Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada je zpátky na „místě činu“

Česko

Kvalifikace MS 2010 - Čeští fotbalisté půjdou proti Slovinsku za prvním vítězstvím

TEPLICE Když včera autobus s fotbalovou reprezentací zabrzdil před teplickými Stínadly, kouč Petr Rada minul recepci a automaticky zatočil ke „své“ kanceláři. Místnost, ve které úřadoval při svém angažmá v Teplicích, mu ochotně vyklidil jeho nástupce Jiří Plíšek.

„Ne ne, žádná nostalgie mě nepřepadla,“ usmíval se padesátiletý kouč. „Teď jsem tady jako trenér národního týmu. Všichni víme, proč jsme tady.“

Vypadá to jako hříčka osudu, ale ve skutečnosti je to jen shoda náhod. Rada se na lavičce národního týmu poprvé představí v domácím prostředí a hned na stadionu, kde byl ještě před třemi měsíci doma. „Zastavil se, aby mi podal ruku. Prohodili jsme pár slov,“ pochvaloval si vrátný na stadionu.

Rada v lázeňském městě strávil s jednou přestávkou přes rok a půl a vrací se sem i po svém zvolení reprezentačním koučem. Ze čtyř domácích zápasů Teplic viděl tři na vlastní oči. „Neznamená to, že chci někoho protežovat. V Teplicích je z tribuny dobrý výhled,“ vysvětloval Rada už v srpnu.

Včera to však bylo něco jiného. „Vrátil se domů, vypadalo to, jako by odsud odešel včera,“ vyprávěl tiskový mluvčí severočeského klubu Petr Heidenreich, podle kterého chtěli v Teplicích vytvořit Radovi skutečně domácí prostředí. „Máme už na to cit. Víme, že reprezentace má před důležitým zápasem.“ Vítal se úplně s každým Vypadalo to, že důvěrně známé prostředí má na Radu skutečně blahodárný vliv. Zatímco při své premiéře v Anglii novinářům nervózně odpovídal v holých větách, včera byl viditelně uvolněný.

Za řečnickým pultíkem seděl jen o jednu židli vedle než kdysi a několikrát se otevřeně rozpovídal. „Já se kritice nebráním, ale mrzí mě, když mě v novinách kritizují současní trenéři. Připadá mi to nekolegiální,“ vysvětloval, proč ho tolik rozčiluje kritika médií.

„Ačkoliv je v týmu cítit napětí, pan Rada je stejně srdečný jako kdysi. Nic se nezměnilo, vítal se i s poslední uklízečkou,“ srovnával Heidenreich.

Když pak impulzivní trenér poprvé přivedl své hráče na teplický trávník, v hledišti sledovalo předzápasový trénink jen pár zvědavých diváků. Dnes večer by to však mělo na tribunách pořádně hučet.

Pro Radu to bude velká zkouška. Právě tady se na začátku dubna neudržel a pustil se do „slavné“ hádky s jedním z diváků. „Musíme být připraveni i na to, že diváci nebudou s naší hrou spokojeni. V novinách to totiž směřuje k tomu, aby nás fanoušci viděli negativně,“ postěžoval si Rada. Jak dopadne jeho návrat na „místo činu“?

Zápasy reprezentace v Teplicích 2006: Česko-Wales 2:1 (kvalifikace Euro 2008) 2005: Česko-Makedonie 6:1, Česko-Finsko 4:3 (kvalifikace MS 2006) 2004: Česko-Estonsko 2:0 (příprava) 2003: Česko-Turecko 4:0 (příprava) 2002: Česko-Bělorusko 2:0 (kvalifikace Euro 2004), Česko-Švédsko 3:3 (příprava) 2001: Česko - Sev. Irsko 3:1, Česko-Malta 3:2 (kvalifikace MS 2002) 2000: Česko-Austrálie 3:1 (přátelsky), Česko-Island 4:0 (kvalifikace MS 2002) 1999: Česko-Litva 2:0, Česko -Bosna a Hercegovina 3:0 (kvalifikace Euro 2000) 1998: Česko-Estonsko 4:1 (kvalifikace Euro 2000) 1997: Česko - Faerské ostrovy 2:0 (kvalifikace MS 1998) 1996: Česko-Malta 6:0 (kvalifikace MS 1998) bilance: 16 vítězství, 1 remíza, žádná prohra, skóre 48:10

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...