Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putovní galerie ve vlaku nejspíš skončí

Česko

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

PRAHA Galerie Leica zřejmě letos ukončí svůj projekt Galerie ve vlaku. Nebude schopna ho dále financovat, protože jí nezaplatil sponzor, sdělila ředitelka Jana Bömerová. Vlak proto nezamíří na plánovanou podzimní návštěvu Německa, ale zůstane v Česku.

Vlak od dubna objíždí města s výstavou fotografií filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy, fotografky Donaty Wendersové. K plánovaným zastávkám přibudou v září a říjnu ještě Liberec, Česká Lípa, Praha a Brno, kde bude výstava na veletrzích Invex a Digitex ukončena.

Sponzor, který podle Bömerové na jaře financování přislíbil, prý s galerií nekomunikuje. Ředitelka doufá, že na podzimních zastávkách bude mít galerie dostatek návštěvníků, aby zvládla zaplatit alespoň některé náklady.

Příští rok měla ve vlaku putovat výstava aktů. Vzhledem k tomu, že se galerii nedaří sehnat pevné prostory v Praze, nebude ji mít podle ředitelky kde předvést.

Galerie Leica působila od roku 2002 v Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě a patřila k nejnavštěvovanějším galeriím. Poté, co jí správa Hradu neprodloužila smlouvu o pronájmu, hledala nové místo. Jako východisko Bömerovou napadla výstava, která by za lidmi jezdila po kolejích. V roce 2005 uspořádala přehlídku fotografa Sebastiaa Salgada, která se stala nejnavštěvovanější přehlídkou roku. Loni ve vlaku jezdily snímky Antonína Kratochvíla a výstava se stala druhou nejnavštěvovanější v Česku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!