Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada se opírá o disciplínu

Česko

Američtí fotbalisté na Kubě. Po 61 letech

Nového kouče fotbalové reprezentace čeká poslední test před prvním soutěžním utkáním

Bude to jen obyčejný modelovaný zápas, ale o trenérských myšlenkách a nápadech Petra Rady toho nejspíš ukáže víc než středeční ostrý start v Severním Irsku.

Fotbalová reprezentace dnes od 17 hodin odehraje v Praze na Strahově přípravné utkání s Českými Budějovicemi a právě tady se zřejmě zrodí plán, jak uspět v úvodním kvalifikačním utkání. „Budeme hrát na třikrát 30 minut. Chceme si vyzkoušet zónové bránění standardních situací a také rozestavění 4-1-4-1 a 4-4-2,“ plánoval Rada.

Na Strahově se představí i Jiří Kladrubský, kterého včera Rada dodatečně povolal kvůli rozšiřující se marodce. „Ke Svěrkošovi a Jankulovskému přibyl Ujfaluši, kterého trápí podkolenní šlacha. Kladrubský je univerzální hráč, proto se nám hodí,“ vysvětloval Rada.

Sparťanského obránce však „objevil“ už loni na podzim Radův předchůdce Karel Brückner. Co se za sedm týdnů od nástupu Rady do funkce změnilo? Je jasné, že žádná revoluce se nekoná. Pod jeho vedením si sice první start v oficiálním utkání připsal Jan Rajnoch, ale jinak se reprezentace nezměnila.

Rozdíl je v něčem jiném: Rada remízou v Anglii dokázal, že umí lépe využít potenciál hráčů. Má svou vizi. „Uspět chceme všichni, ale on nám neustále dává najevo, jak moc to chce zvládnout,“ všiml si záložník Radoslav Kováč.

Rada si hráče umí získat. Včera si například po skončení tiskové konference vzal slovo a plamenně hájil Milana Baroše, který se ve středu odmítal s novináři bavit o některých tématech. „Umí zakřičet, ale je přátelský,“ usmál se Kováč. Víc komunikace, méně volnosti Padesátiletý kouč úspěšně vyvrací pověst trenéra, kterému na reprezentaci scházejí zkušenosti. Za necelé dva týdny dokázal střelecky probudit Baroše, zvýšit nasazení hráčů, nebál se dát šanci neprověřeným a přivést do realizačního týmu kondičního trenéra.

Novinek po Brücknerově éře bylo víc, než se čekalo. „Rozdíl je v důslednosti, víc jsme teď potrénovali,“ uvedl Kováč.

Další změna je vidět i během tréninku. Rada mnohem víc než Brückner dá na názory svých asistentů. Než se rozhodl, zda bránit standardní situace zónově nebo osobní obranou, chtěl se poradit se zkušenými hráči. „Pan Rada se snaží víc mluvit se všemi hráči, je komunikativnější,“ potvrdil i záložník Jaroslav Plašil.

Rada si od prvního dne ve funkci buduje image sice kamarádského, ale jinak přísného kouče, pod kterým se jen stěží bude opakovat bujarý večírek hráčů z loňského března. Rada má rád pořádek, a proto hráčům zpřísnil režim. I na to si hráči museli zvyknout.

Radova snaha nic nepodcenit se projevuje i jinak. Ve stejnou chvíli, kdy povede svůj tým proti Českým Budějovicím, bude jeho asistent Jaroslav Šilhavý na Slovensku sledovat Severní Irsko a pozorovatel Miroslav Jirkal vyrazí do Polska na zápas se Slovinskem.

O autorovi| PAVEL KALOUŠ, MICHAL HOŘEJŠÍ KUNICE

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat