Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada vybral i dva nováčky

Česko

V nominaci kouče fotbalové reprezentace pro utkání v Anglii chybí útočník Koller

PRAHA Dva nováčci bez jediného startu v českém dresu a jinak řada osvědčených tváří vyrazí příští týden k přátelskému utkání s Anglií v posvátném Wembley. V osmnáctce vyvolených, kterou poprvé sestavil Petr Rada, se neobjevil Jan Koller. I když klíčový útočník Brücknerovy éry dal fotbalové reprezentaci po Euru sbohem, nový kouč s ním ve svých plánech dál kalkuluje.

Rada nejdřív zdůvodnil, proč k prvnímu vystoupení po nevydařeném Euru si vybral dvojici debutantů z Mladé Boleslavi Jana Rajnocha a Michala Papadopulose.

Univerzál Rajnoch už dostal první pozvánku na únorový turnaj na Kypru, tam nakonec nastoupil jen za reprezentační rezervu. „Jeho výkony jsou dlouhodobě dobré. Nyní je dobrá příležitost, aby se s kolektivem víc sžil,“ chválil Rada kapitána Středočechů. Papadopulos zase upoutal trenérovu pozornost v úvodních ligových kolech. „Líbil se mi a navíc je typologicky podobný Kollerovi,“ zmínil trenér další důvod, proč si vybral vysokého navrátilce z bundesligy.

Pomůže v případě potřeby Právě na otázky o Kollerovi odpovídal na tiskové konferenci Rada nejčastěji. Z trenérova vyjádření není zatím jasné, jaké záměry má s letní posilou ruské Samary v nadcházející kvalifikaci. Jisté je, že do Anglie nepocestuje dvoumetrový útočník kvůli namáhavému přesunu, který by musel absolvovat po sobotním utkání ve Vladivostoku.

Co bude s populárním „Dinem“ potom? „Dohody, které spolu máme, stále platí. Pokud ho budeme potřebovat, je připravený pomoci,“ vysvětloval Rada. Včera ale ještě nenaznačil, jak často bude taková pomoc potřeba. „Nerad bych to plánoval. Budeme o tom spolu telefonovat a debatovat.“

Mnohem jasněji se vyvinula situace kolem Marka Jankulovského. Obránce AC Milán už zavrhl myšlenky na konec v reprezentaci. Při osobním setkání s Radou v Itálii jednoznačně vyjádřil chuť pokračovat a v Anglii nebude chybět.

Začátek Radova působení je jinak ve znamení sčítání nucených absencí. I když se pomalu lepší stav kapitána Rosického, zářijový začátek kvalifikace v Severním Irsku ještě nestihne.

Kromě něj možná nebude k dispozici ani Marek Matějovský, nejspolehlivější alternativa pro roli režiséra hry. Při víkendovém startu druhé anglické ligy si záložník Readingu znovu obnovil zranění kotníku. Jeho odpočinek odhadl klubový kouč Copell na několik týdnů. „Já to vidím pozitivněji a Marek taky,“ reagoval Rada a Matějovského přes nepříznivé informace z ostrovů do nominace zahrnul.

Zbytečně naléhat naopak nechce na Libora Sionka. Po svalovém zranění lýtka přijde jedno z mála příjemných překvapení českého vystoupení na Euru o rozjezd sezony. „Není třeba riskovat. To pravé přijde až proti Severnímu Irsku,“ zmínil se Rada, kdy poprvé půjde o kvalifikační body.

Kdo po Euru z reprezentační sestavy vypadl? Napoprvé Rada neukázal na Martina Fenina. „Už před Eurem nebyly jeho výkony optimální. Neznamená to, že jsme ho vyřadili natrvalo,“ hovořil reprezentační trenér o mladém útočníkovi, který v létě upoutal pozornost rvačkou před jedním pražským barem.

***

Nominace na Anglii Brankáři: Čech (Chelsea, 62/0), Zítka (Anderlecht, 1/0) Obránci: Grygera (Juventus, 56/2, Jankulovski (AC Milán, 67/10, Kadlec (Sparta, 7/1), Zd. Pospěch (FC Kodaň 8/0), Rozehnal (Lazio Řím, 48/0), Ujfaluši (Atlético Madrid, 71/2) Záložníci: Jarolím (Hamburk, 19/1), Kováč (Spartak Moskva, 24/1), Matějovský (Reading, 12/1), Plašil (Pamplona, 40/3), Polák (Anderlecht, 41/6), Rajnoch (Ml. Boleslav, 0/0), Šírl (Petrohrad, 1/0) Útočníci: Baroš (Lyon, 65/31), Papadopulos (Ml. Boleslav, 0/0), Svěrkoš (Ostrava, 3/1)

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat