Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putování biblickými Čechy

Česko

OKRAJE

Bylo nebylo, tohle se stalo v České království, někdy tak koncem 19. století, to už byl zaveden telegraf, který by tak trochu ďáblovým vynálezem, jak všechny tyto instrumenty, které "nepřirozeně" zkracovaly vzdálenosti. A tímto moderním, dnes už zase starodávným, instrumentem požádal král Herodes svého kolegu, císaře Františka Josefa do Vídně, aby mu byl nápomocen o pomoc při stíhání podezřelých osob, které se chystají o útěk do Egypta.

Protože Ordnung muss sein, byly okamžitě zpraveny četnické stanice v Krkonoších a Jizerských horách, kde se měli uprchlíci dle všeho vyskytovat. V Jilemnici (aspoň myslím, že to bylo tam) se do pátrání pustil velitel stanice pan Hawlitschek, který si vzal k ruce pana čertem Pospíšilem, jenž na sebe vzal podobu řeznického psa Tyrase.

Svatí poutníci vedení a chránění betlémským oslem, do něhož vstoupil archanděl Gabriel, putují zasněženou českou krajinou, brodí se směrem na jih, směrem na Mnichovo Hradiště a Mladou Boleslav, zastavují se u dobrých lidí, u horalů, řemeslníků, domkařů, sedláků a tovyryšů, někdo má německé jméno, jiný české, vlastně na tom nezáleží, všechny spojuje jakási posvátné vědomí, že tito poutníci jsou cosi extra, že z nich jde posvátná záře a že je jim nutné v rámci možností pomáhat.

Tu dávnou historii o zrození, útěku a pronásledování, jednu z nejhezčích vánočních knízek, co znám, napsal pro potěšní své a svých krajanů, liberecký čili reichenberský rodák, Otfried Preussler. Jmenuje Útěk do Egypta přes Království české a když jsem ji před lety, právě o Vánocích, četl před lety svým dětem, musel jsem občas přestat, protože se mi do krku dostával takový ten známý česko-německý elemen:, knedlík čili knodel dojetí.

Ta rozkošná dětská knížka, kterou napsal tehdy už slavný autor Malé čarodějince a Krabata, usazený už jistě spokojeně kdesi v Německu, je knížkou smutku a štěstí zárověn.

Je snem o české zemi, o její zvláštní biblické atmosféře, o jejím zasněženém a zapadlém srdci, která je i tak plné lásky a něhy.

O autorovi| JIŘÍ PEŇÁS, redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...