Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Experti: Policie ve Vrběticích nepochopitelně selhává, místo může jen zahrnout buldozerem

Česko

  5:00aktualizováno  13:48
VRBĚTICE - Zpackala policie vyšetřování výbuchů ve Vrběticích? Na její adresu padají z úst bývalých pyrotechniků ostré odsudky. Nic nezjistí, už nyní je pozdě, to už mohou jen zahrnout buldozerem, komentují experti zprávu, kterou na vládu přineslo ministerstvo vnitra a která mimo jiné počítá s tím, že na místě výbuchů se začne vyšetřovat až po roce.

Policie ve Vrběticích, na místě výbuchu munice foto:  Petr Topič, MAFRA

„V roce 2016 bude místo činu výbuchu vhodné tak na zahrnutí buldozerem. Čas zde hraje proti policii a nahrává možným pachatelům. Mnoho věcí, a to podstatných, nevratných a nezvratných pro zjištění relevantní příčiny výbuchů, se již nezjistí,“ upozorňuje dlouholetý pyrotechnik Ladislav Zagiba.

Odvoz munice z Vrbětic není ani v polovině a skončí nejdříve za rok

S plánem přišlo ministerstvo vnitra, jehož šéf Milan Chovanec (ČSSD) ho minulý měsíc přednesl vládě. „Teprve po kompletním vyskladnění všech skladů bude moci proběhnout řádné ohledání místa v rámci trestního řízení a bude možno dokončit sanaci vnitřního perimetru od výbuchu rozmetané munice,“ stojí ve zprávě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Policie přišla o jedinečnou příležitost

Vyskladnit přitom podle vnitra zbývá 21 objektů, z nichž 12 skladů je prokazatelně plných, obsah ostatních je neznámý a není vyloučeno, že jsou prázdné. Vývoz munice z Vrbětic by měl skončit v dubnu 2016. Vyšetřovatelé tedy mohou nastoupit a ohledávat místo až rok a půl po prvním výbuchu, jenž zabil dva lidi a další stovky z okolí kvůli němu policie evakuovala.

Bohumil Mareš
Pyrotechnik Ladislav Zagiba v práci.

Už nyní je ale na vyšetřování podle Zagiby pozdě. „Tím, že nebyly zadokumentovány neodkladné nebo neopakovatelné úkony, přišla policie o jedinečnou příležitost zjistit pravou příčinu výbuchů. Tímto nekonáním nahrála samotná policie protistraně za plného vědomí vedení pyrotechnické služby, potažmo policejního prezidia,“ upozorňuje.

Důvod vyčkávat nebyl ani podle soudního znalce v oboru střelivo a výbušniny Bohumila Mareše. „Oni nejdřív vyklidí sklady a pak, že se to bude vyšetřovat. Já to nechápu a nechápe to nikdo,“ diví se.

Výbuchy ve Vrběticích

Sklad č. 16 obsahoval 50 tun munice, která byla po výbuchu 16. října 2014 odhozena do vzdálenosti až 800 metrů. Při výbuchu zahynuli dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústavu. Bezprostředně po výbuchu bylo z areálu muničního skladu evakuováno sto lidí. Evakuováni byli též obyvatelé přilehlé obce Vlachovice, stejně jako žáci ze základní školy a učni ze SOŠ Slavičín.

23. října zahájila policie evakuaci 375 obyvatel z obcí Lipová, Vlachovic a průmyslového areálu u obce Slavičín. V areálu docházelo k náhodným neřízeným detonacím.

3. prosince 2014, došlo ve skladu číslo 12. k dalšímu výbuchu munice. Sklad, který obsahoval 13 tun výbušnin, je vzdálen 1 200 metrů od epicentra původního výbuchu. Evakuováno bylo 430 obyvatel okolních obcí. Podle vyjádření právního zástupce Imex Group byla v objektu uskladněna dělostřelecká munice a samopaly. Sklad podle jeho názoru nemohl samovolně explodovat.

Ohledání podle něj měli policisté provádět hned poté, co odpadlo bezprostřední nebezpečí výbuchu. „Ve Vrběticích hned poté, co vstoupili do skladů, odkud vytahovali těla. Já bych začal neprodleně,“ uvedl Mareš.

„Chovají se, jako kdyby tam nechtěli nic najít“

Podle dalšího pyrotechnika, jenž si nepřál být jmenován, ale jehož identitu server Lidovky.cz zná, stačilo odstranit munici hrozící výbuchem a pak ihned zahájit ohledání místa. „Pak mělo začít nějaké vyvážení. Ohledávat místo činu je už nyní zbytečné, i za rok to bude úplně k ničemu. Je nesmysl odvážet léta zaskladněné věci, které ničím nehrozí,“ upozorňuje.

Další odborník oslovený serverem Lidovky.cz si myslí, že policejní pyrotechnici se na místě chovají, jako by tam ani nechtěli nic najít. „Měli zprůchodnit cestu k epicentru a nejbližší okolí a pak následně dle dalších požadavků na základě nálezů rozšiřovat bezpečný prostor, za účelem zajištění stop, sledu událostí a tak dále. Z tohoto je mi přinejlepším smutno,“ tvrdí muž. Ani on nechce zveřejnit jméno. Server Lidovky.cz ho zná. 

Z Vrbětic prozatím putovalo přes 300 tun materiálů naloženého na 140 kamionů. Patří firmám Imex Group, Excalibur a Bochemie. Sklady první jmenované společnosti loni dosud z neznámých důvodů vybouchly, při prvním výbuchu 16. října 2014 zahynuli dva zaměstnanci Imex Group, druhý explodoval 3. prosince.

„Ti dva, co zahynuli, podle mě s municí neodborně manipulovali,“ míní znalec Mareš. Jedním dechem ale dodává, že skutečné důvody explozí se pravděpodobně nikdy nedozvíme.

Reakce ministerstva vnitra

Lidové noviny dnes, 2. června 2015, uveřejnily článek „Experti: Policie ve Vrběticích nepochopitelně selhává, místo může jen zahrnout buldozerem“. Tímto uvádíme některé zavádějící informace na pravou míru:

Základním pravidlem vyšetřování výbuchů je zajistit maximální bezpečnost jak pro občany, tak pro zasahující složky Integrovaného záchranného systému. Tzn. ohledat místo činu je možné ve chvíli, kdy nebude hrozit nebezpečí, že by případné následné výbuchy v epicentrech mohly způsobit výbuchy dalších skladů.

Jak se uvádí ve zprávě Ministerstva vnitra, řádné ohledání místa činu tak bude moci proběhnout po kompletním vyskladnění všech objektů. 

Výbuchy, ke kterým došlo v loňském roce, rozmetaly munici a výbušniny v různém stavu poškození na stovky metrů daleko, na několika místech došlo i k proražení střešních krytin dalších skladů. V současnosti nelze říct, v jakém stavu se nachází interiéry ještě neotevřených objektů. V celém areálu došlo k výrazné destabilizaci všech skladů a veškeré aktivity v areálu jsou tak rizikové. Riziko tzv. domino efektu je reálné, přičemž jakýkoli další výbuch by znamenal další ohrožení jak okolních obcí, tak zasahujících složek Integrovaného záchranného systému. Proto postup těchto složek musí rizika především minimalizovat. Ohledání místa činu je jednou z nejrizikovějších činností a nelze jej provádět v areálu plném nezkontrolovaných skladů s navezeným nebezpečným materiálem.

Policejní prezídium ve své reakci z minulého týdne mimo jiné uvádí, že policejní pyrotechnici odvádějí zcela profesionální práci a vyjádření, které má za cíl hodnotit postup pyrotechniků lidmi, kteří na místě samém nikdy nebyli a o skutečném stavu tak nemají dostatek relevantních informací, odmítá. http://www.policie.cz/clanek/reakce-policie-cr-na-informace-uvadene-na-serveru-www-lidovky-cz.aspx

Autor: