Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada si vybral dva nováčky z české ligy

Česko

PRAHA Přes výrazné zimní odchody v české lize ještě existují hráči, kteří se mohou probojovat do fotbalové reprezentace. Dva z nich si vybral trenér Petr Rada do nominace pro přátelské utkání v Maroku, které národní tým odehraje příští středu v Casablance.

Na osmnáctičlenném seznamu se poprvé objevil defenzivní záložník Luboš Hušek ze Sparty, mezi obránci figuruje jméno ostravského Tomáše Marka.

„Na jejich pozicích potřebujeme před pokračováním kvalifikace vyzkoušet další možnosti,“ zdůvodnil Rada svoji volbu.

Zatímco pětadvacetiletý Hušek si už zahrál za jednadvacítku, výkonnost o dva roky staršího Marka stoupala postupně. Do povědomí se zapsal především během posledních tří let v Baníku. K povolání sedmadvacetiletého univerzála přispěla absence hráčů, kterým obvykle patří levá strana hřiště.

Radek Šírl z Petrohradu má nakopnutý nárt a na pondělním srazu v Praze se neobjeví, stejně jako Marek Jankulovski. Stabilní člen reprezentace se omluvil kvůli náročnému programu v AC Milán a Rada to už v předstihu akceptoval. „Právě příští týden bude jediný, kdy si bude moct odpočinout.“ Kdyby byl stoprocentně fit ještě Marek Suchý, mohl se stát třetí novou tváří v českém týmu.

Pokračování na straně 22

Rada si vybral dva nováčky z české ligy

Dokončení ze strany 24

Rada nakonec stopera Slavie z nominace vynechal. „V posledních dnech netrénoval, a tak jsme po domluvě s koučem Jarolímem raději nechtěli přistoupit na riziko.“ Zpátky v plné síle by měl být naopak Marek Matějovský - až do loňského Eura jediná úspěšná alternativa na pozici tvořivého záložníka, kde už přes rok chybí zraněný kapitán Rosický. Hráč Readingu se během podzimu vzpamatovával ze zranění kotníku. Rada nezapochyboval o jeho užitečnosti ani přes fakt, že Matějovský nyní v druholigovém anglickém klubu vypadl ze základní sestavy. „Kreativních hráčů jsme měli vždy nedostatek. Nastupuje za rezervu, takže herní praxe mu nechybí. Chtěli bychom ho znovu vidět,“ prohlásil. S Wengerem promluví německy Ačkoliv prognózy lékařů tomu příliš nenapovídají, reprezentační kouč věří, že by k nejbližším kvalifikačním utkáním ve Slovinsku a se Slovenskem mohl povolat také Rosického. To by ale musela dlouhodobě zraněná opora národního týmu a Arsenalu zvládnout návrat dřív než na přelomu března a dubna, jak bylo naposledy avizováno. Čerstvý vývoj vyrazí Rada zjistit na konci února přímo do Londýna, kde by si rád v klidu promluvil s trenérem Arsénem Wengerem. „Vím, že oba hovoříme německy, takže si můžeme v klidu popovídat osobně. Potom budeme vědět co a jak,“ naplánoval si. I když se rekonvalescence Rosického táhne, Rada je přesvědčený, že žádná komplikace už ve složitém případu nenastane. „Vždy věřím, i když na to sem tam doplatím,“ připomněl včera novinářům.

***

Nominace na Maroko Brankáři: Čech (Chelsea, 65/0), Drobný (Hertha, 0/0) Obránci: Grygera (Juventus, 59/2), Kadlec (Leverkusen 8/0), Kováč (West Ham 28/2), Pospěch (FC Kodaň, 13/1), Rozehnal (Lazio, 53/0), Marek (Ostrava, 0/0), Ujfaluši (Atlético Madrid, 76/2) Záložníci: Hušek (Sparta 0/0), Jarolím (Hamburk, 22/1), Matějovský (Reading, 12/1), Plašil (Pamplona, 44/3), Polák (Anderlecht, 44/6), Sionko (FC Kodaň, 37/8) Útočníci: Baroš (Galatasaray, 71/32), Fenin (Frankfurt, 8/1), Necid (CSKA Moskva, 1/1)

Autor: