě začala zabývat slovenská policie. Podle ní se v ale areálu vyskytují pojízdná vozidla, která nejsou schopna střelby.

„Jde o historické exponáty,“ informoval bezpečnostní orgán na svém facebookovém profilu s tím, že už na podzim by na pozemku měla být zahájena veřejnosti přístupná výstava. O vzniku muzea hovoří i billboard na stěně jedné z maskovaných budov, jenž přislibuje otevření v září. Obec však oficiálně o ničem neví.

19.července 2018 v 15:20, příspěvek archivován: 20.července 2018 v 13:25

NOČNÍ VLCI NA SLOVENSKU: VYJADRENIE POLÍCIE K OBJEKTU V DOLNEJ KRUPEJ

Informáciami o vojenskej technike v objekte v Dolnej Krupej polícia disponovala. Ide o pojazdné vozidlá, ktoré samozrejme nie sú streľbyschopné. Ako sme už viackrát zdôraznili, celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme. V záujme polície a ďalších bezpečnostných zložiek je samozrejme bezpečnosť občanov, preto neustále venujeme pozornosť aj tomuto klubu, vrátane spomínaného objektu, no doposiaľ sme nezaznamenali žiadne protiprávne konanie, žiaden priestupok, ani trestný čin.

Čo sa týka techniky v objekte, ide o historické exponáty, expozícia v tomto objekte je plánovaná už na jeseň tohto roka a má byť sprístupnená verejnosti. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a podľa zákona o ochrane pred požiarmi plní úlohy obecnej hasičskej jednotky. Pre úplnosť, združenie sa vo svojej činnosti, okrem iného, venuje aj prestavbe starej vojenskej techniky na funkčné hasičské vybavenie súvisiace napríklad s transportom záchranných zložiek pri mimoriadnych udalostiach.

Objavili sa tiež špekulácie, že sa má v objekte nachádzať strelnica. Polícia však previerkou v objekte zistila, že sa tam žiadna strelnica nenachádza.

Tvrzení policistů o historických exponátech částečně zpochybňují i snímky domobranecké skupiny Slovenskí branci, kterou slovenské ministerstvo vnitra řadí k militantním skupinám se sklonem k extremismu. Její členové jsou na nich zachyceni, jak se na tamním tankodromu prohánějí v obrněných transportérech a v rukách drží střelné zbraně.

Noční vlci

Jde o nejstarší ruský motorkářský klub, vznikl v roce 1989. Momentálně jej řídí Alexandr Zaldostanov, přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Noční vlci, kteří jsou označováni za gang radikálních nacionalistů, Putina aktivně podporují a jsou s ním v kontaktu. Podíleli se na ruské anexi Krymu, za což si od ruského prezidenta vysloužili vyznamenání. Klub, jenž od státu dostával na své aktivity miliony rublů, má asi pět tisíc členů a řídí se přísným vojenským řádem.

„Celou situaci v souvislosti s tímto objektem monitorujeme a v případě jakéhokoliv podezření na protiprávní činnost okamžitě zasáhneme,“ ubezpečila policie. Dosud prý nezaznamenala, že by se motorkáři dopustili jakéhokoliv přestupku či trestného činu.

Snímky zachycující vojenskou techniku na základně Nočních vlků, které podporuje i český poslanec Jaroslav Foldyna, zaregistrovala i Slovenská informační služba. „O záběrech z ptačí perspektivy, které se objevily na internetu, víme,“ řekl deníku Pravda mluvčí organizace Branislav Zvara. V jakém kontextu se tajná služba o areál zajímá ovšem z taktických důvodů nesdělil.

Znepokojení nad snahami klubu usadit se v zemi vyslovilo i slovenské ministerstvo zahraničí. „Názory, které šíří někteří jeho členové, považujeme za škodlivé, zvláště pokud jde o teze hraničící s revanšismem a přepisováním historie,“ citoval list mluvčího resortu Petera Suska. Slovenské úřady nicméně proti motorkářům zakročit zatím neplánují.

Regionální šéf ruského motorkářského klubu Jozef Hambálek, jenž je zároveň majitelem objektu, se k záležitosti vyjadřovat nechtěl, neboť je prý na dovolené. Nebrání se ale techniku ukázat novinářům, až se vrátí.

Spekulovalo se rovněž o tom, že by se v areálu mohla nacházet střelnice, na níž je třeba povolení. Podle policie, která na místě provedla prohlídku, tomu ale tak není.

Motorkáři každoročně organizují přejezdy evropskými státy u příležitosti výročí druhé světové války. V Česku se objevili naposledy v květnu. Stejně jako v předchozích letech jejich příjezd doprovázely protesty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!