Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putování biblickými Čechami

Česko

OKRAJE

Bylo nebylo, tohle se stalo v Českém království, někdy tak koncem 19. století, to už byl zaveden telegraf, který byl tak trochu ďáblovým vynálezem, jako všechny tyto instrumenty, které „nepřirozeně“ zkracovaly vzdálenosti.

A tímto moderním, dnes už zase starodávným instrumentem požádal král Herodes svého kolegu císaře Františka Josefa do Vídně, aby mu byl nápomocen při stíhání podezřelých osob, které se chystají o útěk do Egypta.

Protože Ordnung muss sein, byly okamžitě zpraveny četnické stanice v Krkonoších a Jizerských horách, kde se měli uprchlíci dle všeho vyskytovat. V Jilemnici (aspoň myslím, že to bylo tam) se do pátrání pustil velitel stanice pan Hawlitschek, který si vzal k ruce pana čerta Pospíšila, jenž na sebe vzal podobu řeznického psa Tyrase.

Svatí poutníci, vedení a chránění betlémským oslem, do něhož vstoupil archanděl Gabriel, putují zasněženou českou krajinou, brodí se směrem na jih, směrem na Mnichovo Hradiště a Mladou Boleslav, zastavují se u dobrých lidí, u horalů, řemeslníků, domkařů, sedláků a tovaryšů, někdo má německé jméno, jiný české, na tom nezáleží, všechny spojuje jakési posvátné vědomí, že tito poutníci jsou cosi extra, že z nich jde svatá záře a že je nutné jim v rámci možností pomáhat.

Tu dávnou historii o zrození, útěku a pronásledování, jednu z nejhezčích vánočních knížek, co znám, napsal pro potěšení své a svých krajanů liberecký čili reichenberský rodák Otfried Preussler. Jmenuje se Útěk do Egypta přes Království české, a když jsem ji před lety, právě o Vánocích, četl svým dětem, musel jsem občas přestat, protože se mi do krku dostával takový ten známý česko-německý element, knedlík čili knödel dojetí.

Ta rozkošná dětská knížka, která je spíš pro rodiče a kterou napsal tehdy už slavný autor Malé čarodějnice a Čarodějova učně, usazený jistě spokojeně kdesi v Německu, je knížkou smutku a štěstí zároveň.

Je snem o české zemi, o tom zvláštním biblickém kraji, v němž pod sněhem a mrazem slabě, ale vytrvale tepe srdce lásky a něhy.

O autorovi| JIŘÍ PEŇÁS, redaktor LN

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...