27. října 2009 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řád od prezidenta dostane stíhač, který prošel gulagem

Válečný veterán plukovník Imrich Gablech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válečný veterán plukovník Imrich Gablech | foto: ČTK

PRAHA Za druhé světové války prošel strastiplnou cestou tábory v Rusku. Až v roce 1942 se mu z gulagu podařilo uprchnout do Velké Británie. Tam se stal stíhačem, ale kvůli úrazu s létáním přestal. Nakonec se stal velitelem pozemního provozu letiště Manson.

Řeč je o válečném veteránovi plukovníku Imrichu Gablechovi. Ten podle informací LN převezme zítra z rukou prezidenta Václava Klause jedno z nejvyšších státních vyznamenání, dokonce možná Řád bílého lva.

"Mám obrovskou radost a cítím veliké zadostiučinění. Byl jsem šest let ve válce, z toho dva roky v ruském gulagu. Pak mě jako všechny zápaďáky zlikvidovali komunisti. Pravděpodobně dostanu nejvyšší vyznamenání. Samozřejmě to s jistotou nemohu říci, ale už teď jsem velmi pyšný," řekl Gablech.

Po válečné anabázi v Rusku a Anglii se plukovník Gablech vrátil zpět do Československa 2. srpna 1945. V únoru 1949 byl z armády propuštěn. Pak pracoval jako pomocný dělník. Plně rehabilitován byl až v roce 1993. Spolu s Gablechem se státního ocenění dostane nejspíše i elitním letcům legendární 311. bombardovací perutě Jaroslavu Hofrichtrovi a Otakaru Černému.

O dalších, kteří obdrží státní cenu, si přečtěte v dnešním vydání deníku

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz