Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Radar bude, věří Vondra

Česko

Česká delegace hovořila v Mnichově o stavbě protiraketového štítu. Do projektu se možná zapojí Moskva

Konference v Mnichově - Češi se včera setkali s poradcem amerického prezidenta

MNICHOV Rozhodnutí USA instalovat v Česku radarovou základnu je nezvratné. Toto přesvědčení vyplynulo z vyjádření českého vicepremiéra Alexandra Vondry a ministryně obrany Vlasty Parkanové po setkání s poradcem amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem.

Společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem s ním hovořili na okraj 45. mnichovské bezpečnostní konference, která byla včera zahájena v bavorské metropoli. Vondra podpořil úvahy o zapojení Ruska do budování protiraketové obrany.

Vondra i Parkanová prakticky vyloučili, že by radar v České republice nakonec instalován nebyl. Jones podle nich takovou možnost ani nenaznačil.

Spolupráce s Ruskem Vondra však připustil, že by do projektu mohlo být zapojeno Rusko. „Má smysl orientovat protiraketovou obranu tak, aby tu byla skutečně nabídka nějaké spolupráce s Ruskem. K tomu jsme se vždycky stavěli otevřeně,“ prohlásil Vondra po setkání s jedním z významných členů americké delegace, které do Mnichova vyslal prezident Barack Obama. Vondra zároveň zdůraznil, že budování „alianční“ protiraketové obrany nijak nesouvisí se smlouvami o snížení stavu jaderných zbraní (START).

Obě záležitosti přitom dal tento týden do souvislosti například britský deník The Times. Podle něj Obama hodlá jednat s Ruskem o snížení jaderného arzenálu obou zemí o 80 procent na 1000 jaderných hlavic. To si však prý zároveň vyžádá přehodnocení a možná odložení záměru instalovat radar v Česku a raketová sila v Polsku. Takové spekulace by podle Vondry dávaly smysl pouze v případě, že by chystaný protiraketový štít byl namířen proti Rusku. A to není, ujistil.

Bývalý československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier dokonce minulou neděli řekl, že Američané od projektu odstoupí a zdůvodní to hospodářskou krizí.

Parkanová včera naznačila, že zjevně nový pohled USA na protiraketový systém by celý projekt mohl zdržet, rozhodně však ne pohřbít. „Ty drastické titulky o tom, že radar je pohřben Obamou - takový pocit si skutečně nemohl z těch jednání, z nichž jsme přišli, odnést nikdo,“ prohlásila Parkanová po setkání s Jonesem.

S čím přijede Biden?

Od výstavby protiraketového štítu ve střední Evropě včera Spojené státy v Mnichově znovu odrazoval ruský vicepremiér Sergej Ivanov. Potvrdil, že Rusko upustí od svého záměru umístit rakety krátkého doletu Iskander v kaliningradské oblasti v případě, že v Česku ani v Polsku nebudou žádné opěrné body USA.

K transatlantickým vztahům, americko-ruským vztahům a možná i k protiraketovému štítu by se měl dnes vyjádřit nejočekávanější host celé mnichovské konference, americký viceprezident Joseph Biden. Ten do Evropy zavítal jako první oficiální vyslanec nové vlády Baracka Obamy. Podle analytiků se prý bude ale zabývat zejména otázkou dalšího vývoje situace v Afghánistánu.

Autor: