Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektorovi VŠE někdo nejspíš ukradl cermoniální řetěz. Objevil se na aukci, která se ruší

Rektorský řetěz VŠE. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektorský řetěz VŠE. | foto: Aurea Numismatika

PRAHA První rektorský řetěz Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, který se v dubnu bez vědomí školy objevil v aukci, se nakonec v sobotu dražit nebude. Společnost Aurea Numismatika vyšla vstříc požadavku zástupců školy, kteří s prodejem insignie v sálové aukci nesouhlasili, jelikož se domnívají, že ho někdo mohl ukrást.

„VŠE se prostřednictvím advokátní kanceláře obrátila na společnost AUREA Numismatika, a.s., která je pořadatelem aukce s tím, že se domníváme, že předmět aukce, to je rektorský řetěz s medailí, může pocházet z trestné činnosti a VŠE s aukcí nesouhlasí,“ řekla ve středu mluvčí školy Martina Mlynářová. Informoval o tom server iDnes.

„Společnost Aurea Numismatika se rozhodla vyjít škole vstříc a řetěz z aukce stáhnout,“ uvedl zástupce společnosti František Křesťan. Zdůraznil, že předmět společnosti nepatří. Současný majitel dle jeho informací získal řetěz ve veřejné aukci před 12 lety. Jméno vlastníka ale společnost zástupcům školy odmítla sdělit. Podle Křesťana jí to nedovolují smluvní podmínky.

Rektorská insignie

„VŠE vyčká až od společnosti AUREA Numismatika, a.s. získá oficiální odpověď a pak podnikne další nutné kroky k získání této akademické insignie zpět do svého vlastnictví,“ dodala Mlynářová. Již dříve nevyloučila, že se škola obrátí na policii.

Vzácný řetěz ze zlata a stříbra měl být součástí numismatické aukce, kterou Aurea Numismatika pořádá dvakrát ročně. Jeho vyvolávací cena byla 18 000 korun. Škola, jakmile se o prodeji klenotu dozvěděla, začala vyšetřovat, kdy ze sbírek zmizel. Aukce se podle Křesťana bude konat tuto sobotu i bez řetězu, má v ní být dalších zhruba 2000 jiných předmětů.

Pětaosmdesáticentimetrový řetěz z pozlaceného stříbra nese medaili, na které jsou vyryty letopočty 1949 a 1953, a také původní název VŠE - Vysoká škola politických a hospodářských věd. Jde o první rektorskou insignii, kterou škola měla, z půl kilogramu drahých kovů. Současná rektorka školy Hana Machková nosí na hrudi řetěz jiný.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...