12. července 2015 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rada zkritizovala reportáž ČT o očkování. Předpojatá, neobjektivní, zní závěr

Část pořadu Nedej se plus s názvem Utajená data byla podle odborníků nevyvážená. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část pořadu Nedej se plus s názvem Utajená data byla podle odborníků nevyvážená. | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Kvůli reportáži o očkování zahájila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání správní řízení s Českou televizí. Část pořadu Nedej se plus s názvem Utajená data byla prý nevyvážená a dostatečně nezazněly argumenty odborníků obhajující vakcinaci.

“Vezlo se to na vlně odporu proti očkování,“ kritizuje pořad člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Marek Poledníček (KDU-ČSL). „Podle naší analýzy bylo evidentní, že to množství vyjádření proti očkování byl mnohem větší než u zastánců očkování. Pořad byl tak nevyvážený,“ dodal pro server Lidovky.cz.

Rada už rozeslala kritikům reportáže dopis, ve kterém své stanovisko zdůvodňuje. „Pořad prezentoval jasný, předem stanovený postoj a jako takový jej lze považovat za předpojatý a snažící se ovlivnit postoje diváka ve prospěch záměrů tvůrců. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ píše s v dokumentu, který na Facebooku zveřejnil uživatel Josef Kotva.

Česká televize ke správnímu řízení zatím nevydala žádné stanovisko. Generální ředitel nicméně v minulosti žádal o prověření reportáže. „Generální ředitel požádá Etický panel, aby reportáž z cyklu Nedej se plus posoudil,“ řekla již dříve serveru Lidovky.cz mluvčí veřejnoprávního média Alžběta Plívová.

Televize dostala podle dřívějšího zjištění serveru Lidovky.cz na pořad desítky písemných reakcí. „Jde o zhruba padesát emailů, pozitivních, konstatačních i kritických,“ uvedla mluvčí.

Kritika odborné věřejnosti

Kritikou nešetřili ani odborníci na očkování. „Považuji za skandální, že veřejnoprávní Česká televize takto mate veřejnost. Pořad je typickou ukázkou senzacechtivé žurnalistiky vycházející vstříc poptávce po spikleneckých teoriích,“ kritizoval pořad pro Zdravotnickydenik.cz ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Václav Hořejší.

Za veřejnoprávní médium se naopak postavili lidé bojující za bezpečné očkování. „Na situaci, která se vyvinula okolo pořadu, je vidět, jak je očkování u nás ‚nedotknutelné‘ téma. Místo kvalitního argumentování a diskuse, nastává osočování a nátlak na okamžité popření,“ uvedla v reakci na článek serveru Lidovky.cz předsedkyně spolku Rozalio Martina Suchánková.

České televizi hrozí podle Poledníčka v nejhorším případě pokuta. „Nechci předjímat v jaké výši,“ tvrdí. „Česká televize by si z toho každopádně měla vzít ponaučení a dbát na vyváženost svých pořadů,“ dodává.

jzlJakub Zelenka

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.