Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Putovní spis Dušek. S pokutou 15 tisíc zaměstnal dvě ministerstva a tři úřady

Česko

  5:00
PRAHA - Vzepřel se zákonu a za neodevzdané majetkové přiznání dostal pokutu. Bývalý železniční odborář a náměstek hejtmana Jaromír Dušek ale se sankcí 15 tisíc korun nesouhlasil. Proti rozhodnutí se proto loni v listopadu odvolal. Od té doby jeho spis putuje českými úřady od ministerstva vnitra či spravedlnosti až po úřad Královéhradeckého kraje. Po osmi měsících zatím stále bez výsledku.

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy a zároveň náměstek pardubického hejtmana Jaromír Dušek. foto: Lidové noviny

Jedna pokuta, jeden spis. Přesto ale složka o přestupku Jaromíra Duška už od loňského listopadu putuje úřady po celé České republice. Zatvrzelost bývalého dlouholetého železničního odboráře zaměstnala úředníky Pardubického kraje, ministerstva vnitra i spravedlnosti a nově také sousedního Královéhradeckého kraje. Právě ten by měl svým rozhodnutím úřednickou mašinerii ukončit.

Kdo je Jaromír Dušek

Přitom úkol zněl jasně: vyřešit Duškovo odvolání proti pokutě patnáct tisíc korun, kterou obdržel za pozdní odevzdání majetkového přiznání. Pokutu buď potvrdit, zrušit či změnit. Zdali bude muset penále zaplatit, přitom bude jasné až v polovině července, tedy až po devíti měsících. Přitom na konci června končí lhůta pro majetkové přiznání za rok 2015, ve kterém musí Dušek opět obnažit svůj majetek, tentokrát za loňský rok.

Dlouhá cesta ke spravedlnosti

Dušek musí majetkové přiznání odevzdávat ze své funkce náměstka hejtmana Pardubického kraje. To ale dlouholetý železniční odborář odmítal a dokument odevzdal až poté, co se o něj začal zajímat Městský úřad v Ústí nad Orlicí, kam spadá svým trvalým bydlištěm (psali jsme ZDE).

I tak mu ale tamní úředníci nakonec přiznali pokutu patnáct tisíc korun, ačkoli nad ním visela hrozba až padesátitisícové sankce. Proti rozhodnutí úřadu se politik odvolal a jeho spis putoval k nadřízenému orgánu, tedy Krajskému úřadu Pardubického kraje. Jenže ten se pro možnou podjatost, neboť je fakticky Duškovým zaměstnavatelem, ze řízení vyloučil.

Putovní spis Dušek

Tím začala dlouhá pouť přestupkového spisu exodboráře Duška napříč republikou. Nejprve složka putovala rovných 125 kilometrů na pražský Vyšehrad. Tam letos v lednu přistála na stole úředníků legislativního odboru ministerstva spravedlnosti.

Po dvou měsících se ale spis vydal na další cestu, přesunul se necelých šest kilometrů na Letnou. „Máme za to, že dle současné právní úpravy kompetenčního zákona spadá do řešení této problematiky zákona o střetu zájmů do kompetence resortu vnitra,“ napsal tehdy serveru Lidovky.cz Jakub Říman z tiskového oddělení.

Jenže ani tam se přestupek Jaromíra Duška nejenže nedořešil, celý spis tam navíc nezůstal dlouho. Hned tentýž měsíc ho úředníci poslali zpátky na ministerstvo spravedlnosti. „A to s poukazem na právní úpravu odůvodňující závěr o jeho věcné příslušnosti k rozhodnutí uvedené věci,“ argumentovala zase Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek

To už se ale psal květen letošního roku a ministerstvo spravedlnosti spis naposledy vypravilo na jeho cestu z Prahy. Připojilo stručný vzkaz: „Projednáním a rozhodnutím ve věci odvolání Jaroslava Duška se pověřuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ napsala serveru Lidovky.cz Kristina Labohá z tiskového odboru.

Na zpáteční, více než stokilometrové cestě se tak spis ocitl znovu v Pardubicích, odtud ale ihned putoval do vedlejšího Královéhradeckého kraje. Tedy dalších bezmála třicet kilometrů. Počet úředníků, kterými do té doby složka prošla v ruce, už se možná blíží několika desítkám. A znovu je třeba připomenout: jde o pokutu ve výši patnáct tisíc korun.

Jenže ani v Hradci zatím případ nedostal rozuzlení. „Rozhodnutí nebylo doposud vydáno, mělo by být v zákonné lhůtě přibližně do poloviny července,“ sdělila mluvčí úřadu Martina Götzová.

„Je to volovina“

„Aspoň vidíte, jaká je to volovina. Když si vezmete, kolik je vynaloženo nákladů, energie, tuctů úředníků, dává mi to za pravdu, jak je to zbytečné a byrokratické opatření. Vše trvá už rok a ještě to není vyřízené, úředníci mají rok zívačku,“ okomentoval byrokratickou mašinerii exodborář Dušek. Že to celé vzniklo kvůli tomu, že přiznání odmítal odevzdat, si ale nepřipouští: „Zpozdil jsem se jen o pár týdnů.“

Přitom on sám může celé řízení ještě zpomalit. Coby účastník řízení má právo podat odvolání k rozhodnutí, že případ bude řešit zmíněný Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Podle svých slov to ale neudělá, neboť se už chce dočkat konečného výsledku. Nicméně nesouhlas formou odvolání může vyjádřit ještě proti samotného rozhodnutí úřadu v Hradci. „A to udělám,“ dodal ještě.

Postup svého kolegy zastupitele a náměstka se nelíbí samotnému hejtmanovi Martinu Netolickému. Ten však na tom, že se úřad musel kvůli podjatosti vyloučit, trvá. „Je to určitě dobře,“ stojí si za svým Netolický. Putování Duškova přestupkového spisu označil za „standard české státní správy“. „Nic jiného s tím ale dělat nemůžu, stejně jako jsme nemohli do řízení zasáhnout.“ Majetkové přiznání za loňský rok odevzdal Dušek letos v květnu.

ČASOVÁ OSA

  • Listopad 2012 - Jaromír Dušek se stává náměstkem hejtmana Pardubického kraje, který zodpovídá za dopravu a dopravní obslužnost.
  • Říjen 2015 - Jaromír Dušek obdržel pokutu 15 tisíc korun za neodevzdané majetkové přiznání za rok 2014, které sice odevzdal dodatečně, ale "skutková podstata přestupku byla naplněna". Proto s ním úředníci řízení vedli dál.
  • Listopad 2015 - Dušek s pokutou nesouhlasí, podal odvolání.
  • Prosinec 2015 - Odvolání spolu s přestupkovým spisem doputovalo na Krajský úřad Pardubického kraje coby nadřízený orgán. „Z důvodu možné systémové podjatosti byla věc odeslána k posouzení a eventuálně k dalšímu opatření na příslušný ústřední orgán, tedy ministerstvo spravedlnosti," napsal mluvčí kraje Dominik Barták.
  • Leden 2016 - Ministerstvo spravedlnosti obdrželo podnět od Krajského úřadu Pardubického kraje. „Nyní věc analyzuje legislativní odbor, který rozhodne o dalším postupu," napsala na dotaz Kristina Labohá z tiskového odboru rezortu.
  • Březen 2016 - Ministerstvo spravedlnosti přeposlalo věc na ministerstvo vnitra. „Máme za to, že dle současné právní úpravy kompetenčního zákona spadá do řešení této problematiky zákona o střetu zájmů do jeho kompetence. Z toho důvodu byl podnět od Krajského úřadu Pardubického kraje ve věci pana Jaromíra Duška postoupen ministerstvu vnitra k dalšímu řešení," uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení.
  • Březen 2016 - Ministerstvo vnitra dostalo přestupkový spis k odvolání Jaromíra Duška. „Věc byla postoupena odboru, který má v působnosti plnění úkolů ve věcech přestupků, k jejichž projednání jsou příslušné obce a není stanoven ústřední správní úřad, do jehož působnosti náleží úsek státní správy, na němž došlo k porušení povinnosti zakládající přestupek," napsala zase Hana Malá z tiskového odboru.
  • Březen 2016 - Odbor všeobecné zprávy ministerstva vnitra posílá podnět zpátky na rezort spravedlnosti. "A to s poukazem na právní úpravu odůvodňující závěr o jeho věcné příslušnosti k rozhodnutí uvedené věci," napsala Klára Pěknicové z ministerstva vnitra.
  • Květen 2016 - Ministerstvo spravedlnosti v květnu rozhodlo, že projednáním a rozhodnutím ve věci odvolání Jaroslava Duška se pověřuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje.
  • Červen 2016 - „Obdrželi jsme usnesení, z nějž vyplývá, že podnětu z naší strany vyhověli a usnesením předávají řízení do sousedního Královéhradeckého kraje," napsal mluvčí Dominik Barták.
  • Červen 2016 - Krajský úřad Královéhradeckého kraje obdržel přestupkový spis. O věci rozhodne v polovině července.

Kancléř Vratislav Mynář.

Jako Vratislav Mynář

  • Příběh Jaromíra Duška je takové déjà vu. Podobně se totiž zachoval i hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten od svého nástupu do funkce odmítá veřejnosti ukázat své majetkové přiznání.
  • Zpočátku tvrdil, že dokument nemusí vůbec odevzdávat, neboť mu zákon o střetu zájmů nestanovuje evidenční místo.
  • LIDOVKY.CZ: Mynářovy kličky kvůli přiznání: od ‚nevím proč‘ přes ‚není komu‘ až k ‚leží v šuplíku‘
  • Když se o Mynáře začala zabývat radnice v Uherském Hradišti, kam spadá svým trvalým bydlištěm, majetkové přiznání se objevilo: prý leželo na legislativně-právním odboru prezidentské kanceláře.
  • A stejný scénář se opakoval i o rok později. Když hradního kancléře opět začal úřad šetřit, ještě před zahájením přestupkového řízení Mynář úředníkům doložil, že majetkové přiznání za loňský rok řádně odevzdal (více čtěte ZDE).
  • „Kancelář prezidenta republiky nám zaslala sdělení, že pan Mynář skutečně podal oznámení dle zákona o střetu zájmů, a to řádně vyplněná k rukám ředitele Odboru legislativy a práva Kancléře prezidenta republiky,“ uvedl tehdy mluvčí úřadu Jan Pášma.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!