25. června 2013 7:12, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Putna převzal profesuru, proti jmenování byl dřív prezident

Martin C Putna převzal profesuru v pražském Karolinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin C Putna převzal profesuru v pražském Karolinu. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Akademik Martin C. Putna převzal v úterý dopoledne od ministra školství profesorský dekret, proti Putnovu jmenování se dřív postavil prezident Miloš Zeman. Spolu s Putnou dnes v pražském Karolinu převzalo dekret pět dalších profesorů, kteří na původní jmenování před dvěma týdny nedorazili. Za Putnu se postavila velká část veřejnosti i akademické obce, Zeman kvůli otálení s jeho jmenováním sklidil kritiku i od většiny politiků.

"To, co se ukázalo v malém na mém případu, ukazuje se nyní v těchto dnech a v těchto hodinách a bude se ukazovat v nejbližších hodinách na věcech daleko důležitějších. Stručně řečeno, blížíme se Kremlu," komentoval prezidentův postup Putna po skončení oficiálního ceremoniálu s tím, že Zeman je bezpečnostní riziko pro tuto zemi. Reagoval tak na současnou politickou situaci, kdy chce hlava státu jmenovat úřednickou vládu, která nemá podporu politických stran.

Zeman dnes na tiskové konferenci v Senátu označil Putnovo jmenování za starou kauzu, která již byla uzavřena. Připomněl pondělní dohodu z tripartity mezi ním a ministrem školství, podle níž bude příště vysokoškolské profesory jmenovat ministr, nikoli prezident.

Zemanovi vadil Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti

Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Putna na to dnes reagoval tak, že pozval občany na další ročník Prague Pride. "Po těchto událostech všichni slušní lidé v této zemi bez ohledu na politické a náboženské přesvědčení měli příležitost si uvědomit, že opět hrozí to, že lidé budou za nějakou různost a její projevy diskriminováni," uvedl. Celý případ prý ukázal určité tendence ve společnosti, Putna chce, aby se kauzou po vědecké stránce zabývali jeho studenti.

Část akademické obce se poté, co Zeman odmítl Putnu jmenovat, ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Prezident se poté s ministrem Petrem Fialou domluvil na Putnově jmenování pod podmínkou, že akademikovi diplom nepředá Zeman, ale ministr. Tato pravomoc má navíc přejít na ministra natrvalo, chystá se kvůli tomu novela zákona.

"Prezident republiky přestal chápat svoji roli při jmenování pouze jako formální, ale rozhodl se zvažovat, kdo z navržených kandidátů splnil všechny podmínky, které považuje v případě profesora za důležité," komentoval to při dnešním předávání Fiala, podle nějž by měly být tituly profesorů spojeny vždy s danou univerzitou, která je udělila. Také Putna uvedl, že jmenování by mělo být v režii spíš vysokých škol, respektive rektorů. U ministra školství prý totiž hrozí politické tlaky, ačkoliv současného ministra Fialu označil Putna za slušného člověka.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman už před dvěma týdny jmenoval 65 profesorů, sedm si jich pro dekret nepřijelo. Dekret dnes převzala třeba Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty v Praze, která se hned na začátku celé kauzy vyslovila na podporu Putny. Totéž učinil ekolog David Storch z přírodovědecké fakulty UK. Dekret dnes převzal i Luděk Bláha a Jana Klánová z Masarykovy univerzity v Brně a Jan Plzák z UK. Další dva si pro dekret nepřijeli.

Putna (1968) je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů. Je autorem či editorem řady literárních děl. Zabýval se či se zabývá tématy jako literatura ruského exilu 20. století, vliv antiky na současnou společnost, katolicismus v novodobé evropské i světové kultuře či vztah homosexuality a náboženství.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.