Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pyrotechnické humoresky? Expertům na výbušniny šéfuje znalec historie četníků

Česko

  6:00aktualizováno  11:23
PRAHA - První je odborníkem na policejní historii, druhý zase na ochranu svědků. V době teroristických hrozeb a výbuchů munice ve Vrběticích šéfují policejním pyrotechnikům ředitel Michal Dlouhý a jeho náměstek Miloslav Žán. Ani jeden nemá v oboru vzdělání či praxi, kvůli čemuž čelí kritice odborné veřejnosti. Dlouhý si z toho však příliš nedělá, jeho místo je totiž podle něj manažerské.

Ředitel Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý foto: ČTK

Absenci vzdělání Dlouhého s Žánem potvrdilo i policejní prezidium, jedním dechem se však za ně postavilo. „V minulosti nepůsobili jako pyrotechnici, což však není nezbytný předpoklad pro výkon jimi zastávaných manažerských funkcí,“ brání šéfy policejních pyrotechniků mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Realita je však podle lidí obeznámených se situací poněkud odlišná. „Tvrdí o sobě, že jsou pyrotechnici, jezdí na zahraniční cesty. Ale za dobu, co jsou ve vedení služby, nebyl ani náznak snahy doplnit si pyrotechnické vzdělání,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z nich pod podmínkou anonymity. Redakce však jeho totožnost zná. Kvůli novému vedení podle něj odešly desítky zkušených pyrotechniků. 

Dlouhý vede pyrotechniky od roku 2011, Žán ke službě nastoupil jako náměstek ředitele o rok dříve, tehdy tam pracoval jako vedoucí odboru. Server Lidovky.cz si prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal profesní životopisy policistů.

Vyplývá z nich, že oba vystudovali práva, později management, Dlouhý navíc kriminalistiku. O pyrotechnice ani čárka. K policii nastoupili ještě v dobách SNB. Dlouhý poté pracoval v oddělení metodiky u kriminálky či v analyticko-legislativním oddělení kanceláře policejního prezidenta. V odborných kruzích je znám především jako znalec policejní historie či autor knih o četnících. Podílel se také na seriálu Četnické humoresky. 

Žán kromě práce na policejním prezidiu sedm let šéfoval odboru Útvaru speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování, je odborníkem na ochranu svědků. Pyrotechnická praxe opět žádná.

Ředitel Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý (třetí zleva) a policejní ředitel...

Ředitel Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý (třetí zleva) a policejní ředitel Tomáš Tuhý (první zleva).

Server Lidovky.cz také zajímalo, co Dlouhý s Žánem udělali po nástupu k pyrotechnické službě pro doplnění pyrotechnického vzdělání, přišla však jen obecná odpověď. „Za dobu působení u Pyrotechnické služby Policie ČR absolvovali různá odborná školení, například Činnost pyrotechnika na místě činu a dále,“ uvedl mluvčí Bocán.

Sám Dlouhý argumentuje tím, že v čele policejních pyrotechniků pracuje jako manažer. „Mám odpovídající vzdělání ve své tarifní třídě. Navíc jsem vystudoval policejní akademii, obory kriminalistika a management,“ řekl serveru Lidovky.cz. Reakci Žána se redakci nepodařilo sehnat, pracovně odjel mimo Českou republiku. 

Jako pyrotechnik tak v minulosti působil jen třetí muž, jehož do vedení přivedl Dlouhý, vedoucí odboru Jiří Lačňák, který dříve pracoval u pyrotechnické výjezdové skupiny v Olomouci.

Právě Lačňák vede policejní pyrotechniky v muničních skladech Vrbětice, kde loni dvakrát po sobě vybouchly tuny munice. Kvůli nevídaným explozím mají navíc pyrotechnici plné ruce práce i jinde. Musejí kontrolovat velké muniční sklady po celé republice.

Špičkový pyrotechnik musí chytat kapsáře

Bohumil Mareš

Bohumil Mareš

Patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, ještě donedávna řešil ty nejsložitější případy. Působí jako soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny. Už tři čtvrtě roku chytá devětapadesátiletý Bohumil Mareš na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce.

Mareš po nástupu nového vedení Pyrotechnické služby Policie ČR, vedle Dlouhého také náměstka Miloslava Žána a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka, podle svých tvrzení čelil šikaně kvůli kritice nadřízených.

Nejdříve mu prý vyčítali maličkosti, posléze prošel dvěma kázeňskými řízeními, po nichž mu odebrali policejní znalecké oprávnění. Na základě všech „provinění“ dostal nevyhovující hodnocení a do konce loňského srpna čas na nápravu. Avšak ještě než lhůta uplynula, Dlouhý ho odvolal a nechal ho převelet k Obvodnímu ředitelství policie Prahy 1.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE ZDE

Ačkoliv prezidium to popírá,  pyrotechnická služba podle informací serveru Lidovky.cz zároveň čelí odlivu zkušených odborníků, po nástupu nového vedení jich odešly desítky. Mezi nejkřiklavější patří případ znalce Bohumila Mareše. Jeden z největších odborníků v Česku aktuálně slouží jako pochůzkář v centru Prahy, kde dohlíží na bezdomovce a chytá kapsáře. Kariéru pyrotechnika musel podle svých slov po 20 letech nedobrovolně ukončit poté, co kritizoval neodbornost a chování vedení v čele s Dlouhým.

I když prezidium oficiálně mluví o čtyřech příslušnících, kteří skončili na vlastní žádost, běžné generační obměně a fluktuaci nevybočující z policejního průměru, podle informací serveru Lidovky.cz skončilo po nástupu Dlouhého a jeho lidí mnohem více pyrotechniků.

„Nejhorší to bylo u výjezdové skupiny, odkud odešlo 10 až 12 nejzkušenějších lidí. Dělali to 20 let a víc. Z krajů donutili odejít všechny univerzální pyrotechniky, kteří působili zároveň i jako znalci. Šlo zhruba o 25 lidí,“ vypočítal zdroj. Místo toho podle něj přišli nezkušení lidé, často s pouhou roční praxí.

I to však prezidium odmítá. Důvodem odchodů je podle něj zejména přirozená generační a personální obměna útvaru. „Odcházející pyrotechniky často nahrazují policisté, kteří obdobnou pozici zastávali na jiných útvarech, nemůže být ani řeč o tom, že by takováto přirozená generační obměna znamenala nedostatek zkušeností u příslušníků pyrotechnické služby,“ tvrdí Bocán. V posledních třech letech se podle něj o místo u pyrotechnické služby ucházelo téměř 100 zájemců, z nichž požadavky výběrového řízení splnilo pouze 10 z nich.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat